به گزارش ترجمان صبح، سید مجید حسینی استاد دانشگاه تهران به مناسبت روز دانشجو با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز گفت: این دانشگاه  تنها دانشگاه آزاد کشور است که مجوز سخنرانی مرا با اینکه می دانستند از منتقدان دانشگاه آزاد هستم لغو نکردند، از این جهت از کمال  تشکر و قدرانی را دارم.

حسینی ادامه داد: من منتقد ایده دانشگاه هستم نه خود دانشگاه آزاد ولی در دانشگاه آزاد تهران و شیراز بنا به این دلایل مجوز سخنرانی من را لغو کردند.

وی با اشاره به اینکه امروز اگر کسی بچه دیپلمات نباشد نمی‌تواند از مناطق محروم کشور به دانشگاه های برتر راه یابد، گفت: سال ۷۵ من که پسر یک معلم از تربت جام بودم با هزینه حقوق معلمی پدرم توانستم به بهترین دانشگاه کشور را بیایم ولی امروز چنین افرادی  فرصتی ناچیز  برای حضور در دانشگاه های برتر کشور دارند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به خاطره ای از آخرین سفر خود به تربت جام که در نزدیکی مرز ایران و افغانستان قرار دارد، گفت: مدرسه ای بود که دیدم وضعیت سقف آن نامناسب است، اعتراض کردم چرا تعمیر نمی کنید، مدیر مدرسه گفت باز مدرسه ما سقف دارد مدرسه بغلی آن را هم ندارد.

وی ادامه داد: کل سرانه سالانه این مدارس مرزی ۵۰۰ هزار تومان است، با این پول حتی نمی‌توان هزنیه گاز را پرداخت کرد چه برسد سقف تعمیر کرد.

حسینی با اشاره به اینکه وقتی علت را از مسئولین می پرسی می گویند پول نداریم که هزینه کنیم، یادآور شد: برای تحصیل  در رشته پزشکی یک دانشجو ۱۵۰ میلیون تومان هزینه برای درآمد ۵ میلیونی آینده خود میکند و این نتیجه سیاست غلط فروختن آموزش به مردم است فردا این دکتر از یک بچه معلم هزینه ۸۰ میلیونی در خواست خواهد کرد.

وی با بیان اینکه سیاست فروختن آموزش به مردم و باور اینکه آموزش وظیفه دولت نیست از اول غلط بود، گفت: ایده آموزش وقتی کالایی شد اینگونه می شود معلمی ۱۰۰ میلیون پول در می‌اورد و معلمی حقوق ۲ میلیونی دارد و این یعنی یعنی کالایی برخورد کردن با آموزش و درمان که با عنوان ایده توسعه اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به پولی برخورد کردن با آموزش گفت:   وقتی سایت دانشگاه آزاد را باز می‌کنید و به جای سال تحصیلی از واژه سال مالی استفاده شده است، شروع می شود و ثمره این کار،  کولبری به جای تحصیل در شهر های مرزی مان است.

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان شد: از سال ۶۷ روندی که وارد آموزش کشور شد تبعیض محض بود نه توسعه که باز هم ثمره تمامی این اشتباهات پولی شدن آموزش عالی، آموزش و پرورش، درمان و …  است و باعث تاسف است که معلمی به شاگرد خود می گوید پزشک شوید تا مثل من نشوید!

وی با اشاره به اینکه ورودی کنکور منطقه ۳ کشور به دانشگاه های برتر کشور ۴ درصد شده است، گفت: افرادی مانند برخی آقازاده ها بچه زرنگ محسوب می شود و در خارج از کشور درآمد و زندگی خود را به رخ مردم می کشد ولی بچه های ورزقان توانایی حضور در دانشگاه های برتر کشور را ندارد؟

حسینی اظهارداشت: آموزش و پرورش تکلیفش با خودش مشخص نیست، ۴۷ نوع مدرسه در سایت خودشان ثبت کرده اند و ژاپن با آن همه ادعا فقط یک نوع مدرسه که برای ثرومند و فقیر دارند.

 استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در قانون اساسی کشورمان نوشته شده است، آموزش عالی، درمان و تمام نوع آموزش تا حد خودکفایی رایگان است و سوال اینجاست که چرا باید برای مدرک تحصیلی ۳۰ میلیون پول گرفته شود؟

وی با اشاره به اینکه سهم بودجه آموزش ما به شدت افت کرده است، گفت: کشور ژاپن، ۳۰ درصد از درآمد مالی خود را صرف اموزش کرده است ولی وضعیت ما چطور است؟

حسینی افزود: از سال ۶۷ تا کنون هزینه های درمان بیش از ۱۶۰ برابر افزایش پیدا کرده که بی سابقه است، آیا این عدالت در هزینه های درمانی است؟

وی با بیان اینکه به ما یاد دادند راهکار توسعه مدرک داشتن است و اگر نداشته باشی توان پیشرفت نخواهی داشت، اظهارداشت: تنها ۲۰ درصد مردم کشور توسعه یافته سوئیس به  دانشگاه می‌روند و لیسانس می گیرند یعنی عقل ندارند ؟ ولی با این سهم تولید علم این کشور ۱.۱ درصد است.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران از ساخته شدن بزرگترین فروشگاه های مال جهان در ایران خبرداد و گفت: مساحت این مال یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب است و در شمالغرب تهران در حال ساخت است، پس یعنی در کشور پول هست که بتوان صرف آموزش کرد ولی با این حال هستند کودکانی که بخاطر فقر حتی یک وعده صبحانه نیز نمی‌توانند بخورند.

 حسینی با تشریح علل پولی شدن آموزش و درمان در کشور، گفت: ۱۳میلیارد دلار اوایل سال ۶۷ قرض داشتیم، برای جبران این کاستی از بانک جهانی ۳۰ میلیارد وام مشروط بر اینکه باید درمان و آموزش در ایران خصوصی شود، گرفتیم، پس از پذیرفتن این شروط، اولین کالای که پولی شد آموزش بود ، پس از آن درمان و آخرین مورد نیز مسکن بود که اثرات همه این شرط ها را امروز می بینید.

 حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم مساوی بودن حق برخورداری از امکانات درمانی در تمامی مناطق کشور گفت: در منطقه سعادت آباد تهران ۶ بیمارستان فوق تخصصی در حال فعالیت است ولی این در حالی است که در خراسان رضوی فقط یک بیمارستان فوق تخصصی آن هم بیمارستان آستان قدس است.

وی ادامه داد: پولی شدن آموزش، مدارس و دانشگاه ها باعث افزایش ضریب نمره منفی کنکور به ۴۰ درصد و ضریب نمره منفی درس ریاضی به ۸۰ درصد شده است که نشان از غلط بودن سیاست هایمان دارد.

استاد دانشگاه تهران افزود: به همین ترتیب سه دهک‌ پایین جامعه هیچ امکانی برای تحصیل ندارند، چرا چون دانشگاه آزاد هر صندلی پزشکی را ۵۰۰ میلیون تومان می فروشد.