به گزارش ترجمان صبح، تراکتورسازی تبریز در چارچوب هفته چهارم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا از ساعت ۱۶ روز سه شنبه ۲۲ اسفند ماه در ورزشگاه یادگار امام شهر تبریز به مصاف تیم الجزیره امارات خواهد رفت که این دیدار یک تماشاگر ویژه دارد. طبق هماهنگی‌ های انجام شده میان مسئولان باشگاه تراکتورسازی با باشگاه فنرباحچه ترکیه، مالک و مدیرعامل این باشگاه روز یکشنبه هفته آینده به ایران سفر می‌کند. عزیز ییلدیریم، مالک و مدیرعامل باشگاه فنرباحچه طی هماهنگی‌هایی که با مصطفی آجورلو همتایش در باشگاه تراکتورسازی انجام داده، به عنوان میهمان باشگاه ایرانی به ایران می‌آید تا علاوه بر دیدار با آجورلو و جمعی دیگر از مسئولان ورزشی استان آذربایجان شرقی‌ سه‌شنبه هفته آینده به ورزشگاه یادگار امام تبریز برود و نظاره‌گر دیدار تراکتورسازی و الجزیره امارات در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا باشد.

با توجه به اینکه عزیز ییلدیریم یکی از مدیران ورزشی متمول کشور ترکیه به شمار می رود پیش بینی می شود که تفاهم نامه های تجاری مثبتی طی حضور وی در تبریز بین طرفین مذاکره کننده منعقد شود. به این ترتیب در کنار تفاهم نامه همکاری ورزشی که بین دو باشگاه تراکتورسازی و فنرباحچه امضا خواهد شد باید منتظر ماند و دید چه تفاهم نامه های دیگری در سایر بخش ها به امضا خواهد رسید؟ به بهانه حضور عزیز ییلدیریم در تبریز می خواهیم به چند اتفاق و موضوع مرتبط با فوتبال ترکیه که با فوتبال تبریز نیز به نوعی ارتباط دارد بپردازیم:

پرونده حضور تیم های ترکیه ای در تبریز

تیم آدنا اسپور ترکیه در سال ۱۳۳۵ در مراسم افتتاحیه ورزشگاه باغشمال (تختی فعلی) تبریز در شهر تبریز حضور یافته و در دیداری دوستانه به مصاف تیم منتخب این شهر رفت؛ از این دیدار به عنوان اولین دیدار تیم های تبریزی با تیم هایی از کشور ترکیه یاد می شود. در سال ۱۳۳۶ نیز تیم منتخب تبریز در دیدار دوستانه دیگری به مصاف راه آهن ترکیه رفت. تیم وان اسپور ترکیه سال ها پس از انجام دو بازی دوستانه فوق به عنوان سومین تیم فوتبال ترکیه در شهر تبریز حضور یافت و دو دیدار دوستانه با تیم های تراکتورسازی و ادیم تبریز برگزار کرد. تیم ترکیه ای در این دو دیدار دوستانه مقابل تراکتورسازی به تساوی دو بر دو دست یافت اما مقابل ایدم تبریز با یک گل شکست خورد. در سال ۱۳۷۱ تیم وان اسپور ترکیه نیز سفری به تبریز داشت و با منتخب این شهر یک دیدار دوستانه برگزار کرد. جام سرداران شهید آذربایجان نیز در هفت دوره‌ای که برگزار شد میزبان دو تیم وان اسپور در سال ۷۴ و تیمی از ترابوزان در سال ۸۴ بود.

بازی های دوستانه نافرجام تراکتورسازی با ترکیه ای ها

در کنار بازی های دوستانه ای که به آنها اشاره شد، در سال های اخیر بارها شاهد مطرح شدن بحث بازی های دوستانه تیم تراکتورسازی با تیم های مطرح فوتبال ترکیه بوده ایم که این بحث ها هیچ گاه به حقیقت تبدیل نشده اند. برای مثال در اواخر بهار سال جاری باشگاه تراکتورسازی خبرداد که طی سفر مصطفی آجرلو مدیرعامل این باشگاه به کشور ترکیه، توافقی بین تراکتورسازی و باشگاه بشکتاش صورت گرفته و قرار است دو تیم بازی دوستانه‌ای را به صورت رفت و برگشت در تبریز و استانبول برگزار کنند. این توافق بین طرفین انجام شد ولی پس از گذشت ۹ ماه خبری از عملی شدن آن نشده است. این تنها مثال برای بازی های دوستانه نافرجام تراکتورسازی با ترکیه ای ها نبوده و در سال های اخیر بارها نام تیم های دیگری چون فنرباحچه به عنوان حریفان دوستانه تراکتورسازی مطرح شده که هیچ گاه این بازی های دوستانه شکل واقعیت به خود نگرفته اند. جالب این جاست که در سال های اخیر چند بار هم بحث حضور تیم های ترکیه ای در تبریز مطرح شده که این موضوع با استقبال گسترده هواداران تبریز مواجه شده ولی هیچ گاه شاهد عملی شدن آن نبوده ایم.

وجه اشتراک عجیب تراکتور و فنرباحچه

اتفاق عجیبی که سال ۱۳۹۴ در لیگ برتر فوتبال ایران و در شهر تبریز تبریز رخ داد و باعث شد کادر فنی و هواداران تراکتورسازی به تصور قهرمانی جشن شادی برگزار کنند و پس از آگاهی از نتیجه با عصبانیت از ورزشگاه خارج شوند مسبوق به سابقه است. در سال ۲۰۱۰ و در جریان هفته آخر لیگ ترکیه همین اتفاق برای تیم فنرباغحه و هواداران این تیم رخ داده بود. در آن سال تیم فنرباغحه در حالی مقابل تیم ترابوزان اسپور قرار گرفته بود که برای قهرمانی نیاز به یک برد داشت. در مقابل اگر این تیم بازی را مساوی می کرد و در بازی همزمان رقیبش  تیم بورسا اسپور هم مقابل بشیکتاش به تساوی می رسید بازهم این تیم فنرباغچه بود که قهرمان می شد. در دقایق پایانی در ورزشگاه فنرباغحه اعلام شد بازی تیم های بورسااسپور و بشیکتاش با نتیجه مساوی یک بر یک به پایان رسیده، با توجه به نتیجه مساوی یک بر یک تیم های فنرباغحه و ترابوزان، هواداران فنرباغحه شروع کردند به جشن و پایکوبی و بازیکنان این تیم هم در ورزشگاه دور افتخار زدند اما هنوز چند دقیقه ای نگذشته بود که خبر واقعی اعلام شد و با پیروزی دو بر یک تیم بورسا اسپور، جشن فنرباغحه به خشونت کشیده شد!