به گزارش ترجمان صبح به نقل از تجدید، در خصوص اتفاقاتی که پیرامون قطع درختان قره داغ رخ داد ذکر چند نکته ضروری می باشد. پویش و جنبش زیست محیطی و حساسیت بی سابقه ای که نسبت به این فاجعه در بین مردم مخصوصا قره داغی ها به وجود آمد قابل تمجید است و به یقین نقطه عطفی در جنبش های اجتماعی منطقه به حساب خواهد آمد.

از نقش پررنگ رسانه ها و فضای مجازی در این بین نبایست غافل شد که اصلی ترین رسالت را در این بیداری ایفا کردند. شاید اگر در زمان تخریب جنگل های سونگون ورزقان، حمام قوشالار و… تلگرام و اینستاگرام بود، این اتفاقات هرگز رخ نمی داد. این که نقش امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان چقدر مهم است امری است غیر قابل انکار و چقدر مایه مباحات و خرسندی مردم آذربایجان شرقی است وقتی از همه کس و همه جا قطع امید می کنند یک سید شریفی دارند که با همان لحن شیوای ارتشی خود به شخص اول اجرایی استان دستور پیگیری یک مطالبه عمومی را می دهد.

فرق دولت های روحانی و احمدی نژاد را در نحوه برخورد با اعتراضات زیست محیطی را نبایست از یاد برد. درست است که حافظه تاریخی ما این روز ها خوب کار نمی کند ولی بد نیست اعتراضات اوایل دهه ۹۰ را با این روزها یک مقایسه کنیم.

سال ۹۰ هر کسی جرات نداشت نام دریاچه ارومیه را بر زبان بیاورد ولی فضای کشور این روزها به سمتی رفته که هرکسی می تواند نسبت به فاجعه قره داغ اظهار نظر کند. اظهار نظر، مصاحبه ها و نطق های نمایندگان مجلس دهم و هشتم را قیاس کنید! آن روزها کسی غیر از پزشکیان و موسعودی ریحان صراحتا از دریاچه ارومیه دفاع نمی کرد ولی جو مطالبه گر این روزها، اکثر نمایندگان را از چپ و راست به جریان حمایت از محیط زیست کشانده است.

دلسوزان قره داغ و آذربایجان هرگز فراموش نخواهند کرد رسانه هایی را که با تمام توان از بهشت گم شده آذربایجان دفاع کردند و رسانه هایی که از روی بی تفاوتی، مصلحت اندیشی و یا غرض ورزی از کنار مسئله به سادگی گذشتند.

قره داغ و آذربایجان مدیون سئحراما، آراز، اهر نیوز، اهرامروز، تبریزمن، عصر تبریز، ارس نامه، نصر، گویا و سایر رسانه هایی خواهد بود که در خط مقدم مبارزه با نسل کشی درختان قره داغ جنگیدند.

تاریخ نویسان معجزه این هزاره سوم را ثبت کنند که مدیران کل جهاد کشاورزی و منابع طبیعی دردوران نسل کشی درختان قره داغ هر دو اهل کلیبر عزیز بودند.

قضایای اخیر بهترین مصداق برای سخن پدرانمان بود که: (هارای آدامین اوزوندن). مبارزه با نسل کشی درختان قره داغ نشان داد که اگر خودمان به فکر خودمان نباشیم کلاهمان پس معرکه است. زعمل کار برآید به سخنرانی نیست؛ بد نیست تشکل های مردم نهاد و حامیان عزیز محیط زیست که در طول سال گوش همه را می برند، گزارش عملکردی پیرامون مسائل اخیر ارائه دهند.