به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، حمید شکری روز دوشنبه در نشستی با خبرنگاران شهرستان میانه با بیان اینکه این طرح ها نقش تاثیرگذاری در توسعه، رونق اقتصادی و اشتغال خواهند داشت، فاز ۳ فولاد میانه (طرح ذوب) را یکی از طرح های اساسی در حال اجرا عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه با اجرای برجام و برقراری فاینانس خارجی شاهد برخی گشایش ها در طرح توسعه فولاد میانه بودیم، گفت: هم اکنون ۳۰۰ نفر به طور مستقیم در این واحد مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: فاز سوم مجتمع فولاد (طرح ذوب) میانه تا ۱۸ ماه آتی به بهره برداری رسیده و برای ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می کند.

شکری گفت: این واحد با توجه به حمل و نقل محصولات تولیدی و شغل های تابعه اشتغالزایی غیرمستقیم هزاران نفری را در پی خواهد داشت.

فرماندار میانه نیروگاه بادی آقکند با تولید ۵۰ مگاوات برق و اعتبار ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال را از دیگر طرح های در حال اجرا در این شهرستان اعلام کرد و گفت: این طرح در مرحله فونداسیون قرار دارد.

وی گفت: هم اکنون ۱۰۰ نفر در این طرح مشغول کار هستند و تا آخر شهریور ۹۷ شاهد بهره برداری از این طرح عظیم خواهیم بود.

شکری در ادامه با اشاره به اینکه ۲ هزار هکتار از پایاب سد آیدوغموش با مشارکت بلاعوض ۲۰۰ میلیارد ریالی دولت و مشارکت۲۰۰ میلیارد ریالی کشاورزان و بانک زمین در حال اجراست، گفت: در هر هکتار برای ۱۰ نفر و در کل برای ۲۰ هزار نفر ایجاد اشتغال خواهد کرد.

فرماندار میانه طرح انتقال آب شرب از گرمی چای را از حیاتی ترین طرح های شهرمیانه خواند و گفت: از هفته دولت سال جاری فاز دوم در حال اجراست.

شکری با اشاره به تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریالی دولت برای تصفیه خانه و سد گرمی چای میانه، گفت: بخش خصوصی نیز از طریق BOT با ۶۰۰ میلیارد ریال در این طرح مشارکت دارد.

وی گفت: برای این طرح ۳ کیلومتر لوله گذاری، ۵ کیلومتر حفاری انجام شده و بقیه لوله های مورد نیاز تامین و در کارگاه است و تا ۱۸ ماه آتی به بهره برداری خواهد رسید.

شکری با اشاره به سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد ریالی کشتارگاه صنعتی میانه توسط بخش خصوصی، گفت: در این کشتارگاه ۵۰۰ راس دام سبک و ۵۰ راس دام سنگین هر روزه کشتار و برای صادرات بسته بندی خواهد شد.

وی گفت: کشتارگاه میانه دارای میدان فروش و نگهداری دام خواهد بود و رونق دامداری در شهرستان را در پی خواهد داشت.

فرماندار ویژه میانه گاوداری ۶ هزار راسی با سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد ریالی بنیاد مستضعفان را از طرح های مهم شهرستان در راستای اشتغالزایی و رونق اقتصاد منطقه عنوان و از اهالی روستای اکرم آباد که ۵۰ هکتار از زمین های خود را برای این طرح اختصاص دادند تقدیر کرد.

وی توسعه دامداری و احداث صنایع تبدیلی لبنی را از جمله مزایای اجرای گاوداری ۶ هزار راسی عنوان کرد و گفت: این طرح با اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریال بهره برداری می شود.

شکری پل قوری چای را از دیگر طرح های در حال اجرا در شهرستان عنوان کرد و گفت: این طرح نیازمند ۳۰ میلیارد ریال اعتبار است که با اختصاص ۸ میلیارد ریال اوراق قرضه به پیمانکار اجرایی شده است.

فرماندار میانه همچنین از هزینه کرد ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش فاضلاب شهرستان خبر داد و از شهرداری و شورای شهر برای صدور مجوزها و تخفیف در قیمت حفاری ها تقدیر کرد.

وی همچنین با اشاره به برخورداری ۴۸ روستای شهرستان از گاز طبیعی در سال جاری با صرف هزینه ۳۸۰ میلیارد ریال از سوی شرکت گاز خبر داد و افزود: ۶۰ میلیارد ریال در حوزه راه های روستایی در سال جاری ابلاغ و ۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

شکری با اشاره به اینکه مسیر میانه – تبریز و میانه – زنجان نیازمند تعریض و اصلاح نقاط حادثه خیز است، گفت: وزارت راه و شهرسازی درصدد چهاربانده شدن این مسیرهاست که مطالعه میانه – تبریز رو به اتمام است و ۱۱ کیلومتر از میانه – زنجان نیز در دست پیمان است.

وی با اشاره به ابلاغ ۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی راه های روستایی شهرستان میانه، گفت: با تخصیص اعتبار ابلاغی به زوی برخی از راه های روستایی به پیمان خواهد رفت.

وی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرک صنعتی شماره ۲ واقع در روستای کلوچه خالصه و پایانه صادراتی را از دیگر طرح های مهم شهرستان میانه عنوان کرد و افزود: این طرح ها در استان به تصویب رسیده و در حال طی مراحل مقدماتی برای اجراست.

فرماندار میانه ایجاد واحد پتروشیمی در میانه را از گزینه های اول استان توسط بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: این پروژه بزرگ با فاینانس خارجی پس از تعیین قیمت زمین مورد نظر اجرا خواهد شد.

وی در پایان از تسهیلات ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی اشتغالزایی در سطح استان برای توسعه روستایی خبر داد و گفت: این تسهیلات با سود ۶ درصد از سقف ۵۰۰ میلیون ریال تا ۱۵۰ میلیارد ریال برای طرح های روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر قابل پرداخت است.

شهرستان میانه با وسعت ۵۵۹۵ کیلومتر مربع (۱۲٫۳ درصد مساحت استان) در ۱۸۰ کیلومتری شرق تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان سراب، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان‌های بستان‌آباد، هشترود و چاراویماق و از سمت جنوب با استان زنجان همجوار است.