به گزارش ترجمان صبح ، سید علی سیدی در خصوص امدادهایی که برای کوهنوردان  انجام می شود، گفت: نجات از برف و کولاک و سرمازدگی در کوه و جاده و روستاها و مناطق صعب العبور، امداد هوایی و انتقال مصدومین به بیمارستان ها ،جستجو و نجات افراد گمشده ،ازجمله امداد های کوهنوردان هلال احمر است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کوهنوردان افزود : ترغیب و تشویق و کمک برای ایجاد تشکل باشگاه های رسمی کوهنوردی و اجرای برنامه زیر نظر مربی و افراد باتجربه، آموزش گسترده و متعدد در کلیه رشته ها و سطوح لازم و ضروری است.

وی ادامه داد : پخش توصیه های لازم از صدا و سیما، تحویل پوشاک و تجهیزات امدادونجات کوهستان برای برخی از شهرستان های حادثه خیز نیز از جمله اقدامات لازم هلال احمر می‌باشد.

سیدی به کوهنوردان توصیه کرد: این افراد حتما در یکی از باشگاه کوهنوردی عضویت داشته باشند و با برنامه های باشگاهها کوهنوردی کنند.

وی افزود :بایستی کوهنوردان،  اموزشهای مرتبط را در دوره های رسمی که توسط باشگاه‌ها برگذار می‌شود را بگذرانند و زیر نظر افراد با تجربه این اموزش ها را به مهارت تبدیل نمایند.

مسئول امداد ونجات کوهستان هلال احمرگفت: کوهنوردان همچنین استفاده از  پیش بینی های هواشناسی،  نصب برنامه های موقعیت یاب و کاربردی دیگر روی تلفن همراه…نیز استفاده کنند.

وی خاطر نشان کرد: در برنامه های کوهنوردی برنامه اجرایی را از قبل برنامه ریزی کرده و به نزدیکان خود اطلاع داده و هیچ گاه آن را تغییر نداده یا در صورت تغییر به آنها اطلاع دهید

سیدی با تاکید بر تنها نرفتن به کوه و از گروه جدانشدن افزود : تجهیزات و لوازم مخصوصا پوشاک مناسب فصل را همراه داشته باشند.

وی در پایان یاد اور شد :در صورت بروز حوادث در کوه سریعا موارد را به ۱۱۵ و ۱۱۲ اطلاع رسانی نمایند.