ترجمان صبح/ پیام وثوقیان: نِیمار دا سیلوا سانتوس جونیور بازیکنی که نام خود را از بازی در تیم محبوب و معروف کشور برزیل یعنی سانتوس بر سر زبان ها انداخت و توانست راه خود را به یکی از بهترین باشگاه های جهان یعنی بارسلونا باز کند. نیمار در سال ۲۰۱۰ در برد پرگل تیمش مقابل گوارانی نقش بزرگی ایفا کرد و زننده ۵ گل از ۸ گل تیمش بود. بازی که باعث شد مردم برزیل او را با ستارگانی همچون روبینیو و پله مقایسه کنند و امیدوار به ظهور پدیده ای دیگر در تیم ملی کشورشان باشند که شاید بتواند آن ها را در سطح ملی دوباره به اوج قدرت بازگرداند.

نیمار

نیمار در همان سال پیشنهاد رویایی ۲۰ میلیون پوندی باشگاه چلسی را رد کرد تا به گفته خودش فقط در سانتوس متمرکز باشد. بازی های درخشان و گل های زیبایی که به ثمر می‌رساند در سال ۲۰۱۱ جایزه پوشکاش فیفا را برایش به ارمغان آورد. جایزه ای که همه ساله به زننده بهترین گل جهان اهدا می‌شود.

رویای تبدیل شدن به بهترین بازیکن جهان اما نیمار را در سال ۲۰۱۳ راهی بارسلونا کرد تا بتواند در کنار لیونل مسی فوق ستاره آرژانتینی، کسی که توانسه بود ۴ سال پیاپی توپ طلای اروپا را به خانه ببرد بازی کند. هماهنگی او با مسی و همراه شدنش با سبک و سمفونی تیم بارسلونا روزهای خوب را برای او رقم زد. از هتریک در لیگ قهرمانان همان سال در مقابل سلتیک تا کسب ۳ گانه در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ رویاهایی بود که داشت به واقعیت بدل می‌شد.

در سطح ملی اما شاید بهترین افتخاری که نصیب نیمار شد قهرمانی او به همراه تیم ملی کشورش در جام کنفدراسیون های سال ۲۰۱۳ بود. تورنمنتی که توانست در اکثر بازی های تیمش از جمله فینال مسابقات گل زنی کند و به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شود.

نیمار

روزهای خوب نیمار و بارسلونا در شب تاریخی کامبک این تیم مقابل پاری سن ژرمن به یکباره تمام شد. بازی برگشت از دور یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با درخشش نیمار همراه بود. بازی که بارسلونا نیاز به بردی پر گل داشت تا بتواند به دور بعد بازی های صعود کند. بازی که برای همیشه در تاریخ لیگ قهرمانان ثبت شد. در این بازی بارسلونا تشنه گل زنی بود و این کار را از دقیقه ۳ و با سوارز آغاز کرد. در این بازی نیمار ۲ گل زیبا و حیاتی و نهایتا پاس گل آخرین گل تیمش در دقیقه ۹۵ را ارسال کرد و پیروزی را برای کاتالن ها به ثبت رساند و حکم صعود این تیم به دور بعد را امضا کرد و منتظر بود که از روز بعد بازی با ستایش تحلیلگران و طرفداران تیمش رو برو شود اما یک عکس تمام رویای نیمار را فرو ریخت.

مسی

عکسی که سانتیاگو گراسس عکاس رسمی باشگاه بارسلونا در آن شب تاریخی به ثبت رساند باز هم همه نگاه ها را معطوف مسی کرد تا تمام ارزش پیروزی در بازی مقابل پاری سن ژرمن به پای مسی نوشته شود و این اتفاقی بود که کام نیمار را تلخ کرد.

نیمار در پایان فصل تمام پل های پشت سر خود را به یکباره خراب کرد و با دلخوری و دعوایی که کارشان را به دادگاه کشاند از بارسلونا جدا و به عنوان گران قیمت ترین بازیکن جهان با رکورد ۲۲۲ میلیون پوند راهی پاری سن ژرمن شد تا از زیر سایه مسی خارج شود و رویای تبدیل شدن به بهترین بازیکن جهان و کسب توپ طلا را در لوشامپیونای فرانسه جست‌وجو کند.

نیمار در تیم جدید خود مشکلاتی با بازیکن کهنه کار و قدیمی این تیم یعنی کاوانی پیدا کرد که با دخالت مالک ثروتمند قطری این تیم خیلی سریع این مشکلات حل و فصل شد. اما گویی طلسم سایه دست از سر نیمار برزیلی دست بر نخواهد داشت. کیلین ام‌باپه ستاره جوان فرانسوی که در همان فصل به صورت قرضی از موناکو به پاری سن ژرمن پیوست تبدیل به کابوسی برای نیمار شد.

نیمار و کاوانی

شاید در ظاهر همه چیز در این تیم فرانسوی آرام به نظر می‌رسد اما جهان این روزها نیمار را در سایه کیلین ام‌باپه می‌بیند. نمایش نه چندان خوب نیمار و تیم ملی برزیل در جام جهانی ۲۰۱۸ و در مقابل آن درخشش و قهرمانی تیم ملی فرانسه در این رویداد که از قضا کیلین ام‌باپه هم نقش مهمی در آن ایفا کرد تا بازی های درخشان و زیبای او در تیم باشگاهی خود در کنار نیمار، کاوانی، دی ماریا، دنی آلوز و . . . او را بیش از پیش در نزد طرفداران و تحلیل گران فوتبال محبوب تر می‌کند.

شاید دیدن این عکس ها از آخرین بازی پاری سن ژرمن مقابل لیون منظور ما را واضح تر بیان کند. بازی که با برد پر گل ۵ بر صفر به نفع یاران نیمار به پایان رسید. اما نیمار در این بازی فقط موفق به زدن یک گل شد در حالی که ام‌باپه ۱۹ ساله در ۱۳ دقیقه ۴ گل به ثمر رساند.

نیمار و ام‌باپه

نیمار و ام‌باپه