ترجمان صبح/ سینا قرطاسی اسکوئی یکی از دندان پزشکان متخصص و جوان تبریزی است که فعالیت اش را از سال ۱۳۸۶ در تبریز شروع کرده و اکنون دارای مجهزترین مطب برای ارائه خدمات دندانپزشکی است.

این دندان پزشک توانا اکنون علاوه بر ویزیت و ارائه خدمات سلامت دهان و دندان در دانشگاه نیز مشغول فعالیت های آکادمیک تحقیقاتی و آموزشی است.

قرطاسی در زمینه دندان پزشکی زیبایی گام های موفقی برداشته است، درمان های زیبایی اش هم ظاهر و هم اعتماد به نفس افراد را ارتقاء می‌دهد.

ترجمان صبح به مناسبت روز دندانپزشک، با این دندانپزشک تبریزی گفت‌وگویی ترتیب داده که در ادامه می آید…

آقای دکتر قرطاسی به عنوان نخستین سوال می توانید بگویید برای قبولی رشته دندان پزشکی در یک دانشگاه خوب چه رتبه ای باید کسب شود، و برای کسب این رتبه چه میزان مطالعه لازم است؟

اکنون رقابت بر سر ورود به رشته دندان پزشکی بسیار سخت شده ونیازمند مطالعه کافی برای قبولی در این رشته است.

در حال حاضر این رشته یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی به شمار می‌رود که علاقمندان بسیاری برای تحصیل دارد. بالطبع علاقه‌مندان این حوزه باید تلاش افزون‌تری به‌کار بگیرند تا به هدف و خواسته خود برسند.

حداکثر و حداقل دوره تحصیل برای رشته دندان پزشکی چند سال است؟

دوره آکادمیک این رشته یک دوره شش ساله است، ولی کسانی که می خواهند تخصص دریافت کنند، ۳ یا ۴ سال بیشتر بایستی تحصیلات خود را ادامه دهند.

وضعیت سلامت دهان و دندان در استان طی سال های اخیر چگونه بوده و الان چگونه است؟ آیا می توانید سال‌های گذشته را با اکنون مقایسه کنید؟

خوشبختانه امروز همگام با پیشرفت‌های حاصل شده، آخرین خدمات ارائه شده به بیماران دهان و دندان در سطح دنیا، با وجود پزشکان حاذق در استان آذربایجان شرقی نیز به مراجعه کنندگان در زمینه‌های درمانی و زیبایی با تکنیک‌های جدید عرضه می‌شود.

در یکی دو دهه اخیر پیشرفت قابل توجهی در راستای ارائه خدمات مراقبت سلامت دهان و دندان را به لحاظ کمیت و کیفیت شاهد بوده ایم، به نوعی که فعالیت‌های مراقبت از سلامت دندان‌ها رو به پیشرفت و موفقیت گام بر می دارد. دندانپزشکی زیبایی نیز یکی از عرصه‌هایی بوده است که پیشرفت داشته و هر روز به شیوه‌های درمانی مدرن آن افزوده می‌شود.

در خصوص اهمیت بهداشت دهان و دندان توضیح مفصل تری ارائه دهید؟

اهمیت موضوع بهداشت دهان و دندان از همان بدو تولد و دوران نوزادی شروع می‌شود و تا پایان عمر برای فرد حائز اهمیت است، در واقع دهان دروازه سیستم گوارشی هر انسان به شمار می رود که علاوه بر فعالیت تغذیه و سلامت دستگاه گوارشی، به لحاظ تکلم و زیبایی چهره نیز حائز اهمیت است.

از سوی دیگر یک بدن سالم نیازمند یک دهان سالم است تا فرد بتواند بدون احساس مشکل فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد. همچنین بهداشت دهان و دندان یک سری ملاحظات و مسائلی دارد که بایستی توسط خود فرد رعایت شود.

دکتر قرطاسی

به عنوان یکی از مطرح ترین دندان پزشک های استان برای سلامت دندان چه توصیه هایی دارید؟

مثل هر عادت بهداشتی که برای انسان متصور است تمیز نگه داشتن دهان و دندان ها یک رویه اصلی به شمار می رود که افراد به صورت روزمره باید به انجام دادن مرتب آن توجه کنند.

مسواک زدن به طور کامل با مسواک‌های دستی یا برقی حدود ۷۰ درصد دهان و دندان را تمیز کرده، حدود ۳۰ درصد باقی مانده نیز توسط کشیدن نخ دندان بین دندانها بهداشت این ناحیه را تامین می کند.

بیشتر کسانی که نخ دندان استفاده نمی کنند بعضا با مشکلات پوسیدگی دندان و شکستن آنها مواجه می شوند، بیش از ۹۰ درصد مسئولیت حفظ بهداشت دهان و دندان توسط خود فرد صورت می گیرد.

استفاده از دهان شویه نیز به جهت ایجاد یک محیط سالم و عاری از میکروب حائز اهمیت است، رسیدگی به بهداشت دهان و دندان هم سلامت دندان ها و هم لثه را برای هر انسانی تامین می کند.

یک دندانپزشک، فرد را درخصوص استفاده از دهان شویه راهنمایی می کند، در موارد خاصی نیز به صورت دوره ای هرچند ماه یک بار یک سری دهان شویه هایی که حالت دارویی دارند برای از بین بردن برخی مشکلات برای افراد تجویز می شود.

مراجعه به دندان پزشک و راهنمایی هایی که اشخاص در خصوص بهداشت دهان و دندان می گیرند نیز مشکلات و بیماری ها را کاهش می دهد. حتی در بحث غربالگری در خصوص بعضی از سرطان ها هم معاینات دوره ای دندانپزشکی حائز اهمیت است و خیلی از مشکلات از این دست را می توان در مراحل اولیه تشخیص داد که این موضوع از مراجعات به دندانپزشک شروع می شود و در اصل می توان با معاینه دهان و دندان اگر مشکلی وجود داشت به پزشکان ارجاع داد که در این زمینه دندانپزشک راهنمایی های کامل را انجام می دهد.

سیگار، نوشیدنی های شیرین و گازدار، مورادی هستند که در خصوص تاثیر آنها بر سلامت دهان و دندان صحبت می‌شوند، در خصوص این تاثیرات توضیحی بفرمایید…

رژیم تغذیه که شامل خوراکی های شیرین و استفاده زیاد از مواد غذایی حاوی قند ساده باشد، به همراه نوشیدنی های گازدار حاوی مواد اسیدی و رنگ دانه های غلیظ، همگی در تخریب و سایش دندان تاثیر دارند.

سیگار عامل خطر در بیماری های لثه و همچنین زخم های دهان به شمار می رود، در مقاطع خاصی نیز مشکلاتی به دنبال دارد که مانع ترمیم زخم به دنبال جراحی دهان و دندان می شود.

دکتر قرطاسی

نگرانی از انتقال ایدز و هپاتیت از طریق وسایل دندان پزشکی تا چه اندازه منطقی است؟ مواردی ازانتقال این بیماری ها به وسیله دندان پزشکان داشتیم؟

این موضوع در دهه های گذشته مکررا به صورت یک سوال مطرح می شد، ولی به تدریج با تحقیقات متعددی که در سطح دنیا انجام شد، راه‌های انتقال اصلی بیماری‌ها مشخص گردید و در نتیجه این قضیه در محیط دندان پزشکی منتفی شده چرا که استفاده از تجهیزات و دستگاه های استرلیزه که امروزه در مراکز درمانی مورد استفاده است مانع انتقال این بیماری ها می‌شود.

واقعیت این است که دندانپزشک و کارکنان مطب دندانپزشکی اولین کسانی هستند که خودشان در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی از قبیل ایدز و هپاتیت از طریق تماس با وسایل آلوده به خون بیماران مبتلا قرار دارند، چرا که وسایل تیز ممکن است به صورت ناگهانی در دست دندانپزشک و کارکنان مطب فرو برود و آن‌ها را مبتلا کند.

بنابراین خود دندانپزشکان بیش از هر کس دیگری استریل بودن وسایل را کنترل می‌کنند. از طرف دیگر برای این‌که خیال بیماران آسوده باشد، اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، برای پیشگیری از انتقال ویروس‌های ایدز و هپاتیت دستورالعمل‌های خاصی را در زمینه رعایت نکات بهداشتی به مراکز دندانپزشکی ابلاغ کرده است که رعایت دقیق آنها الزامی است.

در خصوص عارضه های پوسیدگی دندان و بیماری های دهان و دندان کودکان توضیح بدهید، عمده ترین دلیل پوسیدگی دندان‌های شیری چیست؟

بروز پوسیدگی دندان های شیری در دو سال اول تولد بیشتر به این دلیل رخ می دهد که مادران شیرده و مادرانی که با شیرخشک کودک خود را تغذیه می کنند، او را با شیر می خوابانند و در طول ساعات شب حین خواب، چندین وعده شیر به او می دهند. این مسئله باعث می شود که قند شیر که همان لاکتوز است، به مدت طولانی در مجاورت دندان ها باقی بماند و سبب تخریب آنها شود. به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی شدید در دندان‌های کودکان بروز می کند.

برای جلوگیری از این مسئله، باید بهداشت دهان و دندان کودکان از سنین پایین جدی گرفته شود.

به والدین هم توصیه می شود که عادت مراقبت از دندان ها را از سنین پایین در کودکان ایجاد کنند و به هیچ وجه نسبت به دندان های شیری کم توجهی و غفلت نکنند، که در این زمینه مراجعات منظم سالانه به دندانپزشک کمک کننده خواهد بود.

هزینه بسیاری بالای دندانپزشکی موجب شده برخی از مردم توانایی پرداخت و مراجعه به مطب را نداشته باشند، به نظر شما چه راهکارهایی برای این مورد وجود دارد؟

تحقیقات نشان می دهد مشکلات دندانی به مرور زمان و با عدم رسیدگی تشدید می شوند، دربسیاری از کشورهای توسعه یافته، بیمه هزینه های درمانی حوزه دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می دهد و در کشور ما هم بیمه ها خدمات اولیه را تحت پوشش دارند.

در کشور ما این مسئله از دو حیث قابل اعتنا است، از یک سو بیمه‌ها جامعیت لازم در پوشش خدمات دندانپزشکی را ندارند و از طرفی نباید نقش مراقبت‌های فردی در مراقبت از دندان‌ها را هم از نظر دور داشت.

ناگفته نماند که استفاده از مواد مرغوب با تکنیک های جدید، تکنولوژی های به روز و تجهیزات پیشرفته در حوزه دندانپزشکی باعث می شود هزینه های ارائه خدمات در حوزه مراقبت سلامت دهان و دندان به نسبت سایر هزینه ها بالا باشد.

در کنار این مسئله، غفلت از رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم مراجعه زودهنگام به دندانپزشک مشکلات را به تدریج تشدید و هزینه‌ها را برای فرد افزایش می دهد.

شما به عنوان یک متخصص در حوزه دندانپزشکی زیبایی فعالیت‌های چشمگیری داشته اید، آیا می توانید در خصوص زیبایی دهان و دندان هم توضیح بیشتری ارائه دهید؟

اقداماتی که در جهت بهبود ظاهری دندان ها و لثه انجام می شود دندانپزشکی زیبایی نامیده می شود. با این حال برخی از درمان های زیبایی دندان باعث کمک به حفظ سلامت کلی فرد نیز می شوند.

در برخی افراد دندان های طبیعی هارمونی و هماهنگی لازم را با چهره شان ندارد و پروسه های درمانی که با اسم زیبایی مخصوصا در دهه های اخیر در دنیا ایجاد شده است شامل اقداماتی است که به ایجاد هارمونی در چهره فرد کمک می‌کنند که این موضوع با بررسی فیزیوگنومی یا شخصیت شناسی چهره انجام می شود. همچنین بررسی درمان های زیبایی که در ایران و سایر کشورها انجام می شود نشان داده انجام این نوع از درمان با افزایش اعتماد به نفس افراد و موفقیت های اجتماعی آنها رابطه مستقیمی دارد.

دندان پزشکی زیبایی شامل چسباندن لایه ای به روی دندان های فرد است که با عنوان ونیر یا لامینیت دندان شناخته می شود که شکل و رنگ و اندازه دندان ها را اصلاح و هماهنگ می کند. این روش الزاما به معنای تراش و تخریب دندان ها نیست، و در دستان دندانپزشک ماهر و با انتظارات منطقی افرادی که خواهان دریافت خدمات هستند در بسیاری از موارد بدون تراش دندانها در یک یا دو جلسه انجام می شود.

ارتودنسی یا ردیف کردن دندان ها هم جزو روش های درمانی و زیبایی محسوب می شود که در بسیاری از افراد خواهان خدمات زیبایی که مشکلات عمده فکی دارند این امکان وجود دارد که در ترکیب با ونیر و لامینیت به جای چند سال درمان تنها با چند ماه از شرایط ناهنجاری های شدید دندانی به نتایج زیبایی ایده آل برسیم.

ایمپلنت های دندانی هم یکی از مواردی است که در ایجاد یک قوس دندانی زیبا برای جایگزینی دندان های از دست رفته یکی از بهترین گزینه های درمانی می باشد.

در واقع در دندانپزشکی زیبایی، داشتن قدرت تشخیص مشکل، و مهارت و ظرافت در انجام درمان ها بیشتر از سایر شاخه های رشته دندانپزشکی اهمیت دارد. علم دندانپزشکی زیبایی، فراتر از شاخه های مختلف دندانپزشکی قرار دارد و در این زمینه بایستی به همه مسائل مرتبط با فک و صورت فرد احاطه داشت. دندانپزشک زیبایی در کنار عواملی از جمله شناخت و کار با مواد و آگاهی از آناتومی دندان ها بایستی با علم زیبایی و هارمونی چهره نیز آشنایی داشته باشد.

دکتر قرطاسی

روند مراجعه و درمان در این حوزه به چه شکل می باشد؟

در مراجعه اول، شخص در یک محیط دوستانه و بدون استفاده از هیچ گونه ابزار و تجهیزات درمانی با مشکلات دندان های خود آشنا می شود. من شخصا با استفاده از دوربین های داخل دهانی که تصاویر را بر روی نمایشگر برای مراجعه کننده نمایش می دهد مشکلات موجود را برای شخص بیان کرده و در این رابطه با وی گفت‌وگو می کنم. همچنین در مواردی عکس هایی از زوایای خاص دندان ها و صورت به طور حرفه ای در مطب گرفته می شود تا مساله ای دور از نظر نماند.

در ادامه مراجعه کننده با پروسه درمان مشکلات دندان های خود آشنا می شود و زمان و مراحل درمان و هزینه هایی که برای شخص دارد، به صورت شفاف در اختیار وی قرار می گیرد تا بتواند بررسی های کامل را انجام دهد.

شایان به ذکر است که در این مراحل هیچگونه اقدام درمانی از قبیل تزریق و تراش و غیره انجام نمی شود و صرفا با مراجعه کنندگان در رابطه با مشکلات دهان و دندان گفت و گو می کنیم و مشورت لازم را در اختیارشان قرار می دهیم.

شما به عنوان یک دندانپزشک مسئول اقدام جالبی برای مراجعه کنندگان تان در نظر گرفته اید، در خصوص این موضوع نیز توضیحاتی ارائه دهید؟

همانطور که بیان شد سلامت و زیبایی دندان از اهمیت خاصی برخوردار است. چه در بحث سلامتی و چه در موارد زیبایی که تاثیرات بسزایی در زندگی افراد دارد. بسیاری از افراد با توجه به اینکه آشنایی کاملی با روند درمان و هزینه های درمان ندارند از مراجعه به دندان پزشک امتناع می کنند و در اصل سلامت دهان و دندان خود را نادیده می گیرند.

به همین منظور تصمیم گرفتم به عنوان یک مسئولیت اجتماعی روزهای پنجشنبه ساعاتی را تحت عنوان ویزیت و مشاوره رایگان برای همشهریان خود در نظر بگیرم. البته این مشاوره ها در شبکه های مجازی و به صورت غیر حضوری نیز انجام می گیرد. البته جهت نظم بیشتر و جلوگیری از اتلاف وقت مراجعه کنندگان و کمتر شدن زمان انتظار نیاز هست که مراجعه کنندگان قبل از حضور نسبت به هماهنگی زمان مراجعه اقدام کنند که برای انجام این کار می توانند با شماره ۰۴۱۳۵۵۵۶۶۲۵ تماس بگیرند.

دکتر قرطاسی

چه توصیه هایی برای مخاطبان در خصوص بهداشت دهان و دندان دارید؟

ویزیت‎های دوره ای دندانپزشکی و اخذ تصاویر رادیوگرافی به تشخص زودهنگام مشکلات کمک می کند و مانع بروز مشکلات جدی سلامت دهان و دندان و تحمیل هزینه های بیشتر به فرد می شود.

کمترین هزینه و بزرگترین سرمایه گذاری که هر کدام از افراد می تواند بر روی سلامت خود انجام دهند رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان است.

درمان های زیبایی که امروزه در جامعه خیلی طرفدار دارد بایستی به صورت درست و منطقی مطابق با اصول علمی و توسط افراد حاذق و دارای تجربه لازم انجام شود تا به سلامت دندان ها لطمه نزند.

 

گفت و گو از سمیه گل محمدی / پیام وثوقیان