به گزارش ترجمان صبح، تند بادی که از صبح امروز در شمالغرب کشور بوجود آمده در تبریز و دیگر شهرستانهای آذربایجان شرقی مشکلات و آسیبهای متعددی در سطح شهر برجای گذاشته که متاسفانه در برخی موارد خسارات جانی نیز در پی داشته است.

۲۳ مورد خاموشی برق در تبریز

معاون مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی، گفت: برق تبریز از ۲۳ مورد خاموشی مربوط به ۱۷ فیدر گزارش داده که در حال رفع است.

محمدباقر هنربر، با توصیه به اینکه مردم در شرایط وقوع پدیده تندباد از پارک خودرو در زیر درختان خودداری کنند، دوری از درختان پوسیده، کهنسال و کم دوام، دوری از ساختمان‌های نیمه کاره و در حالِ ساخت، دوری از اشیاء قابل پرتاب و سُست، نظیر آنتن، جداول و آجرهایی که برای محکم کردن منصوبات پشت بام‌ها استفاده می‌شود ، دوری از دکل‌ها ، آنتن‌های فرستنده‌ها ، تاسیسات انتقال نیرو، بنرها، داربست‌ها و تثبیت سقف گلخانه‌ها و بازارچه‌های موقّت نوروزی را از جمله دیگر توصیه‌های قابل توجه در این شرایط عنوان کرد.

 

افزایش سرعت تند با تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت

محمد اشجعی، معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: پیش بینی می شود سرعت تندباد در برخی مناطق استان به ۹۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

وی با بیان اینکه این تندباد باعث ایجاد گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا خواهد شد افزود: احتمال آسیب به تاسیسات شهری و روستایی، گلخانه ها و درختان پوسیده و کهنسال در پی وقوع این تندباد وجود دارد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی همچنین از نفوذ سامانه بارشی جدید در استان از جمعه تا شنبه آینده خبر داد و خاطرنشان کرد : این سامانه علاوه بر وزش تندباد با احتمال بارش باران گاهی به صورت رگبار و رعد و برق، بارش برف در ارتفاعات و نواحی سردسیر و در برخی ساعات بروز پدیده گرد و خاک خواهد شد.

اشجعی اضافه کرد: با نفوذ این سامانه بارشی نسبتاً فعال، دمای هوا هم از روز شنبه، ۱۹ اسفند، به صورت محسوس در استان کاهش خواهد یافت.

 

سقوط تعدادی از تابلوهای تبلیغاتی در تبریز

تعدادی از تابلوهای تبلیغاتی و بلیبوردهای شهری در تبریز و جاده های اطراف در اث تند باد شدید استانهای شمالغرب کشور سقوز کردند.

برخی از تابلوهای تبلیغاتی و سازه های بنر در خیابانها و معابر سطح شهر و  بنر ورودی شهر جدید سهند و تعدادی از تابلوهای بزرگ اتوبان شهید کسائی در پی تند باد شدید سقوط کردند.

گ

 

بروز مشکلات رانندگی در جاده های اطراف تبریز

تندباد شدید استانهای شمالغرب کشور موجب گرد و خاک شدید و طوفان در جاده های اطراف تبریز شده است.

وزش باد و گرد و خاک موجب کمبود دید رانندگان و ایجاد مشکلات رانندگی شده است.

گفته می شود، سرعت تندبادِ شبهِ طوفان در تبریز در حال گذر به حدود ۸۵ کیلومتر بر ساعت است.

 

افزایش آمار مسمومین با مونوکسیدکربن پس از وقوع طوفان در تبریز به ۱۲ نفر

شادی نیا سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی گفت: وقوع طوفان شدید در تبریز منجر به بازگشت گاز مونوکسید کربن به داخل منازل شده و مسمومیت تعدادی از شهروندان را بدنبال داشت.

به گفته شادی نیا از زمان شروع طوفان در تبریز ۶ نفر براثر نشت گاز مونوکسید از بخاری و ۶  نفر دیگر بر اثر نشت گاز از آبگرمکن توسط اورژانس ۱۱۵ تحت درمان قرارگرفته و به بیمارستان منتقل شدند.

سخنگوی اورژانس استان یادآور شد شهروندان جهت از پیشگیری از عوارض جبران ناپذیر گاز مونوکسید کربن حتما لوله های بخاری و کلاهک دودکش را کنترل کنید.

 

ریزش دیوار در بناب

تند باد شدید ظهر امرو موجب ریزش دیوار و سقف یک واحد کارگاهی در شهرستان بناب شد.

 

واژگونی ایستگاه اتوبوس

تند باد شدید استانهای شمالغرب کشور، ظهر امروز موجب واژگونی ایستگاه اتوبوس در مسیر چایکنار تبریز شد.

تاکنون هیچ گزارشی از خسارات احتمالی این حادثه دریافت نشده است.

 

سقوط چراغهای سنگ فرش ائل گلی تبریز

براساس گزارشهای رسیده، چراغ های تزئینی سنگ فرش ائل گلی تبریز بر اثر تند باد شکسته و در اطراف محوطه این پارک پخش شده است.

خوشبختانه شکستگی و پرت شدن این چراغها تاکنون آسیبی به شهروندان و گردشگران اطراف پارک وارد نکرده است.

سرعت تند باد بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت

بنا به اعلام سازمان هواشناسی سرعت تندبار ثبت شده تا بعد از ظهر امروز در استانهای شمالغرب کشور بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت بوده است.

براساس این گزارش، سرعت تند باد ثبت شده تا ساعتی پیش به این ترتیب بوده است:

– ارومیه: ۶۰ کیلومتر در ساعت

– تبریز: ۸۰ کیلومتر در ساعت

– اردبیل: ۱۱۰ کیلومتر در ساعت

– سنندج: ۵۰ کیلومتر در ساعت

– زنجان: ۹۰ کیلومتر در ساعت

سقوط درخت در شهرستان سراب

تندباد شدید که از صبح امروز در استان آذربایجان شرقی در حال وزیدن است، در شهرستان سراب موجب سقوط درخت بر روی اتومبیل های پارک شده در کنار خیابان و بروز آسیبهای سنگین به آنها شده است.

 

طوفان نمک در جاده جزیره اسلامی

تصاویر ارسالی از جاده های اطراف استان آذربایجان شرقی از گرد و خاک شدید و بروز طوفان نمک در جاه جزیره اسلامی خبر می دهد.

 

مصدومیت مادر و کودک ۷ ساله

مادر و فرزندی ساعتی پیش در اثر سقوط داربست تبلیغاتی در چهارراه شریعتی تبریز دچارمصدومیت شدید شده و به بیمارستان منتقل شدند.

شادی نیا سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی گفت: براثر سقوط داربست تبلیغاتی در چهارراه شریعتی تبریز یک مادر و فرزند هفت ساله اش راهی بیمارستان شدند.

در این حادثه که هردو مصدوم از ناحیه صورت و دست دچار جراحت شده توسط اورژانس به بیمارستان انتقال یافتند.

 

تصاویر ماهواره ای

تصاویر ماهواره ای از نزدیک شدن توده گرد و خاک غلیظ به مناطق شمالغرب کشور خبر می دهند.

 

‍ قاتل نامرئی سه نفر را درتبریز راهی بیمارستان کرد

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی اعلام کرد: قبل مادر و دو فرزندش در شهرک باغمیشه براثر مسمومیت با مونوکسید کربن ناشی از بخاری گازی توسط اورژانس به بیمارستان انتقال یافتند.

وی یادآورشدبعلت بادهای شدید و احتمال جابجائی کلاهک دودکش حتما بازدید بعمل آید.

 

واژگونی بنرهای تبلیغاتی سطح شهر

واژگونی بنر تبلیغاتی در اثر طوفان در ولیعصر تبریز که خوشبختانه خسارات جانی و مالی در پی نداشته است.

 

تندباد مانع فرود هواپیماهای مسافربری در فرودگاه تبریز شد

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان شرقی از اختلال در پروازهای فرودکاه شهید مدنی تبریز و هدایت پروازها به تهران خبر داد.

«مصطفی صفایی»، با اشاره به طوفان شدید در تبریز، افزود: به علت نامناسب بودن شرایط جوی و سرعت بالای باد، پروازهای استانبول، تهران، کیش، شیراز و مشهد به مقصد تبریز علی رغم تلاش، موفق به فرود در فرودگاه تبریز نشدند و برای رعایت ایمنی مسافران، این پروازها به فرودگاه تهران هدایت شدند.

وی ادامه داد:  وجود باد پهلو، پروازهای فرودگاه شهید مدنی را با مشکل مواجه کرده است و طبق اعلام هواشناسی، امیدواریم که بعد از ساعت ۵ بعد از ظهر وضعیت بهتر شود.

براساس این گزارش، پرواز ۹۹۳۶ ، ساعت ۹:۴۰ دقیقه هواپیمایی ایران ایرتور از تهران به مقصد تبریز به علت وزش باد شدید نتوانست در فرودگاه تبریز فرود بیاید و به مهرآباد بازگشت.

بنا به اعلام کانال هوانوردی کن نیوز، همچنین پرواز صبح امروز کیش به تبریز به دلیل وزش باد شدید به جای فرودگاه تبریز در  مهر آباد تهران به زمین نشست.

پرواز های آتا ۶۶۰۲ از نوع MD  از استانبول و آسمان ۳۸۱۰ از شیراز به تبریز به علت وزش باد شدید به فرودگاه مهرآباد تغییر مسیر دادند.

پرواز اصفهان – تبریز هنوز از اصفهان پرواز نکرده و برای آرامش اوضاع در تبریز اعلام تاخیر در پرواز کرده است.

 

ریزش دیوار بر اثر تند باد

بنا به گزارشهای رسیده از سطح شهر، وزش شدید باد در سطح شهر و خیابانها موجب ریزش دیوار خانه ای در در محله خطیب شد.

 

شکسته شدن دکل های مخابراتی و برقی در پلیس راه تبریز – صوفیان

در نخستین ساعات روز تند باد شدید شمالغرب کشور که به سمت تبریز در حرکت بود در مسیر خود باعث شکسته شدن دکل ها و خسارت هایی شده است به گفته شاهدان عینی در این طوفان دکل های مخابراتی و برقی در پلیس راه تبریز صوفیان نیز آسیب دیده است.