به گزارش ترجمان صبح به نقل از  نصر، امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: از ابتدای سال تا بهمن ماه ۹۶، بیش از ۱۰ میلیون نوبت سر واکسیناسیون در جمعیت دام سبک و سنگین استان انجام شده است.

وی اظهار داشت: در همین راستا ۱۹۹ هزار رأس دام سنگین و ۸۸۴ هزار رأس دام سبک در مقابل بیماری مشترک تب مالت واکسینه شده‌اند.

بهداد افزود: ۸۸۰ هزار رأس گوسفند و بز و ۷۲ هزار رأس گاو و گاومیش نیز بر علیه بیماری مشترک شاربن و ۱۶ هزار و ۷۰۰ قلاده سگ صاحبدار در مقابل بیماری مشترک هاری ایمن سازی گردیده‌اند.

وی با اشاره به کاهش ۸۶ درصدی میزان تلفات دامی در استان آذربایجان شرقی در سال ۹۶، گفت: تعداد دامهای تلف شده بر اثر ابتلا به بیماریهای واگیر دامی از ۱۷۰۰ رأس در سال ۹۵ به ۲۴۰ رأس در سال ۹۶ کاهش یافته است.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی افزود: در راستای شناسایی دامهای مبتلا به بیماری مشترک سل، ۳۰ رأس دام مسلول با انجام تست توبرکولیناسیون بر روی ۳۱ هزار و ۲۰۰ رأس گاو واجد شرایط، شناسایی و به کشتارگاه اعزام شده‌اند.

بهداد خاطر نشان کرد: در همین راستا با خونگیری از ۱۳ هزار و ۸۰۰ رأس گاو و انجام تستهای مربوطه، ۴ رأس دام مبتلا به بیماری تب مالت نیز شناسایی و کشتار گردیده‌اند.