به گزارش ترجمان صبح، صفا نجمی ظهر روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: “دمانس” نامی کلی است که به بیماریهای مغزی اولیه با علایم پیشرونده شناختی- رفتاری اطلاق می شود، آلزایمر نیز یکی از انواع دمانس بوده و در واقع جز شایعترین بیماری تخریبی مغزی با علایم شناختی و رفتاری محسوب می شود.

عضو انجمن های نورولوژی ایران و آمریکا در خصوص بیماری آلزایمر توضیح داد: بیماری آلزایمر عمدتا در سنین بالا دیده می شود، شیوع آن در دهه هفتم زندگی افزایش می یابد یعنی هرچه سن بالاتر باشد شانس ابتلا به آلزایمر نیز بیشتراست.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه عوامل بسیار زیادی در ایجاد بیماری آلزایمر موثر است، ادامه داد: بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، آلودگی های محیطی، استرس به ویژه استرس مزمن، بی خوابی و شب بیداری های طولانی مدت از جمله عوامل ایجاد بیماری آلزایمر به شمار می رود.

فلوشیپ اختلالات حرکتی افزود: مطالعه مستمر، ورزش، برخورداری از محیط پاک و تغذیه سالم و اجتناب از استرسهای طولانی، از عوامل موثر در پیشگیری بیماری آلزایمر محسوب می شود.

نجمی مهمترین و شایعترین علامت بیماری آلزایمر را کاهش حافظه اخیر پیشرونده خواند و توضیح داد: فرد بیمار در ضبط و بخاطر آوردن حوادث و اطلاعات اخیر و جدید دچار مشکل می شود ولی در مراحل اولیه، حافظه طولانی مدت دست نخورده می ماند.

عضو انجمن های نورولوژی ایران و آمریکا بیان کرد: تغییرات رفتاری و خلقی، مشکلات رفتاری، اختلالات خواب از دیگر علایم این بیماری هستند.

فلوشیپ اختلالات حرکتی ابراز کرد: شرح حال و معاینه توسط پزشک متخصص مهمترین اصل تشخیص بیماری آلزایمر به شمار می رود، استفاده از انواع روش های تصویربرداری مغزی و آزمایش ها برای اطمینان از سایر بیماریها و به ویژه انواع درمان پذیر اختلالات حافظه لازم است.

وی اضافه کرد: امروزه استفاده از انواع روشهای تصویربرداری پیشرفته و‌ برخی آزمایشهای خاص بر روی مایع مغزی نخاعی برای تشخیص دقیق بیماری و افتراق آلزایمر از سایر دمانس ها و حتی تشخیص بیماری قبل از ظهور علایم بالینی در دسترس است.

نجمی با بیان اینکه  متاسفانه هنوز برای بیماری آلزایمر درمان قطعی وجود ندارد، ادامه داد: هدف از درمان عمدتا کند کردن سیر پیشرفت بیماری و بهبود کیفیت زندگی بیمار بوده که به این منظور داروهای خاصی موجود است.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: در برخی مراکز دنیا روشهای خاص درمانی نظیر استفاده از سلول های بنیادی و یا ترکیبات خاص موثر روی سیستم ایمنی کار می کنند ولی هنوز نتایج قطعی روشن نیست.

عضو انجمن های نورولوژی ایران و آمریکا گفت: تلاش گسترده ای در حال حاضر برای تشخیص آلزایمر قبل از بروز علایم بالینی و جلوگیری از گسترش آن انجام می شود.

نجمی خاطر نشان کرد: از نظر درمانهای رایج، کشور ما همانند کشورهای پیشرو‌ در این عرصه است لیکن از نظر امکانات نگهداری، حمایتی و نوتوانی این بیماران در کشور ما بنظر می رسد نیاز به تلاش بیشتری در این راستا وجود دارد، به ویژه با افزایش سن میانگین کشورمان و افزایش جمعیت سالمندان و نیز تغییر الگوی زندگی اجتماعی و خانوادگی معتقدم ضرورت دارد توجه ویژه ای به امر مراقبت و حمایت سالمندان و مبتلایان به انواع دمانس صورت گیرد.