به گزارش ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده ظهر امروز در همایش ائمه جمعه شمال‌غرب کشور در تبریز با قدردانی از رهبر معظم انقلاب به‌ دلیل انتصاب حجت‌الاسلام آل‌هاشم به سمت نمایندگی ولی فقیه در استان اظهار کرد: از زمان حضور ایشان در استان، شوق خدمت به مردم در بین دستگاه‌های اجرایی و مسؤولان افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: توجه ویژه حجت‌الاسلام آل‌هاشم به مسائل استان و ارائه رهنمودهای راهگشا در این خصوص، باعث شده است که مدیران استان با عزم و اراده مضاعف برای خدمت به مردم تلاش کنند و قطعاً نتیجه این تلاش‌ها به نفع مردم خواهد بود.
جبارزاده با بیان اینکه علاقمندیم در امور فرهنگی از نظرات علما و روحانیون بهره‌مند شویم، افزود: خوشبختانه همکاری، همدلی و صمیمیت خاصی بین مسئولان و ائمه جمعه استان حاکم است و ثمره این همدلی و همکاری، موجب رشد و تعالی جامعه در حوزه مسائل فرهنگی خواهد بود.
استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود در این همایش که با محوریت تحکیم مبانی خانواده برگزار می‌شود، گفت: در استان طی چهار سال گذشته اقدامات متعددی در این راستا انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ طبق ارزیابی که انجام شد، بیش از ۸۰ درصد مردم استان با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی، مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر را به‌عنوان خواسته اصلی خود عنوان کردند و در همان سال، آمارها حاکی از وجود ۴۷ هزار معتاد در استان بود که حضور آنها در سطح شهرها، مشکلات عدیده‌ای را برای شهروندان ایجاد کرده بود.
جبارزاده با بیان اینکه در آن مقطع، تبریز به‌عنوان دومین شهر جرم‌خیز کشور بعد از تهران محسوب می‌شد، گفت: این وضعیت با گذشته تاریخی و فرهنگی تبریز تناسب نداشت؛ از این رو از همان روزهای اول به همراه همه مسئولان استان برای اصلاح این وضعیت مصمم شدیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز در سایه تلاش‌های انجام‌شده، استان آذربایجان‌شرقی به عنوان استان عاری از معتاد متجاهر شناخته می‌شود و مراکز مختلف نگهداری، درمان و حرفه‌آموزی معتادان با وجود محدودیت اعتبارات دولتی ایجاد شده است.
جبارزاده گفت: این اقدامات که براساس تأکیدهای رهبری انجام شده، موجب تحکیم بنیان خانواده و تقویت عفت عمومی شده است و ما به‌طور مستمر این روند را دنبال می‌کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه کاهش نرخ طلاق یکی دیگر از سیاست‌های مدیریت استان در راستای تحکیم مبانی خانواده است، تاکید کرد: بخشی از این امر در قالب مبارزه با پدیده شوم اعتیاد انجام شده است، به‌نحوی‌که بعد از راه‌اندازی مراکز درمان و بازپروری معتادان، موارد متعددی از پیوند مجدد خانواده‌ها را شاهد بودیم.
وی گفت: همچنین براساس نظر کارشناسان و مراکز دانشگاهی، مشاوره‌های قبل از ازدواج در چند شهرستان استان اجباری شده است و قطعاً این کار در کاهش نرخ طلاق مؤثر خواهد بود.
جبارزاده یادآور شد: یکی از اقداماتی که در راستای تقویت فرهنگ حجاب و عفاف انجام دادیم، پایش وضعیت حجاب در ادارات دولتی بود که طبق آخرین گزارش‌ها، اغلب دستگاه‌های اجرایی استان در این خصوص وضعیت مناسبی دارند.
همایش ائمه جمعه استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، گیلان و کردستان با محوریت تحکیم مبانی خانواده روزهای ۶ و ۷ شهریور به میزبانی تبریز برگزار می‌شود.