به گزارش ترجمان صبح، محمد اسماعیل سعیدی در مراسم تجلیل از خدمات و فعالیت های فرهنگی حجت الاسلام حسین قدوسی عنوان کرد: نکته حائز اهمیتی که در موفقیت فعالیت های فرهنگی وجود دارد این است که فعالان فرهنگی با زبان مخاطب آشنایی لازم را  داشته باشند که امروزه بسیاری از فعالیت های فرهنگی به دلیل عدم شناخت سلیقه مخاطب تبدیل به فعالیت های بی فایده و بی نتیجه می شود و بدیهی است که بودجه اینگونه فعالیت ها نیز به عنوان یک هزینه هرز به حساب خواهد آمد.

وی ادامه داد: عدم موفقیت بسیاری از برنامه های فرهنگی بخاطر عدم توانایی افراد برای جذب مخاطبان است که در این عرصه فعالیت افرادی مانند آقای قدوسی که در زمینه شناخت سلیقه و طبع مخاطب توانا هستند اثرگذار خواهد بود چراکه داشتن انگیزه برای یک مخاطب موجب ترغیب وی برای فعالیت های فرهنگی خواهد شد واین نکته باید مورد توجه همه فعالان فرهنگی واقع شود.

عضو کمسیون فرهنگی مجلس با اشاره بر اهمیت فعالیت های فرهنگی طبق تاکیدات مقام معظم رهبری گفت: امروزه افزایش فعالیت های فرهنگی با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری باید جدی گرفته شود هرچند که برداشت ها از موضوع آتش به اختیار بودن متفاوت بوده و کارشناسان زیادی نیز برای کشف هدف اصلی و انتظارات از جامعه در تلاش اند و دراین راستا کمیته ای نیز در رابطه با شناسایی نیاز های جامعه در حوزه قانون گزاری تشکیل شده است.

سعیدی اضافه کرد: در جلسات تشکیل شده با فعالان فرهنگی و عرصه های مختلف هنری از قبیل سینما و سایر عرصه ها تلاش می شود با طرح نظرات مختلف و فعالیت های لازم بتوان عملکرد خوبی در رابطه با پاسخ دادن به نیاز های فرهنگی جامعه داده شود و کمسیون بتواند انتظارات لازم را به جا بیاورد.

حجت الاسلام علی خدیوی، مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎های استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با گرامی داشت تلاش و مجاهدت های حجت الاسلام قدوسی در زمینه های فرهنگی اشاره کرد:جایگاه ایمان در فعالیت های امروزی بسیار مهم است و باید سعی شود که در سیستم آموزشی جایگاه ویژه ای برای روش های انتقال ایمان تعیین شده و توجه لازم به این امر صورت گیرد.

وی ادامه داد: طبق آیات قرآن کریم که اشاره ویژه ای به اهمیت ایمان دارند و باتوجه به نیاز های امروز جامعه می توان دریافت که گمشده هویت یک مسلمان و جامعه اسلامی، ایمان است و از این جهت تلاش های جناب قدوسی در زمینه انتقال آن به مردم بویژه نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین توانایی ایشان در زمینه شناخت مخاطب موضوع دیگری است که در سهولت انتقال ایمان به مخاطبان تاثیر به سزایی دارد.

خدیوی در رابطه با برجسته بودن کارنامه حجت الاسلام قدوسی اذعان کرد: ارزش خدمات و تجربیات ایشان  در رابطه با فعالیت های فرهنگی وسیع تر از آن است که در کلام بگنجد و شاید ارزشمند ترین چیزی که برای شخصیت یک فعال فرهنگی می توان در نظر گرفت عملکرد ها و خدمات او در پشت پرده است که جناب قدوسی در این مورد کارنامه درخشانی را به خود اختصاص داده است.

محسن بخت شکوهی، رئیس سازمان بسیج مداحان نیز در این مراسم ضمن اشاره بر خدمات موثر حسین قدوسی خاطر نشان شد: عملکرد جناب قدوسی در زمینه ارائه روش های خلاقانه برای جذب بیشتر مخاطبین  و نوجوان بابکارگیری روش های آموزشی و هنری در حرکات فرهنگی از قبیل طرح های تابستانی و اعتکاف های رمضانی بسیار قابل توجه بوده و هرساله با استقبال کودکان و نوجوانان روبه رو می شود.

وی ابراز کرد: بهتر است با چاره اندیشی و طرح روش های نوین ، روش های آموزشی که با کمترین هزینه تاثیر بیشتری می گذارند را به کارگرفته و از اتلاف هزینه های گزاف در امور به ظاهر فرهنگی که نتیجه ای نیز به دنبال ندارند جلوگیری شود.

حجت الاسلام حسین قدوسی نیز در ادامه این مراسم در رابطه با ارزش خدمات و فعالیت های فرهنگی در شهرهای مختلف کشور اشاره کرد:انجام فعالیت های فرهنگی در شهر تبریز از دشواری های فروانی  برخوردار است اما به مراتبط ارزش و جایگاه این فعالیت هادر این شهر نسبت به شهرهای مذهبی بالاتر است چراکه در شهرهای مذهبی تعداد و میزان فعالیت های فرهنگی و مذهبی بالا بوده و زمینه برای آشنایی و جذب نوجوانان و کودکان به طور چشمگیر وجود دارد اما نقطه قابل اهمیت این است که در سایر شهرها سنگر این فعالیت ها خالی نماند و فعالان فرهنگی تمام تلاش خود را برای عملی نشدن اهداف دشمنان انجام دهند .

وی در رابطه با ارزش شناخت زبان نوجوانان و نسل های امروزی تصریح کرد:برای اینکه فعالیت های فرهنگی تاثیر گذار واقع  شوند باید با زبان و طبع ویژه نوجوانان و نسل جدید آشنایی داشته باشیم چراکه همواره شناخت مخاطب در میزان موفقیت و تاثیر گذاری یک فعالیت موثر است.

قدوسی در زمینه نحوه شروع فعالیت های فرهنگی که با بهره گیری از تصویر و هنر به تفسیر مطالب قرآنی و مذهبی می پردازند بیان کرد: حجت الاسلام محسن قرائتی که حق استادی بر ما داشتند و ما از مکتب آنان بهره می بردیم عادت به نوشتن مطالب داشتند که من در مواجه با این عادت به فکر به تصویر کشیدن آنان افتادم و خوشبختانه مشوق های زیادی نیز برای عملی کردن این طرح در آن زمان وجود داشتند که در نتیجه ما توانستیم ۱۶ جلد از کتاب های شهید مطهری را به تصویر کشیده و سپس کتاب شهید آیت لله دستغیب و بعد از آن نیز به تصویر کشیدن احادیث و آیات قرآن کریم را شروع کردیم.

وی ادامه داد: تاکنون موفق به تصویر کشیدن آیات یک جز از قرآن کریم شده ایم شاید در نظر برخی ها به تصویر کشیدن تمامیه آیات قرآن کریم غیر قابل تصور باشد اما نکته ای که وجود دارد این است که اگر لطف  الهی شامل حالمان شود می توانیم با صرف کردن فعل خواستن به نتیجه مطلوب دست یابیم.

این فعال فرهنگی در مورد عدم وجود حمایت های لازم گلایه کرد و افزود:نیاز شهر تبریز به فعالیت های فرهنگی زیاد است اما در مقابل عدم حمایت های مسئولان فرهنگی موجب سلب انگیزه فعالان فرهنگی می شود که در این زمینه ضعف صدا و سیمای استان در انعکاس فعالیت های فرهنگی به طور چشمگیری موثر است.

حسین قدوسی  در رابطه با استقبال خانواده ها از طرح های مذهبی و فعالیت های فرهنگی از این قبیل ابراز کرد: اشتیاق خانواده ها در مورد حضور فرزندانشان در فعالیت های مذهبی و همچنین پذیرش آنان توسط ارگان های مذهبی وجود دارد اما به دلیل عدم سرمایه گذاری و حمایت مسئولان  این طرح ها متوقف می شوند و این مبحث تنها گفته من نبوده و تمامیه فعالان فرهنگی و هنری در انتظار به وجود آمدن تغییر کارآمدی هستند که امید است با به روی کار آمدن حجت الاسلام آل هاشم شاهد این تغییر در عرصه های هنری باشیم.

وی در پایان وضعیت جامعه را نیازمند هوشیاری دانسته و گفت: امروز وضعیت جامعه ما با توجه به وجود هجمه های فرهنگی شدید نیازمند دلسوزی و هوشیاری است و بهتر است در زمینه اقدام و فعالیت افراد به خود کفایی برسند و وابسته به ارگان ها یا شرایط ویژه نباشند چراکه در غیر این صورت وضعیت دشوار تر از این خواهد شد همچنین ضرورت انجام فعالیت های فرهنگی با درنظر گرفتن مسئولیتی که در قبال خون شهیدان داریم افزایش می یابد که در این میان وظیفه حمایت مسئولان فرهنگی نیز قابل کتمان نیست.