به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایسنا، رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در ششمین کنفرانس انرژی های تجدید پذیر و تولید پراکنده ایران، با بیان این‌که سرمایه های ملی ارزشمند خود را با ارزان فروشی هدر ندهیم، اظهار کرد: با حمایت از سرمایه گذاران و فراهم نمودن بستر و سیاست گذاری های کلان در زمینه انرژی های تجدید پذیر و ارائه تسهیلات از اصول کلی و لازمه عای پیاده کردن انرژی های تجدید پذیر است.
حسن ولی زاده با بیان این‌که دانشگاه شهید مدنی آذربایجان کانون انرژی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی است، گفت: حضور شرکت ها در این همایش و ارتباط آن ها با دانشگاه  نقش سازنده ای در توسعه همه جانبه دارد.
وی افزود: پتانسیل نیروی انسانی جزو موارد مهم است و از سویی نیز این منابع نسبت به سوخت های فسیلی مقرون به صرفه است.
همچنین دبیر علمی این همایش اظهار کرد: باتوجه به اینکه اکنون به  سمت سیستم  دیجیتال حرکت می کنیم تولید و توزیع برق با کیفیت برای پاسخگویی به نیازهای دیجیتال، موثر است، باید در کنار توسعه کمی برای انرژی و صنعت برق توسعه کیفی را نیز در اولویت قرار دهیم.
علی عجمی ادامه داد: ترکیب بهینه سبد روش های تولید انرژی با بهره گیری از انرژی های پاک و لزوم وجود برق برای همه با مصرف سرانه حداقل هزار کیلو وات تا سال ۲۰۵۰ جزو اولویت های صنعت برق براساس پیش بینی موسسه تحقیقات ای پی آر در قرن ۲۱ است؛ از این رو افزایش جمعیت، افزایش تقاضا برای مصرف انرژی الکتریکی و رو به اتمام بودن سوخت های فسیلی جوامع را با مشکل تامین انرژی مواجه کرده است.
وی افزود: پاسخگویی به تقاضای مصرف انرژی الکتریکی با استفاده از  سوخت های فسیلی، علاوه بر محدود بودن این منابع، موجب افزایش گاز های گلخانه ای و افزاش آلاینده های زیست محیطی می شود؛ از سویی نیز استفاده از انرژی هسته ای باتمام مزایایی که دارد محدود بوده و دارای مصرف زیست محیطی می شود.
وی با بیان اینکه انرژی های تجدید پذیر نه آلودگی و مشکلات زیست محیطی انرژی های فسیلی و هسته ای را داشته و نه پایان پذیر هستند، خاطرنشان کرد: تنها چالش پیش رو استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، بالا بودن هزینه های تمام شده و احداث این نوع نیروگاه ها است.
عجمی با بیان این‌که تکنولوژی های نسبتا نو در این منابع استفاده شده است، گفت: پرداختن به این انرژی ها از نظر پژوهشی و کسب دانش فنی و اقتصادی کردن آن ها امری موثر برای هر کشوری است.
وی با اشاره به اشتغالزایی و ایجاد فضای کسب و کار مناسب در این نوع انرژی ها، اظهار کرد: به ازای هر هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی،  ۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد می شود و به ازای هر هزار مگاوات نیروگاه بادی، ۱۰ هزار نفر اشتغال ایجاد می شود و ضمن حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا، ارتقای امنیت ملی در عرضه انرژی را به دنبال داشته و از سویی نیز منجر به افزایش تولید پراکنده از نظر پدافند غیرعامل و کاهش تلفات مهم می شود.