به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی در هفتاد و نهمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی و روسای مراکز و سازمان‌های تخصصی و فرهنگی در تبریز اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران فاصله ‎ کمی با سال ۱۴۰۴ دارد تا یک الگوی موفق و خوب از یک کشور موفق اسلامی را به جهانیان ارائه دهد و از این رو باید تلاش بیشتری برای تحقق آن کرد.
وی افزود: نمی ‎ توانیم عملکرد و وضعیت نامناسب کنونی خود را به تحریم ‎ ها و قبل از انقلاب نسبت دهیم و باید علت آن را در داخل جست ‎ وجو کنیم. سیاسی شدن بیش ازحد و غیرضروری کشور؛ عدم توافق بر سر مصالح ملی در میان نخبگان سیاسی، فرهنگی و مردم از عمده مشکلاتی است که باید بر سر آن به توافق رسید.
وی عنوان کرد: نمی‌شود که در یک دولت مسیر پیشرفت بر اتصال به بازار جهانی استوار باشد و در دولت بعدی صرفا بر توان داخلی و قطع ارتباط با سایرین تمرکز کرد. زیرا هیچ کشوری در طول چهار و یا هشت سال پیشرفت نکرده است.
دکتر طیبی بیان کرد: برخورد جناحی و حزبی سبب می ‎ شود تا مردم در انتخابات نیز به طور احساسی رای دهند و سیاست داخلی و خارجی در کشور به هم بریزد و این در حالی است که کشور ما همواره ثابت کرده است که مشکلی در حوزه ‎ ی توسعه ‎ ی فرهنگی و علمی ندارد.
وی افزود: رشد نابرابری، ترویج فساد و مهاجرت نخبگان از معایب عدم هماهنگی افراد با سلایق مختلف در کشور است که با توجه به اصول دینی مورد تاکید در دین مبین اسلام پسندیده ‎ ی یک کشور اسلامی و شیعه نشین نبوده و باید اصلاح شود.
وی گفت: علم گرایی و عقل گرایی، احترام به حقوق دیگران و آزادی در حد متعادل و رعایت اخلاق از جمله موارد مورد تاکید در دین اسلام است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به رسالت‌های این نهاد بیان کرد: با توجه به مبانی مطرح شده در برنامه‌ی ششم توسعه، باید شاهد اثرگذاری بیشتر این نهاد در حوزه ‎ های مختلف باشیم و از این رو دانش بنیان شدن فعالیت ‎ ها، مطالعات قوی و جذب نیروهای قوی و متخصص از مواردی به شمار می ‎ آیند که باید مورد توجه کارکنان و مسئولان در این نهاد قرار بگیرند.
وی با بیان اینکه سه خبرگزاری ایسنا، ایکنا و سینا تحت نظارت جهاد دانشگاهی در حال فعالیت هستند؛ اظهار کرد: این سه رسانه باید در راستای شناساندن مشکلات کشور و نقد منصفانه ‎ ی آن کوشیده و راه حلی برای رفع آن‌ها ارائه دهند.
وی گفت: معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز در زمینه شناساندن و معرفی پتانسیل ‎ های این نهاد به دانشجویان جدیدالورود تلاش کند تا نیروهای جوان و متخصص جذب این سازمان شوند. همچنین بندهایی در برنامه ‎ ی ششم توسعه به منظور اجرایی کردن نقشه ‎ ی جامع علمی تعیین شده که امید است در آینده ‎ ی نزدیک شاهد فعالیت ‎ های تاثیرگذار این نهاد در عرصه‌های مختلف باشیم.
گفتنی است،  هفتاد و نهمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی و روسای مراکز و سازمان‌های تخصصی و فرهنگی به میزبانی سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی در تبریز در حال برگزاری است.