به گزارش ترجمان صبح، ۲۰ نوامبر روزی که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی کودک نام گذاری و برای یادبود و افتخار کودکان شناخته شده‌است.

کودک یک انسان است و هر انسانی به شخصیت خویش علاقه مند و نیازمند ارج گذاری است، احترام به کودک، یکی از عوامل مهم پرورش شخصیت او به شمار می رود.

 کودکی که مورد احترام و تجلیل قرار گیرد، بزرگوار، شریف و با شخصیت بار می آید و برای حفظ شخصیت خویش از کارهای زشت پرهیز می کند.

در این راستا والدین  برای تربیت فرزندان باید از همان ابتدا راه کار های مناسب تربیتی را پیش بینی کرده و آموزش ببینند تا کودک مورد آزار روحی قرار نگیرد.

همه ما در زندگی خود با مشکلاتی روبه رو هستیم و برای رسیدن به موفقیت همواره به تلاش، تحمل سختی ها و پذیرفتن پاره ای از محرومیت ها نیاز داریم؛ لازم است کودک نیز در مسیر زندگی، با پاره ای از مشکلات دست و پنجه نرم کند ولی والدین نیز باید در این راه همواره حامی و پشتیبانشان باشند تا مبادا به خطرات ناگواری دچار شوند.

خشم خود را در مقابل کودکان کنترل کنیم!

هر چه والدین به خصوص مادران که بیشتر وقت خود را با کودکان سپری می کنند عصبانیت بیشتری از خود در زمینه های مختلف در برابر فرزندانشان نشان دهد، بچه ها ناخودآگاه نسبت به هم سن و سال هایشان خصوصیات تهاجمی بیشتری خواهندداشت و افسرده تر خواهندشد پس پدرو مادرها باید خشم خود را در مقابل آنان کنترل کنند.

کودکان را لوس نکنیم!

کودکان لوس معمولا خودخواه و از خود راضی می‌شوند آنها خودشان را بالاتر از آنچه که هستند تصور می‌کنند و معایب خود را نمی‌بینند.

همیشه از دیگران توقع دارند از رفتار و کردارشان تعریف و تمجید کنند؛ به این ترتیب، آنها بیشتر از افراد چاپلوس که مدام از آنها تعریف می‌کنند خوششان می‌آید و افراد واقع بین را دوست ندارند، معمولا نمی‌توانند محبت و علاقه دیگران را به خودشان جلب کنند و بیشتر اوقات تنها هستند و این امر موجب اختلالات روحی و روانی آنان در آینده می شود.

فقر و تهی دستی را به کودکان منتقل نکنیم

فقر و نداری موضوع تلخی است که برخی از کودکان جامعه ما با آن دست و پنجه نرم می کنند، والدین با اینکه در این زمینه مشقت های بسیاری را می بینند ولی نباید فقر و نداری و استرس آن را به کودکان منتقل نکنند چراکه روح لطیف کودکانه منجربه اختلالات روانی در ذهن آنان می شود.

***

دنیای کودکانه، صمیمی ترین دنیایی است که هر لحظه بارها آرزو می کنیم تا کاش می شد یک بار دیگر به این دنیای کودکانه قدم بگذاریم! با کودکان خود مهربان باشیم…

گردآورنده: سمیه گل محمدی