به گزارش ترجمان صبح، شنا کردن در میان این شهر زیرزمینی و غرق شده از سال ۱۹۸۶ ممنوع اعلام شده بود چرا که معتقد بودند این کار به این سازه تاریخی زیر آب آسیب وارد می کند. اما با توجه به همکاری های صورت گرفته بین باستان شناسان و متخصصان محلی ، این ممنوعیت به زودی برداشته می شود.

این خرابه ها در سواحل شمالی ککوا ( Kekova) واقع شده است ، شهری که ۶ متر زیر آب دریا قرار گرفته است و به آن Batik Sehir ( به معنای شهر غرق شده ) گفته می شود.

این خرابه ها در اثر چندین زلزله ای که در قرن دوم رخ داده است ایجاد شده اند. امروزه همچنان می توان قسمت های مختلف این شهر از جمله ساختمان ها و پلکان آنها را زیر این آبها مشاهده کرد. هرچند لنگر انداختن یا شنا کردن در نزدیکی این شهرغرق شده ممنوع است.

شهردار آنتالیا در این باره می گوید: ” تمام سواحل آنتالیا از لحاظ باستانی غنی هستند و این تنها ککوا نیست که چنین سازه باستانی را در خود نگه داشته است.

تلاش های زیادی در زمینه گردشگری این منطقه صورت گرفته است و با توجه به علاقه شناگران به شناکردن در میان این شهر غرق شده، اگر اجازه آن صادر شود، گردشگران شناگر خواهند توانست به کمک راهنماها و باستان شناسان در ککوا به شنا بپردازند.”

در حال حاضر دسترسی عمومی به منطقه ککوا وجود ندارد و افرادی که می خواهند این شهر غرق شده را حتی از روی آب ببینند باید تورهای قایق سواری را از کاش یا کالکان انتخاب کنند که در این صورت به نزدیک ترین نقطه این منطقه می رسند اما همچنان اجازه جلوتر رفتن نخواهند داشت.

اما اگر این ممنوعیت برداشته شود، علاقه مندان به باستان شناسی و شناگران می توانند به این منطقه پنهان در ککوا دسترسی مستقیم تری داشته باشند و تجربه جدیدی برای آنها خواهد بود که یک شهر باستانی زیر آب را از نزدیک ببینند.