به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایسنا، اولین پیوند مغز استخوان آلوژنیک آنریلیتد (unrelated) توسط فوق تخصص خون و انکولوژی مرکز آموزشی و درمانی امام رضا (ع) تبریز با موفقیت انجام شد.
دکتر بابک نجاتی، فوق تخصص خون و انکولوژی در این خصوص گفت: پیوند آلوژنیک آنریلیتد به مواردی اشاره دارد که فرد نیازمند به پیوند و دهنده رابطه فامیلی و یا قرابت ژنتیکی کامل نداشته و مغز استخوان با اهداء و فرآوری سلول‌های بنیادین به بیمار گیرنده پیوند زده می‌شود.
وی گفت: در این عمل، بیمار گیرنده، آقای ۲۸ ساله مبتلا به لنفوم هوچکین ( نوعی سرطان خون ) مقاوم به داروهای شیمی درمانی و سایر درمان‌ها بود و و به علت نداشتن دهنده با همکاری مرکز سلول‌های بنیادین ایران و بیمارستان شریعتی تهران یکی از هموطنان ارامنه کشورمان که در کشور اوکراین ساکن هست، داوطلب اهدا سلول‌های بنیادین خود به بیمار شد.
وی ادامه داد: سلول‌های بنیادین اهداء شده با هماهنگی‌های لازم و تحت شرایط خاص به دور از تابش اشعه ایکس ( دستگاه ایکی ری فرودگاهی) به تبریز منتقل و پس از فرآوری به بیمار پیوند زده شد.
نجاتی با بیان اینکه وضعیت این بیمار پس از پیوند، مساعد گزارش شده است، اظهار کرد: بیمار پس از پیوند تحت درمان‌های خاص قرار گرفته و حال عمومی او مساعد و رو به بهبود است.