به گزارش ترجمان صبح، تورهای بین المللی معتبر دوچرخه سواری همچون «تور دوفرانس» و تورهای ایتالیا و اسپانیا در سایه پخش زنده تلویزیونی در جهان شناخته شده اند؛ امکانی که تور بین المللی دوچرخه سواری ایران – آذربایجان در ۳۳ سال گذشته از آن رنج برده است.

کارشناسان ورزشی می گویند پخش زنده تلویزیونی تورهای بین المللی دوچرخه سواری علاوه بر اینکه از شاخص های اصلی ارتقای درجه آنها از سوی فدراسیون جهانی دوچرخه سواری محسوب می شود، بهترین بستر برای تبلیغ جاذبه های گردشگری و توانمندی های کشور میزبان در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و امنیتی است.

از این منظر، پخش زنده تلویزیونی، پاشنه آشیل تور بین المللی دوچرخه سواری ایران – آذربایجان به شمار می رود که اهمال در رفع این مشکل در طول بیش از سه دهه گذشته، تلاش های انجام گرفته برای برگزاری آن را بی اثر کرده است.

ایوب بهتاج، مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی می گوید: برای حرفه ای شدن تور ایران- آذربایجان، علاوه بر برگزاری منظم و امتیازگیری مثبت از اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، باید مواردی همچون پخش زنده تلویزیونی و تقویت ارتباطات رادیویی را نیز به موارد فعلی اضافه کنیم که در این صورت می توانیم شاهد ارتقای سطح تور به حرفه ای باشیم.

ابراهیم فیروزی، دبیر اجرایی ستاد برگزاری سی و سومین دوره تور بین المللی دوچرخه سواری ایران – آذربایجان نیز معتقد است پخش زنده تلویزیونی از نیازهای جدی تور دوچرخه سواری می باشد که صداوسیما می‌تواند با تدابیر ویژه و البته با ایجاد زیرساخت‌های لازم به این موضوع پرداخت کند.

قهرمان آسیا و عضو سابق تیم ملی دوچرخه سواری نیز در این خصوص می گوید: تور دوچرخه سواری آذربایجان از معتبرترین و قدیمی ترین تورهای قاره آسیاست، اما با این وجود در طی ۳۳ دوره برگزاری پوشش خوب تلویزیونی نداشته است.

صمد پورسیدی تاکید می کند: اگر پخش تلویزیونی این رویداد مهم مورد توجه جدی مسوولان رسانه ملی قرار گیرد، این امر تبلیغات خوبی برای برگزاری هر چه بهتر این تور بین المللی خواهد بود و باعث جذب منابع مالی بیشتر می شود.

وی با اشاره به برگزاری تورهای بین المللی در کشورهای چین و ژاپن در سال های اخیر گفت: این تورها با وجود قدمت کم، به دلیل تبلیغ خوب رسانه ای و پوشش تلویزیونی قوی توانسته اند منابع مالی خوبی جذب و به بهترین شکل ممکن آن را اطلاع رسانی و برگزار کنند.

پورسیدی اظهار می دارد: متاسفانه در سال جاری تبلیغات خوبی درباره برگزاری تور بین المللی دوچرخه سواری انجام نشده و حتی بنرهای برگزاری آن در سطح شهر دیده نمی شود.

قهرمان آسیا و عضو سابق تیم ملی دوچرخه سواری ادامه می دهد: دوچرخه سواری علاوه بر اینکه ورزش قهرمانی است، یک وسیله نقلیه می باشد که با ترویج آن می توان به کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها و کاهش بار ترافیک شهری کمک کرد.

وی ابراز امیدواری می کند تور بین المللی دوچرخه سواری آذربایجان در سایه پخش مستقیم تلویزیونی و گسترده آن از سوی صدا و سیما جایگاه اصلی خود را دست یابد.

دبیر هیات دوچرخه سواری آذربایجان شرقی نیز که نبود پخش زنده تلویزیونی از جمله دغدغه های وی در دوره های قبلی برگزاری تور بین المللی دوچرخه سواری ایران- آذربایجان بوده است، با خوشحالی می گوید: امسال برای نخستین بار پخش زنده مراحل اول و دوم تور از شبکه ورزش انجام شده که در نوع خود اتفاق مبارکی است.

ناصر هوشیار با بیان اینکه برگزاری تور بین المللی دوچرخه سواری ایران- آذربایجان فرصتی برای معرفی داشته های میراثی ایران به جهانیان و نقش بر آب کردن تبلیغات ایران هراسی دشمنان در زمینه نبود امنیت در کشورمان است، ابراز امیدواری می کند با هم افزایی و تعمیق همکاری های موجود میان جامعه ورزشی با صدا و سیما شاهد ارتقای رتبه تور در دوره های بعدی باشیم.

وی اضافه می کند: علاوه بر شبکه تلویزیونی ورزش، رادیو ورزش نیز هر یک ساعت اخبار این تور بین المللی را به صورت زنده اعلام می کند.
هوشیار یادآوری می کند: پخش زنده تلویزیونی می تواند تاثیر بسیار خوبی نیز در جذب منابع مالی برای برگزاری هرچه بهتر این مسابقات بین المللی داشته باشد.

سی و سومین دوره توربین المللی دوچرخه سواری ایران – آذربایجان با حضور هشت تیم خارجی و پنج تیم داخلی به مسافت ۹۹۹ کیلومتر در محدوده استان های آذربایجان غربی، اردبیل و آذربایجان شرقی برگزار می شود

ایرنا