به گزارش‌ ترجمان صبح،  عصرایران به نقل از وب سایت ” نیویورک تایمز” نوشت:  سازمان عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارش خود با اعلام این خبر از وقوع ۶۹۰ مورد اعدام در سال ۲۰۱۸ خبر داده است. میزان اعدام گزارش شده در سال ۲۰۱۷، ۹۹۳ مورد بوده است.

این میزان اعدام در یک دهه گذشته کمترین میزان اعدام در جهان است.

در این گزارش تاکید شده، کاهش میزان اعدام در ایران به خاطر اصلاح قوانین جزایی این کشور و برداشته شدن مجازات اعدام از موارد مربوط به “قاچاق مواد مخدر” در کاهش ۳۱ درصدی میزان اعدام در سال ۲۰۱۸ موثر بوده است.

با این حال این گزارش تاکید کرده که این آمار شامل موارد اعدامی گزارش نشده به ویژه در چین نمی‌شود و با در نظر گرفتن این موضوع، احتمالا میزان اعدام در سال ۲۰۱۸ با توجه به موارد گزارش نشده در چین، بالاتر از رقم ۶۹۰ مورد باشد.

بر اساس گزارش عفو بین الملل، به رغم محدود کردن مجازات قانونی اعدام در ایران، این  کشور همچنان به لحاظ آمار اعدام پس از چین در مقام دوم قرار دارد و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۵۰ مورد اعدام در ایران گزارش شده است.

پس از چین و ایران، کشورهای عربستان سعودی، ویتنام و عراق به لحاظ بیشترین تعداد آمار اعدام در سال ۲۰۱۸ در جایگاه سوم تا پنجم قرار دارند.

نمودار میزان اعدام در جهان در یک دهه گذشته/ عفو بین الملل

اصلاح قانون جزای ایران، آمار اعدام در جهان را کاهش داد (+نمودار)

در این گزارش تاکید شده با وجود کاهش میزان جهانی اعدام در سال ۲۰۱۸ ، اما در برخی کشورها میزان مجازات اعدام در مقایسه با سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. در کشورهای بلاروس، ژاپن، سنگاپور، سودان جنوبی و ایالات متحده آمریکا آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. در ایالات متحده آمریکا در سال گذشته میلادی ۲۵ مورد اعدام گزارش شده است.

سازمان عفو بین الملل همچنین از افزایش موارد صدور مجازات اعدام از سوی دادگاه‌ها در برخی کشورها ابراز نگرانی کرده است. بر اساس این گزارش، محاکم عراق در سال ۲۰۱۸، ۲۷۱ مورد مجازات اعدام صادر کرده‌اند و محاکم مصر ۷۱۷ مورد که در مقایسه با رقم ۴۰۲ مورد در سال ۲۰۱۷ ، حاکی از افزایش حدود ۸۰ درصدی است.

سازمان عفو بین الملل تاکید کرده که روند لغو یا محدود کردن مجازات اعدام در بسیاری از کشورهای جهان رشد خوبی دارد و برای مثال در سال گذشته میلادی اعمال مجازات اعدام در گامبیا و مالزی محدود شد.

هم اکنون در ۱۴۲ کشور جهان محازات اعدام لغو و یا بسیار محدود شده است.