در دنیای امروز، تضمین بقای سازمان ها در خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی آن ها است؛ به طوری که پیشرفت جامعه زمانی میسر خواهد بود که افرادی که با خطر پذیری اقدام به نوآوری کرده تا از این طریق، روش ها و راه های جدید بتوانند جایگزین راهکارهای ناکارآمد گذشته شوند البته فعالیت اصلی دنیای کنونی، کارآفرینی و کسب و کارهای کوچک است.

اصولا کارآفرینان افرادی هستند که بذر توسعه صنعتی را می‌پراکنند و طعم میوه اشتغال، افزایش درآمد، استانداردهای بهتر برای زندگی و رشد اقتصادی جامعه را به مردم می‌چشانند و می‌توانند جامعه را به سمت ایده‌آل ها پیش ببرند.

البته کارآفرینی فرآیند اقداماتی است که یک کارآفرین به‌عنوان شخصی که همیشه به دنبال ایده‌های تازه است، به آن‌ها متوسل می‌شود تا با پذیرفتن ریسک در هر اقدام جدید، از آن ایده‌ها فرصت‌های تازه خلق کند.

دیده‌بان جهانی کارآفرینی (GEM) هر ساله آماری از وضعیت کارآفرینی در کشورهای زیادی از دنیا ارائه می‌دهدکه شواهدی را برای تأیید پیشرفت کشور ها از طریق کارآفرینی است.

این گزارش وضعیت کارآفرینی را در شاخص‌های متنوعی در سراسر دنیا نشان می‌دهد ‌اما در عین حال بیان می‌کند که هر کشوری با توجه به وضعیت فاکتورهای محیطی و زمینه ای خود، در سطح مشخصی فعالیت کارآفرینانه را دارد.

 از طرف دیگر  در حالی که دیدگا‌ه‌های رایج در مورد کارآفرینی غالباً روی استارتاپ‌های مستقل متمرکز است ، GEM توجه به ثبات و ارزش مداوم و همچنین چالش‌های مربوط به کسب‌وکارهای بالغ و نیاز به کارآفرینی در انواع مختلف مشاغل مانند کسب‌وکارهای خانوادگی ، کارآفرینی سازمانی ، کارآفرینان انفرادی را مورد توجه قرار می‌دهد.

در ایران نیز طی چند سال اخیر دولت با رفع موانع و مشکلات و به راه انداختن چرخ استارتاپ ها توانسته قوه کارآفرینی در کشور را فعال کند بطوریکه در بسیاری از  موارد علمی و دارویی با  کمک همین قوه توانستیم قله های زیادی را فتح کنیم.

استان آذربایجان شرقی نیز به دلیل داشتن شرکت های بزرگ اقتصادی در حوزه کارآفرینی عملکرد نسبتا مطلوبی دارد اما این جایگاه برای استانی صنعتی مثل آذربایجان شرقی مناسب نبوده و اقداماتی بهتر را مطلبد.

 میر احد حسینی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی در گفت و گو با ترجمان صبح در خصوص وضعیت کارآفرینی در شرایط کرونایی استان می گوید: فعالیت کارآفرینان در این شرایط تعطیل نشده است و اصولا کارآفرینان در شرایط و موقعیت های حساس باید به کمک آمده و خود را نشان دهند.

وی می افزاید: مخصوصا حضور کارآفرینان در این شرایط می تواند هم برای عبور از کرونا و هم فعال نمودن بخش های اقتصادی کشور   مثمر ثمر باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی یاد آور می شود: در اواخر سال گذشته قرار بر این بود تا جشنواره ای با حضور دو وزیر صمت و کار برگزار شود و از نه کارآفرین برتر تقدیر به عمل بیاید که با توجه به شیوع کرونا این مراسم لغو شد.

وی می افزاید: در استان ما ۲۴ مرکز خدمات و مشاوره کارآفرینی مجوز دار وجود دارد که برای کارخانجات، موسسات اقتصادی و اجتماعی، کلاس ها و کارگاه های آموزشی برای تقویت اشتغال، کسب و کار و غیره برگزار می کنند.