کریم صادقزاده در گفت‌وگو با ترجمان صبح ضمن تبریک روز کارگر، با اشاره به اهمیت نقش کارگران در تحقق شعار سال اظهار کرد: سال ۹۹ از سوی مقام معظم رهبری، سال جهش تولید نامگذاری شده که باید با همت جمعی مسئولین، دست اندرکاران عرصه های تولید، کارفرمایان و کارگران در کشور با تلاش بی وقفه به این شعار جامعه عمل بپوشانیم.

وی افزود: کارگران همواره بازوی پر تلاشی در تاریخ انقلاب، برای پیشگامی کشور در حرکت به سوی توسعه در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز، خاطرنشان کرد: مسئولین امر نیز باید در تحقق شعار امسال با تمام توان و قدرت در عرصه های تولیدی و صنعتی به میدان آمده تا مسیر را نسبت به گذشته برای پیشرفت هموار تر کنند.

وی با اشاره افزایش حداقل دستمزد کارگران در ابتدای سال جدید، گفت: متاسفانه مسئولین و دولتمردان در روزهای آغازین سال نو با رویکرد کاملاً غیرمنصفانه در افزایش حداقل دستمزد کارگران نشان دادند که با تحقق شعار جهش تولید فاصله بسیار دارند.

صادقزاده تاکید کرد: انتظار داریم حداقل حقوق کارگران بر اساس تورم واقعی که توسط بانک مرکزی اعلام می شود، افزایش پیدا کند؛ متاسفانه حرکت نمایندگان دولت و کارفرمایان رواج دوجانبه گرایی و بی قانونی بود که باعث عدم امضای صورت جلسه ی سال ۹۹ توسط نمایندگان کارگران شد.

وی رابطه ی کارگر و کارفرما را رابطه دو سویه دانسته و خاطرنشان کرد: متاسفانه در آن جلسه نمایندگان کارفرمایان که باید طرفدار کارگران باشند، به طرف دولت حرکت کردند و این در حالی است که نکات ضعف و قوت کارگر و کارفرما مشترک است که اگر کارگری نباشد، کارفرمایی هم وجود ندارد.

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز با اشاره به ضرب العجل رئیس قوه قضائیه به سازمان بازرسی کشور یادآور شد: نمایندگان کارگران شکایت خود را پس نخواهند گرفت و تا آخر ماجرا از حق و حقوق خود دفاع خواهند کرد.

وی پیگیری های کارگران را بر اساس قانون دانسته و اظهار کرد: ما حرکتی قانونی انجام دادیم که به قوه قضائیه، دیوان عدالت اداری مراجعه کرده ایم؛ حتی نامه ای به رهبری و رئیس جمهور برای پیگیری شرایط کارگران نوشته ایم که امیدواریم کارساز باشد.

️صادقزاده با بیان اینکه مشکلات این قشر زحمتکش بسیار زیاد است، ادامه داد: کارگران به عنوان سرمایه های اصلی تولید و خدمات چگونه می توانند با حداقل درآمد که بسیار ناچیز و باعث شرمندگی در مقابل خانواده است، برای بالا بردن راندمان تولید تمام توان خود را بکار گیرند.

وی افزود: متاسفانه نگاه و رویکرد فعلی دولتمردان و مسئولین ذیربط در برابر زندگی و معیشت خانواده های کارگران و بازنشستگان به هیچ وجه قابل قبول نیست؛ این موضوع  برازنده جمهوری اسلامی ایران نبوده که این قشر مولد و شریف که بیش از نصف جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است، زیر خط فقر باشد و برای زندگی، در سخت ترین شرایط دست و پنجه نرم کند.

دبیر ستاد گرامیداشت هفته کارگر استان با بیان اینکه امروز به علت بیماری کرونا ۴۵ هزار نفر در سایت بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند، عنوان کرد: این آمار شامل تعدیل نیرو یا اخراج نبوده و صرفا برای افرادی است که بخاطر کرونا بیکار شده اند؛ ۵۰ درصد این آمار مشمول قانون کار، بیمه بیکاری و بیمه تامین اجتماعی هستند اما نصف دیگر که کارگران ساختمانی، کارگران کارگاه‌های زیر ده نفر، کارگران بخش کشاورزی و … را تشکیل می دهد، متاسفانه مشمول بیمه بیکاری نیستند.

وی خواستار تسریع بررسی سازمان تامین اجتماعی شد و ادامه داد: این سازمان باید حداقل مبلغی را علی‌الحساب به کارگران پرداخت کند تا فشار از روی این قشر برداشته شود و وضعیت به شرایط عادی بازگردد.

صادقزاده در پایان گفت: دولت باید به یاد داشته باشد که ۸۵ درصد از اقشار کم درآمد جامعه را کارگران تشکیل می دهند که با حداقل ها زندگی می کنند؛ انتظار داریم دولت تدبیر و امید در سال آخر خدمت خود کارنامه ای درخشان  در موضوع کارگران رقم بزند.