سعید عبدی – ترجمان صبح، روز ۲۵ بهمن ماه را همه با “ولنتاین” به خاطر می آورند. خصوصی های پرخاطره و خاطرات خصوصی افراد در این روزها هر سال تکرار می شود و عده ای در این روز شاد هستند و عده ای غمگین و در حسرت خاطراتی شیرینی که دیگر جای در زندگی شان ندارد… اما هواداران تراکتورسازی روز ۲۵ بهمن ماه را با یک خاطره بزرگ به یاد می آورند، آن ها سال ها پیش در چنین روزی برای اولین بار در سطح اول فوتبال ایران به یک موفقیت بزرگ دست یافتند، قهرمانی در جام حذفی فوتبال ایران با تونی الیویرا…

“فینال جام حذفی بین ۲ تیم صنعت مس کرمان و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه شهید باهنر کرمان با قهرمانی تبریز به پایان رسید. پس از ۲ نیمه بازی، تیم تراکتورسازی با تک گل سعید دقیقی در دقیقه ۵۲ راهی مسابقات جام باشگاههای آسیا شد. یدالله جهانبازی داور این دیدار بود و با این نتیجه تراکتورسازی به عنوان نخستین نماینده فوتبال ایران برای رقابت‌های فصل آتی لیگ قهرمانان آسیا معرفی شد.”

خبر فوق عصر روز ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۲ روی خروجی تمامی سایت های ورزشی رفت. خبری که حاکی از یک اتفاق بزرگ در فوتبال آذربایجان داشت. تراکتورسازی به عنوان نماد فوتبال آذربایجان در این روز با بازیکنان محبوبی چون علی کریمی، مرتضی اسدی، کریم انصاریفرد، مهدی کیانی، مهدی کریمیان، مسعود ابراهیم زاده و محمد ایرانپوریان با هدایت تونی الیویرای پرتغالی جام حذفی فوتبال ایران را فتح کرد. این اتفاق روز ۲۵ بهمن ماه را برای همیشه در ذهن اهالی فوتبال شهر تبریز ماندگار کرد.

به همین بهانه سراغ مرتضی اسدی رفتیم تا کاپیتان آن روزهای تراکتورسازی که تنها جام قهرمانی تاریخ این باشگاه را بالای سر برده در مورد آن روز برایمان صبحت کند. ترک اوغلی تراکتوری ها در حالی که با شنیدن موضوع بحث بغضش گرفته بود گفت:

” خاطرات زیادی در این فوتبال دارم ولی قهرمانی با تراکتور در جام حذفی یک چیز دیگر بود. ما آن فصل تیم پر ستاره ای داشتیم، تیمی که پشتش میلیون ها هوادار ایستاده بود. آن سال یادم می آید که ورزشگاه یادگار امام را همیشه مملو از تماشاگر می دیدیم و همیشه در صحبت هایی که با هواداران داشتیم قول داده بودیم به آنها که حتما یک جام خواهیم آورد. یادش بخیر ما به قول مان عمل کردیم و آنها هم در بازگشت مان از کرمان به تبریز برایمان سنگ تمام گذاشتند…”