به گزارش ترجمان صبح،  عصرایران به نقل از رویترز نوشت: با گذشت بیش از ۱۱ هفته از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی موسوم به “جنبش جلیقه زردها” در فرانسه، دیروز با برگزاری تظاهراتی در پاریس، صف‌آرایی جنبش جدیدی علیه جلیقه زردها اعلام موجودیت کرد.

جنبش جدید که “شال قرمزها” نام دارد شعار محوری خود را نفی “خشونت” قرار داده و معترضان موسوم به جنبش” جلیقه زردها” را به اعمال خشونت متهم کرده است. این جنبش اعلام کرده از تظاهرات و ناامنی های سراسری در شهرهای مختلف فرانسه خسته شده و خواستار پایان دادن به آنچه که خشونت کلامی و رفتاری حامیان جنبش حلیقه زردها خوانده، شده است.

دیروز در شهر پاریس هزاران نفر از حامیان جنبش موسوم به “شال قرمزها” دست به تظاهرات زدند و علیه آنچه که خشونت به کار رفته از سوی جلیقه زردها می‌خواندند، شعار دادند.

“شال قرمزها” به جای رویارویی با پلیس از تلاش های نیروهای پلیس برای اعمال نظم و امنیت قدردانی کردند.

این جنبش جدید در حالی جلیقه زردها را متهم به اعمال خشونت کرده است که جلیقه زردها طی هفته‌های گذشته از آنچه که خشونت بی حد و حصر نیروهای پلیس و امنیتی بر ضد تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو می‌خواندند، شکایت داشتند.

جنبش جدید موسوم به شال قرمز از سوی یکی از احزاب حامی دولت امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه پایه‌گذاری شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های فرانسوی راهپیمایی دیروز شال قرمزها  با حضور ۱۰ هزار نفر در پاریس برگزار شده است و در جریان آن درگیری‌هایی نیز با  جامیان جنبش جلیقه زردها گزارش شده است.

این جنبش نیز همچون جنبش جلیقه زردها با فراخوان در شبکه‌های مجازی اعلام موجودیت کرده و طرفداران خود را به برگزاری تظاهرات فراخوانده است، با این حال رویکرد حمایت آمیز برخی گروه‌ها و شخصیت‌های عضو جنبش شال قرمز با رویکرد بی‌طرفانه و حتی منتقدانه برخی دیگر نسبت به دولت ماکرون، اختلافاتی درونی را در میان این جنبش پدید آورده است.

گفتنی است فرانسه از نوامبر سال گذشته میلادی – ۳ ماه پیش-  بدین سو صحنه درگیری‌های خیابانی و اعتراضات گسترده جنبش موسوم به “جلیقه زردها” علیه سیاست‌های اقتصادی دولت امانوئل ماکرون بوده است.  جرقه این اعتراضات با مخالفت با مالیات بر سوخت زده شد، اما معترضان در ادامه دولت ماکرون را به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و با برپایی ۱۱ هفته تظاهرات سراسری در روزهای شنبه هر هفته، خواستار کناره‌گیری او از قدرت شده‌اند.

راهپیمایی دیروز شال قرمزها در پاریس- عکس ها : رویترز

راهپیمایی دیروز شال قرمزها در پاریس- عکس ها : رویترز