به گزارش ترجمان صبح، مهدی قزلی، شامگاه روز سه شنبه در نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر فجر، اظهار کرد: با توجه به انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸، اختتامیه این جشنواره به آذربایجان شرقی اختصاص داده شد تا برنامه در این استان به کار خود پایان دهد.

وی در ادامه عنوان کرد: مصوبه ی نهفته ای که در راستای این جشنواره وجود دارد حضور بسیاری از برنامه های کشوری در رویداد عظیم تبریز ۲۰۱۸ است.

دبیر دوازدهمین جشنواره شعر فجر با بیان اینکه ما از اولین حامیان حضور برنامه ها در رویداد ۲۰۱۸ هستیم، ادامه داد: دوازدهمین جشنواره شعر فجر ۶ اسفند ماه سال جاری ، ساعت ۱۶ در تالار پتروشیمی تبریز در حالی به کار خود پایان می دهد که منتخبان جشنواره در سه بخش شعر بزرگسال، شعر کودک و درباره ی شعر معرفی خواهد کرد.

قزلی با اشاره به اجرای برنامه شب شعر یک روز پیش از اختتامیه توضیح داد: پنج اسفند ماه سال جاری شب شعر در تبریز برگزار خواهد شد که در این برنامه بیشتر شاعران آذربایجانی به شعرخوانی خواهند پرداخت.

دبیر دوازدهمین جشنواره شعر فجر یادآور شد: بخش ویژه ای به عنوان بخش ادبیات ترکی ایران در دهه های گذشته جشنواره وجود داشته که در این راستا ۲۰۰ اثر طی یازده دوره به جشنواره فجر ارسال شده‌اند.

وی در خصوص مهمانان خارجی اظهار کرد: باتوجه به بخش ویژه ی این جشنواره مهمانان خارجی از کشورهای همجوار حضور می یابند که تا حدودی با ادبیات ترکی آشنایی دارند.

قزلی تصریح کرد: جشنواره از چهار سال گذشته تغییر رویه داده و به جای بررسی و ارسال آثار، به کتاب‌های منتشر شده در سال قبل پرداخت می‌کند.

وی در خصوص تعداد آثار شرکت کننده در دوازدهمین جشنواره شعر فجر، اذعان داشت: در حدود سه هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب شعر در حوزه بزرگسال، ۶۷۰ اثر در حوزه کودک و نوجوان و ۲۰۰ اثر در بخش درباره‌ی شعر مورد بررسی قرار گرفته است.

قزلی خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب شعر به زبان ترکی در کشور منتشر شده که در این جشنواره نیز حضور یافته اند، تبریز و آذربایجان در شعر فارسی و ترکی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده که مهد ادبیات ترکی در بین استانهای ترک زبان ایران است.