به گزارش ترجمان صبح، محمد محمدپور ظهر روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران عنوان کرد: خداوند متعال را شاکریم که توفیق برگزاری شانزدهمین نمایشگاه کتاب را به ما داده تا بتوانیم شاهد موفقیت هرچه بیشتر یکی از عرصه های مهم فرهنگ و هنر استان باشیم.

وی ضمن رضایت مندی از موفقیت های حوزه فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی اظهار کرد: شانزدهمین دوره از نمایشگاه کتاب با همت و همراهی هنردوستان شهر همچون نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، استاندار، سازمان  مدیریت و برنامه ریزی، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار و… صورت گرفته که امید است نتیجه ای بهتر را شاهد باشیم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برگزاری همه ساله نمایشگاه کتاب را یک مطالبه جدی فرهنگی دانست و افزود: این نمایشگاه به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی شمالغرب کشور، به مطالبه جدی آحاد مردم، نخبگان و مراکز علمی و دانشگاهی تبدیل شده است.

محمدپور با بیان اینکه همه ساله شاهد حضور فردی و گروهی مراجعه کنندگان برای تهیه کتاب از سایر شهرهای هم جوار هستیم، ادامه داد: استان آذربایجان شرقی به لحاظ وسعت، تعداد ناشران و تعداد بازدیدکنندگان، بعد از نمایشگاه کتاب تهران رتبه دوم کشور را دارد.

وی در خصوص اهداف برگزاری نمایشگاه کتاب تشریح کرد: از عمده ترین هدف های برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز کاهش هزینه‌های مضاعف اهالی علم و فرهنگ و دسترسی آسان و کم هزینه به منابع  است که استان ما تا حدودی این فضارا هم برای مردم و هم برای ناشران ایجاد کرده تا آخرین‌های حوزه نشر در تبریز عرضه شود.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نمایشگاه کتاب تبریز را فضایی با نشاط برای اهالی فرهنگ دوست هر دانست و گفت: اهالی هنر در همه دوره های نمایشگاه کتاب حضور داشته و استفاده بهتری از این محفل را داشته اند، می توان گفت تعداد مراجعه کنندگان برای تهیه کتاب از این نمایشگاه بسیار بالا بوده و این نشانگر موفقیت های بیشمار این عرصه است.

محمدپور در خصوص پانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز اظهار کرد: نمایشگاه پانزدهم با حضور ۱۰۰۰ ناشر داخلی و خارجی برگزار شد که در حوزه نشر داخلی، ۱۱۷ هزار عنوان کتاب و در حوزه نشر خارجی ۳۲ هزار عنوان کتاب عرضه شد، همچنین  بیش از ۸۰۰ هزار بازدید کننده وجود داشت که ۶٫۵ میلیارد فروش نمایشگاهی را شاهد بودیم و از این آمار ۱٫۵ میلیارد بن کتاب با ۲۰ درصد تخفیف توزیع شد و ناشران هم تا ۲۰ درصد تخفیف در کتب اعمال کردند.

وی در خصوص برگزاری شانزدهمین دوره از نمایشگاه کتاب تبریز توضیح داد: نمایشگاه کتاب تبریز در آستانه ی ۱۶ سالگی خود از ۲۹ مهرماه الی ۴ آبان ماه همه روزه از ساعت۱۰ الی۲۰ در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز پذیرای آحاد مردم و علاقمندان است، علاوه بر این آیین افتتاح این رویداد یک روز پیش در ۲۸ مهر ماه توسط مسئولان استانی افتتاح خواهد شد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ابراز کرد: امسال ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بن با تخفیف ۲۰ درصد در اختیار مردم قرار می‌گیرد که در تلاشیم به ۲ میلیارد تومان برسد و بانک شهر عامل توزیع خواهد بود.

وی سقف بن تخفیف برای مقاطع دیپلم و کمتر از آن ۱۰۰ هزار، برای دانشجویان و مقطع لیسانس ۲۰۰ هزار و برای فوق لیسانس و دکتری ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد، ادامه داد: خرید بن امسال از طریق اینترنت هم قابل خرید خواهد بود، ضمن اینکه بن‌های عرضه شده تا پایان سال در کتاب فروشی‌های شهر قابلیت خرید کتاب دارد.

محمدپور گفت: در شانزدهمین دوره از نمایشگاه کتاب بیش از ۸۵۰ ناشر داخلی ثبت نام کرده‌اند و همچنان ادامه دارد، همچنین۶۰ ناشر خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، افریقای جنوبی، سوریه ، عراق، ترکیه و سایر کشورها اعلام حضور برای رقابت کرده اند.

وی از برگزاری  نمایشگاه نشر دیجیتال همرمان با شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز خبرداد و افزود: ۳۰ ناشر دیجیتال ثبت نام کرده‌اند و امیدواریم تا روز برگزاری نمایشگاه تعداد این ناشران افزایش یابد.

محمدپور خاطر نشان کرد: کارگاه های آموزشی، نشست های نقد و بررسی کتاب، ایستاه نقاشی و… از عمده ترین برنامه های شانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز به شمار می رود.