به گزارش ترجمان صبح، علی اصغر عباس زاده گفت: ۶۲۱ هزار و ۳۵۰ تن کالا به ارزش ۵۰۹ میلیون و ۴۶۹ هزار و ۱۴ دلار در ۵ ماهه سالجاری از طریق مبادی گمرکی استان صادر شده است.
وی اظهارکرد: این میزان صادرات از نظر ارزش دلاری رشد ۲۴ درصدی و از نظر وزن افزایش ۳۰ درصدی را نشان می دهد.
وی اعلام کرد: در ۵ ماهه امسال گمرک تبریز با صادرات ۳۰۳ هزار و ۶۷۶ تن کالا به ارزش ۲۳۸ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۳۴۰ دلار ۴۶ درصد صادرات گمرکی استان را به خود اختصاص داد.
عباس زاده عمده کالاهای صادر شده از طریق مبادی گمرکی استان در ۵ ماهه امسال شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده، میوه، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، سوخت های معدنی، قند و شکر، فراورده های غلات، شیشه و مصنوعات شیشه ای، کاکائو و فروارده های آن، مصنوعاتی از چدن و فولاد اعلام کرد.
وی گفت: این محصولات به ۸۷ کشور دنیا از جمله عراق، ترکیه، افغانستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، پاکستان، ایتالیا و بلغارستان صادر شده است.
عباس زاده همچنین از کاهش ۱۳ درصدی ارزش دلاری واردات کشور از طریق مبادی گمرکی آذربایجان شرقی در ۵ ماهه امسال خبر داد و گفت: در مدت یاد شده ۲۱۰ هزار و ۴۴ تن کالا به ارزش ۴۲۶ میلیون و ۱۰۸ هزار و ۴۳۹ دلار پس از انجام تشریفات گمرکی وارد کشور شد.
وی عمده کالاهای وارداتی از طریق مبادی گمرکی استان را شامل ماشین آلات، و وسایل مکانیکی ، چوب و اشیای چوبی ، توتون و تنباکو، کاغذ و مقوا ، ماشین آلات و دستگاه های برقی ، فروارده های خوراکی و مصنوعاتی از چدن و فولاد عنوان کرد.
عباس زاده گفت: این محصولات از ۵۴ کشور دنیا از جمله ترکیه ، آلمان، چین ، امارات متحده عربی ، ایتالیا، سوئد، گرجستان ، جمهوری کره، ژاپن و ارمنستان وراد کشور شده است.
وی همچنین از افزایش ۴ درصدی مسافران ورودی به کشور از طریق مبادی مرزی آذربایجان شرقی و کاهش یک درصدی مسافران خروجی از طریق این مبادی در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد و اعلام کرد: در این مدت ۵۷۴ هزار و ۹۰۲ مسافر از مبادی مرزی استان تردد کردند.
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی درامدهای وصولی گمرک در این استان را در ۵ ماهه امسال افزون بر یکهزار و ۷۹۷ میلیارد و ۶۶۸ میلیون و ۴۳۶ هزار ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد نشانگر کاهش ۳۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
آذربایجان شرقی دارای سه اداره کل گمرک در تبریز، سهلان و جلفا و سه واحد گمرکی درمراغه، خداآفرین و نوردوز همچنین سه دفتر گمرکی در فرودگاه شهید مدنی تبریز، شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز و شهر بناب است.