به گزارش ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده،  در دیدار با اعضای تیم رباتیک دانشگاه آزاد واحد ایلخچی از تلاش های این تیم قدر دانی کرده و با اشاره به اینکه این دانشگاه یکی از قطب های رباتیک کشور به حساب می آید افزود: یکی از بزرگترین دغدغه‌های ما این است که پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشجویی در کنج کتابخانه‌ها نماند و به پروژه‌های عملیاتی و ثروت‌آفرین منجر شود که امیدواریم دانشگاه آزاد ایلخچی این امر را محقق کند.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد ایلخچی به قطب روباتیک در کشور تبدیل شده است، افزود: یکی از بزرگترین دغدغه‌های ما این است که پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشجویی در کنج کتابخانه‌ها نماند و به پروژه‌های عملیاتی و ثروت‌آفرین منجر شود که امیدواریم دانشگاه آزاد ایلخچی این امر را محقق کند.
جبارزاده انعقاد قرارداد همکاری بین دانشگاه آزاد ایلخچی و شرکت خودروسازی سایپا در زمینه تولید ربات صنعتی برای بهینه‌سازی سیستم ترمز خودرو را حائز اهمیت دانست و گفت: با توجه به انعقاد قرارداد و همچنین با اعلام حمایت مدیریت استان از این قرارداد، امیدواریم دانشگاه آزاد ایلخچی بتواند از جمله دانشگاه‌های برتر در حوزه ارتباط بین صنعت و دانشگاه به حساب بیاید.
استاندار آذربایجان شرقی در مورد برگزاری پنجمین دوره نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در آبان ماه امسال تاکید کرده و افزود: باتوجه به اینکه اغلب صنعت‌گران و تولیدکنندگان از این نمایشگاه بازدید می‌کنند اهمیت این نمایشگاه بالا بوده و به این دلیل خواستار حضور فعال

دانشگاه آزاد ایلخچی در این نمایشگاه هستیم زیرا این نمایشگاه فرصتی است تا ضمن معرفی توانمندی‌های خود، برای محصولات فناورانه از جمله ربات‌های مختلف که نیاز صنایع امروزی است بتوانند خواهان زیادی پیدا کنند.
سید جواد انگجی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی هم در این دیدار گفت: تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی در مسابقات ربوکاپ ۲۰۱۷ ژاپن در بخش ربات‌های انسان‌نمای بزرگسال موفق به کسب رتبه سوم جهان شد و ارزش این افتخار با توجه به اینکه این تیم تنها تیم ایرانی حاضر در این مسابقات بود برای ما و استان افزایش پیدا می کند.
انگجی درمورد انعقاد قرارداد همکاری بین دانشگاه آزاد ایلخچی و شرکت خودروسازی سایپا در زمینه بهینه‌سازی سیستم ترمز ABS خبر داد و افزود:سالانه بالغ بر یک‌هزار میلیارد تومان سیستم ABS وارد کشور می‌شود که دانشگاه آزاد ایلخچی توانسته است اولین ربات صنعتی برای بهینه‌سازی و تست سیستم ABS را طراحی کند و این طرح آماده سرمایه‌گذاری برای اجراست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی نیز در این دیدار با اشاره بر موفقیت های کسب شده توسط این دانشگاه در طول دوران فعالیت آن اشاره کرد: این دانشگاه در سال ۹۴ در حوزه پژوهشی به عنوان واحد برتر دانشگاه آزاد اسلامی کل کشور شناخته شده که این یک نمونه از موفقیت های این دانشگاه در طول ۱۳ سال فعالیت آن است.
آرش رنجبران خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد واحد ایلخچی در حال حاضر یکی از قطب‌های روباتیک کشور است که دو سال پیاپی در مسابقات جهانی ربوکاپ، رتبه سوم جهان را کسب کرده است.لازم به ذکر است اولین مرکز تخصصی تحقیقات ترمز کشور نیز در این دانشگاه ایجاد شده و اولین آزمایشگاه تخصصی ترمز ABS با همکاری شرکت خودروسازی سایپا به زودی در این دانشگاه افتتاح خواهد شد.
گفتنی است رقابت‌های جهانی ربوکاپ ۲۰۱۷ ژاپن در دو بخش دانش‌آموزی و بزرگسال برگزار شد و تیم‌های ایرانی توانستند با تلاش و عرضه فناوری‌های به‌روز خود در صنعت رباتیک، در مجموع صاحب ۱۶ مقام شوند.