به گزارش ترجمان صبح به نقل از فارس، احسان جلیلی، مدیرعامل شرکت مهندسی فلات باختر صدر با بیان اینکه گاز نیتروژن و اکسیژن تولیدی در کشور اکثرا از طریق فرآیند تقطیر تبریدی (کرایژونیک) تولید می‌شود، اظهار داشت: این سیستم تولید گاز یک فرآیند شناخته شده و قدیمی است به طوریکه در این روش برای تولید محصولات گازی (و مایع) از دماهای خیلی پایین استفاده می‌شود و به این ترتیب اجزاء تشکیل‌دهنده هوا از یکدیگر جدا می‌شوند و محصولی با درجه خلوص معین به‌وجود می‌آید.

وی در ادامه با بیان اینکه این فرآیند تولید بسیار پرهزینه بوده و فقط در مقیاس‌های بالای تولید، به‌صرفه است، افزود: تامین گاز نیتروژن مورد نیاز نیز برای صنایع از طریق واحدهای کرایژونیک، مشکلات متعددی به وجود می‌آورد.

این محقق در بخش دیگر سخنان خود هزینه تولید بالا در حجم‌های تولیدی کم گاز نیتروژن و یا اکسیژن، مصرف بالای انرژی به دلیل تغییر فاز (گاز به مایع)، غیرقابل حمل بودن واحد تولیدی، حمل و نقل پرهزینه محصول(نیتروژن، اکسیژن) به مراکز مصرف، هزینه اولیه بالا در هنگام ساخت واحد تبرید و پیچیده بودن فرآیند تولید و … را از جمله مشکلات روش قدیمی بیان کرد.

وی یادآور شد: همچنین انتقال گاز نیتروژن از محل تولید به محل مصرف از طریق کپسول‌های فشار بالا (۱۵۰ اتمسفر) صورت می‌گیرد که به دلیل فشار بالای موجود در کپسول‌ها خطرات زیادی را برای اپراتورها در هنگام الصاق اتصالات و استفاده از کپسول‌ها به وجور می‌آورد. همچنین هزینه حمل و نقل این کپسول‌ها که به طور روزانه باید تعویض شوند، بسیار بالا است و در صورت وجود شرایط اضطراری (سیل- زلزله – جنگ و …) امکان شارژ هر روزه این کپسول‌ها عملا امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدیرعامل شرکت مهندسی فلات باختر صدر مستقر در پارک علم و فناوری استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به روش جدید تولید گاز اکسیژن و نیتروژن توسط این شرکت گفت: در این روش از سیستم جذب سطحی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه هوا شامل عناصر مختلفی است که درصد حجمی عمده آن به نیتروژن (۷۹%)، اکسیژن (۲۰،۹%) و آرگون و سایر گازها (۰،۱%) اختصاص دارد، تصریح کرد: در این روش جاذب‌های موجود در دستگاه بسته به نوع کارایی دستگاه می‌توانند اکسیژن و یا نیتروژن موجود در هوا را جذب کنند و محصول خروجی با خلوص بالا تحویل دهند.

جلیلی اضافه کرد:به طور مثال اگر از جاذب‌های اکسیژن (زئولیت)استفاده شود، دستگاه نیتروژن موجود در هوا را حبس کرده و گاز اکسیژن خالص را به عنوان محصول نهایی برای مصرف‌کننده تولید می‌کند و اگر از جاذب نیتروژن استفاده شود، دستگاه اکسیژن موجود در هوا را حبس کرده و گاز نیتروژن خالص را به عنوان محصول نهایی برای مصرف‌کننده تولید می‌کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به مزیت‌های دستگاه جدید که به وسیله شرکت مهندسی فلات باختر صدر طراحی و ساخته شده است، خاطرنشان کرد: امروزه سیستم‌های جذب سطحی جهت تولید نیتروژن در ابعاد قابل‌حمل و نقل نیز ساخته می‌شوند. این روش به دلیل نسبتاً سادگی در فرآیند و تجهیزات مورد استفاده دارای هزینه اولیه پایین بوده همچنین هزینه عملیاتی پایین‌تری را دارد.

وی، حذف فرآیند شارژ روزانه کپسول‌های فشار بالا و خطرات ناشی از استفاده آنها از دیگر مزیت‌های استفاده از این دستگاه برشمرد و یادآور شد: تجهیز کارخانه‌ها، مراکز صنعتی و بیمارستانی به تولیدکننده اکسیژن و نیتروژن بسیار باصرفه است، به طوری که سرمایه خرید دستگاه در حدود ۷ تا ۹ ماه  بازگشت داده می‌شود.

مدیر یکی از واحدهای فناور استان آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: از مصارف عمده دستگاه‌های اکسیژن‌ساز را می‌توان به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی اشاره کرد که به طور مثال بیمارستان امام رضا تبریز با ۷۰۰ تخت به طور متوسط از هر سه تخت بیمارستان یک تخت مصرف اکسیژن خواهد داشت که هر تخت به طور استاندار سه لیتر در دقیقه مصرف اکسیژن دارد. به طور متوسط مصرف اکسیژن این بیمارستان ۷۰۰ لیتر در دقیقه خواهد بود. معادل ۲۰۰ کپسول اکسیژن در ۲۴ ساعت است که می‌‌توان با خرید دستگاه اکسیژن این مقدار از اکسیژن را در موتورخانه بیمارستان تولید و از طریق لوله کشی به اتاق‌های بیمارستان انتقال داد.

به گفته وی در صورت اختصاص ۲۰ در صد از سهم بازار به شرکت فلات باختر صدر می‌توان سالانه از خروج ۲٫۵ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی فلات باختر صدر مستقر در پارک علم و فناوری استان آذربایجان‌شرقی گفت: این شرکت بعد از سپری کردن دو سال مطالعه و آزمایش‌های متعدد و ساخت نمونه‌های اولیه و صرف هزینه ۴۵میلیون تومان این محصول را تجاری‌سازی کرده است.

مسعود نجف‌پور، رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی فلات “باختر صدر” مستقر در پارک علم و فناوری استان آذربایجان‌شرقی نیز در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به هدف از اجرای این پروژه گفت: در دهه‌های اخیر تمایل صنایع مختلف به استفاده از دستگاه‌های تولید گاز اکسیژن و نیتروژن جهت تولید و تامین گاز مصرفی آن واحد در محل خود شرکت، رشد چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه تا چند سال گذشته، دستگاه تولید گاز اکسیژن و نیتروژن در داخل کشور طراحی و تولید نمی‌شد ولی در چند سال گذشته تعداد معدودی از شرکت‌ها اقدام به واردات قطعات و مونتاژ دستگاه در ایران می‌کنند، اظهار داشت: در این پروژه ابتدا تکنولوژی طراحی اولیه به‌منظور ساخت دستگاه تولید گاز اکسیژن و نیتروژن به دست آمده و در گام بعدی نمونه واقعی دستگاه ساخته شد.

این پژوهشگر اضافه می‌کند:در واقع هدف اصلی از انجام این طرح، بومی‌سازی تکنولوژی ساخت، طراحی و ساخت دستگاه تولید گاز اکسیژن و نیتروژن از هوای محیط به‌ صورت مداوم  بوده است تا در شرایط مختلف محیطی و مکانی مورد استفاده قرار گیرد.

وی می‌افزاید: این دستگاه‌ها از چندین سال گذشته در تعداد معدودی از کشورهای جهان تولید و در همه جای دنیا از جمله ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر حتی در داخل ایران نیز از چنین دستگاه‌هایی در صنایع مختلفی از جمله صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، بیمارستان و صنایع بهداشتی، صنایع فولاد و عملیات حرارتی، صنایع غذایی و بسته‌بندی، پرورش ماهی ،آبزیان و ….  استفاده می‌شود.

رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی فلات “باختر صدر” مستقر در پارک علم و فناوری استان آذربایجان‌شرقی گفت: با وجود اینکه این دستگاه‌ها دارای مشابه خارجی هستند اما در ساخت دستگاه‌های این شرکت از هیچ‌گونه کپی‌برداری استفاده نشده است. بلکه تمام تکنولوژی‌ها براساس نتایج تحقیقات، مطالعات و آزمایش‌های به دست آمده است.

وی با اشاره به مزایای دستگاه‌های ساخته این شرکت در مقایسه با شرکت‌های خارجی اذعان داشت: بومی‌سازی تکنولوژی، ارائه خدمات پس از فروش در سریع‌ترین زمان و توسط متخصصان ایرانی، قیمت بسیار پایین نسبت به دستگاه مشابه خارجی در کیفیت برابر، افزایش قدرت خرید متقاضیان و شرکت‌های نیازمند، خرید و استفاده از این سیستم‌ها توسط شرکت‌های کوچک به دلیل تولید سایزهای کوچکی از دستگاه،  جلوگیری از خروج ارز با تامین بازار داخل توسط تولیدات داخلی، ایجاد اشتغال و درآمدزایی در داخل کشور و ایجاد استقلال در رابطه با چنین دستگاه‌ها و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه از جمله مزایای ساخت داخل است.

نجف‌پور در خاتمه در خصوص برنامه‌های توسعه این شرکت در این راستا افزود: با اتمام طرح حاضر و در کنار انجام عملیات تجاری‌سازی و بازاریابی، انجام پروژه تولید دستگاه تغلیظ گاز نیتروژن تا گرید ۶ همچنین دستگاه هیدروژن‌ساز و دی اکسید کربن‌ساز در برنامه توسعه این شرکت قرار دارد.