به گزارش ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده روزگاری چهره‌ای کاملا علمی داشت ولی دیری نپایید که بدل به یک چهره‌سیاسی شد، سال ۷۱ برای او خوش یمن بود، جوان سی و چند ساله اهل خوی در همان اولین سال کاندیداتوری اش در کسوت نماینده ی مردم تبریز، اسکو  و آذرشهر به مجلس چهارم راه یافت، موقعیتی که تا چهار دوره ی دیگر یعنی ۱۶ سال بعد هم دوام یافت.

او بعد از مجلس هفتم به کار خود در پارلمان پایان داد و چندسالی  رویکرد علمی _ پژوهشی را بر رویکرد سیاسی صرف ترجیح داد، با آغاز به کار دولت یازدهم اقبال اسماعیل جبارزاده بلند بود، وی استاندار آذربایجان‌شرقی شد، این انتصاب چندان هم دور از انتظار نبود چرا که کارگزاران سازندگی در انتخابات یازدهم بدل به یکی از  موثرترین جریان سیاسی ایران گشته بود و اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی نیز که   از نیروهای شناخته شده کارگزاران سازندگی به شمار می‌رفت.

خبر انتصاب اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان‌شرقی در دولت یازدهم به سمت معاون سیاسی وزارت کشور در حالی در خروجی رسانه‌های مختلف قرار گرفت که وی سابقه مدیریت ۴ ساله بر دارالحکومه آذربایجان را از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ در کارنامه خود به ثبت رساند.

استانداران آذربایجان شرقی بعد از انقلاب

در بیان اهمیت سیاسی آذربایجان همین نکته کافی است که تبریز از زمان صدارت ناصرالدین شاه تا آغاز صدور فرمان مشروطیت ولیعهدنشین بود و والیان و استانداران سرشناسی مانند امیرکبیر، قائم مقام فراهانی، امیرنظام گروسی را در عصر قجر به خود دیده است.

همچنین افرادی مانند فضل‌الله زاهدى، منوچهر اقبال، جعفر شریف‌امامى، على امینى، اسدالله علم، حسنعلى منصور و هویدا نیز که  مجرى سیاست عمومى دولت‌هاى وقت در استان بودند در دوران پهلوی بر کرسی استانداری آذربایجان تکیه زده‌اند.

بعد از انقلاب اسلامی ایران، ۱۲ استاندار  بر تخت استانداری آذربایجان‌شرقی تکیه زدند، رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای، اولین استاندار آذربایجان‌شرقی بعد از انقلاب اسلامی بود، وی از اسلاف خانواده‌ای معروف بود که از صدر مشروطیت  آجودان باش‌ها و حکمرانان و امراى لشگرى برجسته ای از این خانواده برخاسته بود. رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای از تاریخ ششم اسفند سال ۵۷ با حکم احمد صدر حاج سید جوادى وزیر کشور وقت به سمت استاندارى آذربایجان شرقى منصوب شد.

به نظر می‌رسد، اولین استاندار آذربایجان‌شرقی نمی‌توانسته بر شرایط سخت و مشکلات سال‌های ابتدایی انقلاب فائق بیاید و  و لاجرم در نوزدهم خرداد سال ۵۸ استعفا کرده است.

نورالدین وحید غروی

به دنبال استعفای مقدم مراغه‌ای در تاریخ بیست و ششم خرداد سال ۵۸ نورالدین وحید غروى با حکم احمد صدرحاج سیدجوادى وزیر کشور وقت به سمت استاندارى آذربایجان شرقى منصوب شد.

در زمان استاندارى او تبریز وضع آشفته‌اى داشت؛ سازمان‌هاى دولتى و خود استاندارى ثبات کافی نداشت و  غروى نیز در تاریخ بیست و نهم مهر سال ۵۹ استعفا می‌کند و استعفاى او از طرف مهدوى‌کنى وزیر وقت کشور پذیرفته می‌شود.

محمدعلی نژاد سارخانی

نامبرده که سابقه فرمانداری تبریز و نمایندگی مردم تبریز در دوره اول انتخابات مجلس را داشت از تاریخ بیست و نهم مهر ۵۹ با ابلاغ مهدوى‌کنى وزیر وقت کشور به سمت استاندارى آذربایجان شرقى منصوب می‌شود.

علی‌نژاد سارخانی در تاریخ سوم خرداد سال ۶۰ استعفا کرد و از سمت استاندارى کنار رفت ولی در دوره چهارم انتخابات مجلس با راى قابل توجه به مجلس راه می‌یابد.

حسین طاهری

حسین طاهرى قبل از انتصاب به سمت استاندارى عضو کادر علمى دانشگاه علم و صنعت ایران بود.

نامبرده در تاریخ چهارم اردیبهشت سال ۶۰ از طرف آیت‌الله مهدوى کنى وزیر وقت کشور به سمت استاندارى آذربایجان شرقى منصوب شد.

طاهری در تاریخ نوزدهم دی سال ۶۲ از سمت استاندارى آذربایجان شرقی استعفا کرد و از همین تاریخ به سمت استاندار تهران منصوب می‌شود.

امیر عابدینی

در تاریخ نوزدهم بهمن سال ۶۲ با حکم ناطق نورى وزیر وقت کشور از استاندارى لرستان خداحافظی کرده و به استاندارى آذربایجان شرقى منصوب می‌شود.

عابدینی در تاریخ بیست و دوم اردیبهشت سال ۶۶ هنگام آغاز سومین دوره مجلس ‍شوراى اسلامى استعفا و از آذربایجان شرقی می‌رود. او بیشترین مدت زمان استانداری در آذربایجان شرقی در سال‌های بعد از انقلاب را تا به آن سال تجربه کرده است.

اکبر پرهیزکار

اکبر پرهیزکار در تاریخ سوم آذر ۶۶ از طرف سیدعلى اکبر محتشمى وزیر وقت کشور به سمت استاندارى آذربایجان شرقى منصوب و مشغول به کار می‌شود.

خدمات پرهیزکار به عنوان استاندار در تاریخ هشتم مرداد سال ۷۱ خاتمه پذیرفت و با سمت رئیس امور شهرداری‌هاى کشور عازم تهران شد.

استانداران ۲ دهه گذشته آذربایجان شرقی

علی عبدالعلی‌زاده، یحیی محمدزاده، محمدعلی سبحان‌الهی، محمدکاظم معمارزاده و احمد علیرضا‌بیگی و اسماعیل جبارزاده  اسامی استانداران بعدی آذربایجان شرقی است.

کاخ استانداری، چشم به راه استاندار جدید این خطه

با آغاز به کار رسمی دولت دوازدهم و معرفی وزرای کابینه اکنون فاز سوم تغییر مدیریت‌ها به سطح استانداران رسیده است. بعد از انتصاب اسماعیل جبارزاده، استاندار سابق آذربایجان‌شرقی به سمت معاونت سیاسی وزارت کشور اکنون قطار تعیین مدیریتی استانی به استانداری‌ آذربایجان‌شرقی رسیده است، در چند روز آتی باید منتظر ماند و دید عالی‌ترین مقام اجرایی این استان چه کسی خواهد بود و چه مجموعه استراتژی‌ها و برنامه‌های استانی و چه بسا منطقه‌ای را تدوین و اجرا خواهد کرد.