به گزارش ترجمان صبح، “محمد محمدپور”، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی به همراه “علی محرمی” معاون فرهنگی و هنری ادراه کل در مراسم جشن امضای کتاب “یاشماق” حضور یافتند.

محمدپور در این آیین طی سخنانی، از هنرمندانی که تبریز را در عرصه‌ی بین‌المللی سربلند کرده‌اند،‌ تقدیر کرد.

وی وضعیت فرهنگ و هنر استان و تبریز را خوب توصیف کرد و اذعان داشت:  البته تا وضعیت مطلوب فاصله داریم، اما وضعیت کنونی نیز به همت هنرمندان و اهالی فرهنگ، بسیار افتخارآمیز است.

در ادامه نشست نادر ساعی‌ور نویسنده رمان “یاشماق” با اشاره به مصایبی که بر سر انتشار این رمان به وجود آمده بود، گفت: هر کس از من بخواهد، از آثارم، اثری که به خودم نزدیک‌تر باشد را معرفی کنم، حتما داستان‌ها و بخصوص «یاشماق» را معرفی خواهم کرد؛ زیرا در داستان و رمان، انسان به‌ دور از تمامی سفارش‌ها و نیازهای مالی، تنها برای رهایی از تمام سوال‌ها، کابوس‌ها و عقده‌ها دست به قلم می‌برد و حاصلش کاملا صادقانه و شخصی است.

ساعی‌ور در بخش دیگری از صحبت‌هایش، با اشاره به بازه‌ی زمانی اتفاقات رمان، تاریخ تبریز را مملو از اتفاقاتی دانست که باید درباره آن نوشت.

وی مدت‌زمان نوشتن رمان را هشت ماه اعلام کرد و افزود: خلق یک رمان، حداقل برای من با هیچ اثر ادبی و هنری دیگر قابل مقایسه نیست؛ زیرا نوشتن رمان، تمرکز و انرژی زیادی می‌طلبد و نمی‌توان هم‌زمان با آن، کار دیگری انجام داد.

در این مراسم، استاد عبدالمجید نجفی از اهمیت برنامه‌های با محوریت کتاب، فریبا چلبیانی (نویسنده و منتقد) از بیوگرافی نادر ساعی‌ور و معرفی اجمالی رمان،  جلال شمع سوزان (نویسنده و منتقد) از هویت داستان تبریز و جای خالی رمان تاریخی درباره‌ی تبریز سخن گفتند.

گفتنی است در این مراسم، تعداد ۲۰۰ جلد، علاوه بر کتاب‌های فروخته شده در مراسم جشن امضا، از طرف اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان خریداری شد.