به گزارش ترجمان صبح به نقل از خبرآنلاین، عید قربان نشانه آن است که نشاط انسان در عبادت است و در فرهنگ دینی وقتی انسان از عبادت فارغ شد آن روز، روز عید است. گذشته از عید جمعه که هر هفته است و عید ولایت که عید غدیر است، این دو عید رسمی یعنی عید فطر و عید قربان بعد از فراغ از عبادت است؛ وقتی انسان یک ماه در ماه مبارک رمضان وظیفه‌اش را انجام داد به شکرانه آن نعمت، عیدی برای او مقرّر شده است به نام عید فطر چه اینکه در جریان حج هم وقتی به شکرانه اینکه به عمل حج موفق شده است برای او عیدی است به نام عید قربان.

عید قربان بعد از فراغ از اعمال حج است و عید فطر بعد از فراغ از اعمال ماه مبارک رمضان و این عید برای آن است که بنده به طرف خدای سبحان عود و رجوعی کرد و صِله‌ای دریافت می‌کند از این جهت عید است.

همانطور که عید فطر به نام عید صوم نامگذاری نشده است، عید قربان نیز به نام عید طواف, عید زیارت, عید رمی و عقد وقوف نامگذاری نشده است، بلکه آن را «عید قربان» می گویند چرا که در آنجا خدمتی به مردم مطرح است، ذبحی هست, نَحری هست, اطعامی هست، آنجایی که رابطه انسان‌ها با یکدیگر مستحکم است ، عید نام می‌گیرد.

در روز عید قربان، سخن از قربانی کردن و اِطعام فقیر مطرح است. امروز وقتی رابطه مردم با یکدیگر فاصله غنی و فقیر کم می‌شود در حقیقت روز عید است.

 

با کلیک بر روی هر تیتر، به مطلب مورد نظر لینک می شوید:

 

بازگشت به عیدی که از ما ربوده اند/ نگاه متفاوت امام‌موسی صدر به قربانی وعیدقربان

امام موسی صدر در پیامی که در عید قربان سال ۱۹۷۱ خطاب به مردم لبنان صادر شده با نگاه متفاوتی از عید و مفهوم آن سخن گفته است.

 

پاسخ شریعتی به: روشنفکران خرده می گیرند که قربانی چرا؟/ پاسخ آل احمد به: از خود به در شدن یعنى چه؟

قسمتی از نوشته مرحوم دکترعلی شریعتی و مرحوم آل احمد درباره فلسفه قربانی و عید قربان

 

عید قربان در بیان آیت الله جوادی آملی

بیاناتی از آیت الله جوادی آملی که سال گذشته،همزمان با فرار سیدن عید سعید قربان در میان جمعی از اعضای تربیت معلم استان تهران ایراد کرد.

 

فلسفه قربانی کردن در بیان آیت الله مکارم شیرازی

فلسفه قربانی کردن در منی و راهکارهایی برای استفاده صحیح از گوشت های قربانی در بیان آیت الله مکارم شیرازی

 

پنج نکته درباره فلسفه عید قربان در بیان دکتر احمد مبلغی

پنج نکته مهم درباره فلسفه عید قربان از حجت الاسلام دکتر احمد مبلغی؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی

 

مفهوم ذبح حضرت اسماعیل ، علت قربانی کردن در بیان حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین فلاح زاده

گفت وگوی خبرآنلاین با حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین فلاح زاده، عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری در قم درباره مسائل مربوط به عید قربان و ذبح حیوان در روز عید