به گزارش ترجمان صبح، دولت با شرایط جدیدی رو به رو است و وعده‌هایی تازه به مردم داده، وعده‌هایی که ممکن است از عهده استانداران سابق برآید و یا نیاید، از همین سو چندی پیش عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سطح استانداران و فرمانداران تغییراتی در دولت دوازدهم خواهید داشت اظهار کرد: حتما تغییراتی در سطح استانداران و فرمانداران خواهیم داشت.
بعد از انتخابات ریاست جمهوری و در یکی از جلسات شورای برنامه ریزی استان بود که جبارزاده، استاندار آذربایجان‌شرقی در دولت یازدهم، برای اولین بار به تغییر احتمالی کرسی استانداری واکنش نشان داد، وی گفت که هیچ مدیری در آذربایجان شرقی تغییر نمی کند مگر ارتقا یابد.
این جمله بعدها نیز توسط دکتر جبارزاده استفاده شد، وی در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت گاز استان همین جمله را تکرار کرد و بعد از چند روز و در پی استعفای علی اصغر احمدی، اسماعیل جبارزاده که از ابتدای دولت یازدهم تاکنون سمت استانداری آذربایجان شرقی را بر عهده داشت با حکم وزیر کشور به عنوان معاون جدید سیاسی وزارت کشور منصوب شد.
این انتصاب چندان هم دور از انتظار نبود، کارگزاران سازندگی در انتخابات اخیر بدل به موثرترین جریان سیاسی ایران شده است، از اسحاق جهانگیری که در انتخابات ریاست جمهوری ناجی روحانی شد تا شهرداران تهران و مشهد و کرج که از مدیران و یاران کرباسچی و مرعشی بودند. اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی نیز که از نیروهای شناخته شده کارگزاران سازندگی به شمار می‌رود راهی تهران شد تا حلقه یاران کارگزاران تکمیل شوند.
طبق آخرین رایزنی ها که توسط جریانات سیاسی و نمایندگان و احزاب فعال در استان صورت گرفته گزینه های مختلفی برای جایگزینی استاندار آذربایجان‌شرقی بر سر زبان ها است. با مطرح شدن نام سید حسین هاشمی به عنوان یک گزینه جدی، نام مجید خدابخش استاندار استان اردبیل در دولت یازدهم نیز برای تصدی مدیریت استان آذربایجان‌شرقی به گوش می‌خورد، حال باید منتظر بود و دید از میان چند گزینه مطرح شده در رسانه‌ها چه کسی سکاندار مدیریت استان آذربایجان‌شرقی خواهد بود؟!