به گزارش ترجمان صبح، زهرا ساعی گفت: در قانون تسهیل ازدواج که در سال ۸۴ و در مجلس هفتم شورای اسلامی تصویب شد قرار بر آن بود که یک صندوق اندوخته جوانان راه‌اندازی شود که از این طریق، وام‌هایی جهت تسهیل ازدواج جوانان در اختیار آن‌ها گذاشته شود. متاسفانه این اتفاق نیفتاد و در دولت نهم، این صندوق اندوخته جای خود را به صندوق مهر امام رضا(ع) داد که اکنون با نام صندوق کارآفرینی امید در حال فعالیت است. کاملاً واضح است که در همان سال‌ها، این صندوق از مسیر خود منحرف شد و تاکنون این صندوق شکل نگرفته است.

وی افزود: به دلیل تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت، بودجه ۹۸ انقباضی نوشته شده اما جا دارد کمی ردیف بودجه‌ها جابجا شود تا به موضوع ازدواج که یک امر مهم در جامعه است، نگاه ویژه‌ای شود.

نماینده تبریز در ادامه افزود: سال گذشته مجلس در جریان تصویب بودجه ۹۷، وام ازدواج هر یک از زوجین را از ۱۰ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان افزایش داد. حال دولت در بودجه ۹۸ که تا چندی دیگر در مجلس مطرح خواهد شد رقم این وام را همان ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته که با توجه به رشد تورم و به خصوص بالا رفتن نرخ مسکن که حتی در برخی نقاط تهران تا چندین برابر هم افزایش پیدا کرده باید بگویم که اعطای وام ۱۵ میلیون تومانی برای هر زوج خیلی کارگشا نیست.

ساعی در پاسخ به اینکه نمایندگان خواهند کوشید تا این رقم را در بودجه ۹۸ افزایش دهند، گفت: به دلیل تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت، بودجه ۹۸ انقباضی نوشته شده اما جا دارد کمی ردیف بودجه‌ها جابجا شود تا به موضوع ازدواج که یک امر مهم در جامعه است، نگاه ویژه‌ای شود. ما نمایندگان هم در حال بررسی و کارِ کارشناسی هستیم تا بتوانیم میزان وام ازدواج را در بودجه ۹۸ بیش از مبلغ دولت لحاظ کنیم.