به گزارش ترجمان صبح، ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ و ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ قطع به یقین برای تراکتور و هواداران پرشورش به هیچ عنوان روزهای خوشی نبوده و این ۲ روز، باعث ناراحتی دل میلیون‌ها هوادار تراکتور شده است.

۲۱ اردیبهشت تراکتور با هدایت امیر قلعه‌نویی توانست به فینال جام حذفی فوتبال باشگاه‌های کشور راه پیدا کند و در فینال باید در شهر خرمشهر مقابل نفت تهران علی دایی بازی می‌کرد. دیداری که خیلی‌ها امید داشتند تراکتور مقابل نفت تهران پیروز شده و برای بار دوم، قهرمان جام حذفی شود.

اما این دیدار با گل دقایق پایانی سجاد شهباززاده به سود نفت تهران به پایان رسید. تیم تهرانی در آن فصل به لحاظ مدیریتی بحران زیادی را پشت سر گذاشت و حتی بعدها خبر رسید که کاپ قهرمانی نفت در جام حذفی گم شده است.

مهاجم مدنظر تراکتور جام را از پرشورها گرفت

نکته جالب در این خصوص، گلزنی سجاد شهباززاده برای تیم نفت تهران بود. البته این تک گل بازی کافی بود تا تراکتور با اشک بازیکنانش ورزشگاه را ترک کند.

در نقل‌وانتقالات نیم فصل محرومیت استقلال باعث شده بود تا تراکتور با شهباززاده وارد مذاکره شود و حتی توافق نیز بین طرفین حاصل شد. اما محرومیت تراکتور از فعالیت در پنجره نقل‌وانتقالات باعث شد این بازیکن به نفت تهران نقل مکان کند و به قاتل تراکتور در فینال جام حذفی تبدیل شود.

البته پاس تک گل دیدار فینال جام حذفی را آندو تیموریان بازیکن سابق تراکتور ساخت تا شهباززاده به گل تبدیل کند. تیموریان در دیدار تراکتور و نفت تهران لیگ چهاردهم توسط فغانی اخراج شد و این اخراج باعث شد تا تراکتور بازی ۳-۱ برده را با تساوی ۳-۳ عوض کند.

۲۵ اردبیهشت ۱۳۹۴؛ عجیب‌ترین بازی تاریخ فوتبال ایران!

در تاریخ یادشده و در هفته سی‌ام لیگ برتر تراکتور در ورزشگاه یادگار امام تبریز میزبان نفت تهران علیرضا منصوریان بود. در لیگ چهاردهم، تراکتور و نفت با ۵۷ امتیاز به ترتیب در رده اول و دوم جدول لیگ بودند. اما سپاهان رده سومی با ۵۶ امتیازی منتظر تساوی در بازی تبریز بود تا بتواند با پیروزی مقابل سایپا، قهرمان لیگ برتر شود.

دقیقا همین اتفاق افتاد و تراکتور با تساوی ۳-۳ مقابل نفت هم قهرمانی را از دست داد و کاپ به سپاهان اهدا شد. اما چرا هواداران پرشور تراکتور و خیلی از فوتبال دوستان معتقدند که این دیدار عجیب‌ترین مسابقه تاریخ فوتبال ایران است.

قطع خطوط تلفن، شبکه اینترنت، پخش خبر اشتباه از بازی هم‌زمان، فریب حاضران و تماشاگران در ورزشگاه و عملکرد بسیار ضعیف تیم داوری باعث شد این دیدار به عجیب‌ترین بازی فوتبال ایران تبدیل شود.

پس از گذشت پنج سال از این دیدار عجیب و غریب، هنوز سوال‌های زیادی در ذهن فوتبال دوستان بوده که به پاسخ مناسب تبدیل نشده است. اما چیزی که مشخص است می‌تواند این باشد که نفت تهران در اردیبهشت ماه ۲ سال متفاوت، باعث عدم قهرمانی تراکتور شد.

البته پس از این دیدار جنجالی و عجیب و غریب، خیلی از نمایندگان مجلس آذربایجان و حتی مسئولان واکنش‌های متعددی داشتند اما در نهایت اتفاق خاصی رخ نداد و با محرومیت چند جلسه‌ای تیم داوری و اعضای برگزاری این دیدار، در نهایت پرونده مختومه شد.

تونی اولیویرا: آن روز را باید روز مردم نابینا نامید

تونی اولیویرا سرمربی محبوب پرتغالی تراکتور در آن فصل به خوبی توانست تراکتور را جمع کند و این تیم رده ششمی را به مدعی اصلی قهرمانی در لیگ برتر تبدیل کرد.

وی در صفحه شخصی اینستاگرام خود با انتشار ۲ عکس از آن دیدار و عملکرد علیرضا فغانی، یک اظهار نظر جالبی در خصوص قضاوت فغانی در آن دیدار داشته است. وی با به اشتراک گذاشتن این ۲ عکس نوشت: آن روز را باید روز مردم نابینا نامید.