به گزارش ترجمان صبح، آذر امسال، آسمان با تبریزی ها یار نبود و یکی دوبار بارش باران، آن چیزی نبود که شهروندان از پاییز امسال انتظار داشتند. کاهش بارش ها و افزایش آلودگی هوا، نفس ها را به تنگی انداخت و سلامت تبریزی ها توسط “دود خاکستری” تهدید شد.

این اولین بار نبود که تبریزی ها آلودگی هوای چند روزه را تحمل می کردند، پیش از این در ماه های گذشته و سال های گذشته نیز آنها با این موضوع دست به گریبان بودند و امسال نیز با همان آغاز روز ها و شب های سرد و رکود هوا، آلودگی میهمان اجباری این شهر شد.

با آغاز هفته جاری تبریزی ها شاهد آلودگی مستمر ۵ روزه بودند که به تعطیلی مدارس نیز منجر شد. آلودگی ادامه داشت تا شب گذشته که باد ملایمی، کمی از این آلودگی  را از شهر دور کرد و آنطور که مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی می گوید: هم اکنون شاخص کیفی هوای تبریز در وضعیت «قابل قبول» قرار دارد.

به گفته حمید قاسمی، مدیر کل محیط زیست آذربایجان‌شرقی، شرایط توپوگرافی خاص، گسترش و تنوع صنایع، محصور شدن با رشته کوه های مختلف، تردد بیش از ۹۰۰ هزار خودرو ، شرایط اقلیمی خاص و توسعه شهری و جمعیتی از دلایل آلودگی هوای کلانشهر تبریز است.

آلودگی هوا در هفته های متوالی در شهر تبریز

آلودگی هوا در هفته های متوالی در شهر تبریز

او پیشتر گفته بود:” در آلودگی هوای تبریز، ۷۲ درصد  خودرو ها و ۲۱ درصد  صنایع نقش دارند”. مشخص نیست که هم اکنون سهم هر کدام از این آلایندگی ها چقدر است و آیا همچنان سهم خودروها در آلایندگی پیشتاز است؟!

تنها نسخه مقابله با آلودگی هوا در شهر تبریز همان تعطیلی مدارس و توصیه به عدم خروج گروه‌های حساس از منازل است، نسخه‌ای که در روزهای آلوده پیچیده می‌شود و خبری از راهکارهایی جدی در روزهای غیر آلوده نیست.

این موضوع دستمایه طنز در فضای مجازی  شده است، شهروندان  به اشکال مختلف به این موضوع پرداخت می کنند و به نظر می رسد نه ارده ای جدی و عملی در مسئولین و نه اراده ای در شهروندان برای مقابله با آن وجود ندارد.

مسئولین شهری به مردم توصیه می کنند از وسایل نقلیه شخصی استفاده نکنند و از تردد غیر ضروری در شهر بپرهیزند، این در حالی است که  به گفته کارشناسان یکی از علت های آلودگی هوای تبریز، آلایندگی بالای وسائط نقلیه عمومی است. البته به نظر می رسد شهروندان نیز اراده ای بر توقف خودروهایشان در پارکنیگ ندارند و در روزهای آلوده ، مثل روزهای عادی از خودروهای شخصی خود استفاده می کنند.

شهروندان در بی اعتنایی تام به انفعال و بی برنامگی‌های مسئولین نگاه می‌کنند و با آغاز فصل سرما، روزهای آلوده نیز همچون چند روز دوباره از راه می ‌رسند،  به نظر نمی رسد از زمستان سال های پیش تا به امروز تصمیم متفاوت و راهکاری اجرایی برای آلودگی هوای تبریز گرفته شده باشد!

در رفع آلودگی هوای تبریز، توصیه و نصیحت به کار مردم نمی‌آید، جدیت و برنامه ریزی واحد مسئولین در آنها ایجاد انگیزه خواهد کرد، آلودگی این روزهای شهر، نتیجه جدیت و ممارست مردم و مسئولین در سال‌های گذشته است؛ چشم مسئولین وخامت جسم بیمار شهری که بدون پیوست زیست محیطی در حال توسعه بود را نمی‌دید و اکنون نیز گوش مردم نصایح آنها را  نمی‌شنود!

چه باید کرد؟

  کارشناسان  بر توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و بدون آلایندگی جدی تاکید دارند، همچنین طراحی و توسعه  فضای سبزبا الزامات شهر نیز مورد تاکید آنها است.