ترجمان صبح/ زهرا حسین زاده: با اینکه کهن شهر تبریز به غیر از سه ماه تابستان، در اغلب فصول سال شاهد بارش برف و باران است اما معضل آب‌گرفتگی در معابر مختلف آن طی سالیان گذشته همچنان لاینحل باقی مانده و مشکلات بسیاری برای مردم و نهادهای خدمات رسان پدید می آورد.

سه دهه ای می شود که به دنبال بارش برف و باران، زیرگذرهای تبریز مملو از آب شده، چهارراه های شریعتی(شهناز) و نصف راه و خیابان صنعت و … را آب می برد و مسئولان را هم خواب! اما به واقع چرا چنین مشکلاتی به وقوع می پیوندد و چاره ای هم برای آن اندیشه نشده است؟

خدمات شهری متهم ردیف اول!

بسیاری از رسانه ها و البته شهروندان، در ‌نخستین واکنش، ضعف دستگاه های خدمات رسان شهری را عامل این مشکلات دانسته و انگشت اتهام را به سوی معاونت خدمات شهری شهرداری کلانشهر تبریز نشانه می روند.

با این حال اما، شواهد و قرائن نشان از آن دارد که کارگران خدمات شهری به عنوان یکی از مظلوم ترین و البته زحمتکش ترین اقشار جامعه، از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات دریغ نکرده و حتی در این راه، سلامت جسمی و روحی خود را در معرض خطر قرار می دهند.

با بررسی اجمالی نسبت به دلایل آبگرفتگی معابر در کلانشهر تبریز به راحتی می توان دریافت که این معضل دارای ابعاد مختلفی بوده که رفع آن تنها در سایه ی همراهی عمومی و نیز تدبیر مسئولان میسر خواهد بود.

شهر بی دفاع؛ شهروندان بی مسئولیت

از حق نگذریم که بسیاری از مشکلات شهری و زیست محیطی که امروز جامعه با آنها دست به گریبان است، ناشی از بی مسئولیتی، نداشتن فرهنگ شهروندی و عدم رعایت مسایل زیست محیطی است.

بسیاری از ما روزانه شاهد خالی کردن زباله های منازل، اصناف و کارگاه های مختلف صنعتی در آبروهای شهری هستیم غافل از اینکه زباله های انباشت شده در یک جا گیر کرده و منجر به آبگرفتگی معابر خواهد شد.

این معضل به ویژه در مناطقی که واحدهای سیار و ثابت فروش میوه و تره بار مستقر شده اند بیشتر به چشم می آید.

پرواضح است که در صورت عدم رعایت شهروندان، با پیشرفته ترین سیستم های خدمات شهری و نیز سیستم های زهکشی و انتقال آبهای سطحی نیز نمی توان کاری از پیش برد و باید هم شاهد مشکلاتی باشیم که امروز با آن دست به گریبانیم!

از قضاوت عمل دیگران  کمی درمورد اعمال خود منصفانه بنگریم قبل از انکه  ازدست خدمات شهری و ارگان های ذی ربط ناراضی باشیم باید فرهنگ را برای خودتعریف کرده و آستین برای حل این مشکلات بالا بزنیم حتی اگر باری از دوش مجموعه های دولتی و اجرایی برنداشتیم لااقل می توانیم بار اضافی تحمیل نکنیم.

مشکلات فنی در پروژه های عمرانی

عامل دیگری که نقش مهمی در آب‌گرفتگی معابر دارد، مشکلات زیرساختی کلان شهر تبریز است.

بسیاری از پروژه های عمرانی اجرا شده به دلایل مختلفی مانند نبود نظارت اصولی، دارای مشکلات فنی بسیاری است که با چشم غیرمسلح هم می توان مشاهده کرد!

تقریبا اغلب زیرگذرها، پل های تازه ساخت، خیابان ها و آبروها بصورت اصولی ساخته نشده و با کمترین بارندگی شاهد بروز مشکلات اساسی در آن هستیم!

نداشتن دستگاه های پمپاژ اتوماتیک در زیرگذرها، نداشتن سیستم های صحیح انتقال آب در پل های غیرهمسطح، عدم طراحی مناسب آبروهای معابر و بسیاری از عوامل مشابه به مشکلات کلانشهر تبریز افزوده است.

رفع مشکلات عمرانی و زیرساختی شهر نیاز به همت مسئولان، طراحی های دقیق و اصولی پروژه های عمرانی، نظارت دستگاه های مربوطه و البته انصاف و وجدان کاری پیمانکاران مربوطه دارد؛ مواردی که طی سالیان گذشته یک جای کار همواره لنگیده و و به نظر نمی رسد به این زودی ها هم حل و فصل شود!

پیش بینی و پیشگیری مشکلات شهری

به طور حتم، پیش بینی و پیشگیری از بروز مشکلاتی چون آب‌گرفتگی معابر یکی از مهترین عوامل در کاهش مشکلات مشابه خواهد بود.

در این راستا، جانشین معاون خدمات شهری شهرداری تبریز از اجرای عملیات لایروبی کانال ها و آبروهای حومه تبریز خبر داد و گفت: تغییر مسیر این آبروها می تواند در کاهش میزان آبگرفتگی معابر شهری تاثیر گذار باشد.

یوسف قوام لاله افزود: کانال های کرجان، ونیار، مهران رود و ایلی سو به عنوان بزرگترین مسیل های حومه تبریز نقش عمده در انتقال آب های روان ناشی از بارش های شدید از بالادست تبریز به سمت پایین دست را ایفا می کننند و لایروبی مکرر این مسیل ها در دستور کار شهرداری تبریز است

.

وی اظهار داشت: حذف پل های غیر ضروری از سطح شهر طی اجرای طرح “گوزل تبریزیم” نیز از دیگر برنامه های عملیاتی شهرداری تبریز در این راستا است که هنگام بارش های شدید از میزان آبگرفتگی معابر کاسته است.

قوام لاله با بیان اینکه طی سه ماه اخیر پاکسازی جوب های شهر از زباله ها و لایروبی ها آن ها در قالب طرح جامع صورت گرفته است، تصریح کرد: این طرح تا پایان سال جاری توسط مناطق دهگانه شهرداری تبریز اجرا خواهد شد.

خدمات شهری، سیستم مدرن می خواهد

درعصری که سیستم های مکانیزه بسیاری از وظایف خدمات شهری را بر عهده گرفته اند، استفاده از نیروی کار زحمتکش و مظلوم خدمات شهری در انجام امورات خطرناک چندان مناسب نمی نماید!

گرچه کار کردن برای هیچکس عار نیست اما درجایی که می تواند با هزینه های مناسب، سیستم های خدمات شهری را به دستگاه های مدرن مجهز کرد، استفاده از نیروهای انسانی زحمتکش برای عبور از کانال های متعفن و سرشار از میکروب و آلودگی، دور از انصاف و کرامت انسانی است.

حال که در ایام بررسی بودجه سال آتی شهرداری کلانشهر تبریز قرار داریم، امید است اعضای محترم شورای اسلامی کلانشهر تبریز نسبت به مدرنیزه کردن خدمات شهری همزمان با تبریز ۲۰۱۸ اهتمام بیشتری به خرج دهند.