ترجمان صبح – علی اروج زاده متولد ۱۳۷۰ شهر تبریز است، که در زمینه های فعالیت های اجتماعی متعددی از جمله کودکان کار، محیط زیست، کودکان سرطانی و… به یکی از چهره های شناخته شده شهر تبریز تبدیل شده و در حال حاضر نیز دانشجوی رشته تربیت بدنی دانشگاه تبریز و معلم ورزش است.

اروجعلی زاده طبع شعر و استعداد عکاسی نیز دارد که در کنار فعالیتهای امدادی و کمک رسانی در زمان زلزله ورزقان با تهیه مجموعه عکس و دل نوشته های زیبایی، امروز در آستانه عید نوروز به منظور حمایت از کودکان زلزله زده کرمانشاه به برپایی نمایشگاهی خیریه انجامیده است.

گفتگوی اختصاصی ترجمان صبح با این هنرمند جوان  و خیر تبریزی در پی می آید:

* در رابطه با نمایشگاه جانگاه توضیح مختصری بدهید؟

«جانگاه» نمایشگاهی انفرادی مجموعه ای از  تجربیات شخصی خودم در زمان زلزله ورزقان بوده، در این بخش تعدادی از عکس های مربوط به چند ماه دوره امدادگری و خدمات رسانی بعد از وقوع زلزله که در روستاهای زلزله تهیه شده بود را می توان مشاهده کرد.

* موضوع عکسها و روایات نمایشگاه جانگاه چیست؟

موضوع نمایشگاه روایت زلزله آذربایجان است که نوشته های آن نیز در قالب نثر ارائه شده، روایت ها اگرچه به شکل کامل تشریح نشده ولی سعی بر آن داشتیم تا آن مستند را به زبان شعر درآورده و به مخاطبان هنرپرور ارائه دهیم.

* چرا جانگاه؟ دلیل انتخاب این نام چه بوده؟

جانگاه به معنی خطرناک و هولناک است و به جایی که خطر زندگی را تحت می کند جانگاه گفته می شود، انتخاب نام این نمایشگاه یک موضوع جداگانه از این نمایشگاه است، تاثیرگذاری بر روی ذهن مخاطب به دلیل ترغیب برای دیدین این نمایشگاه از علل عمده انتخاب نام این نمایشگاه به شمار می رود.

* چطور شد تصمیم گرفتید نمایشگاهی با این مضمون و محتوا برگزار کنید؟

در زمان زلزله ورزقان برخی اتفاقات رخ داد که برای من و برخی مردم منطقه دغدغه شده بود که با دیدن آنها تصمیم بر اجرایی کردن کارهای هنری در این راستا گرفتم، امدادگری در آن بازه زمانی برای من تجربیات بسیاری را منتقل کرد که تصمیم به برگزاری نمایشگاه مربوط به زلزله ورزقان داشته باشم.

زلزله تلخ کرمانشاه نیز برای من یک حس مشترک را آفرید که با لمس شرایط شروع به فعالیت کردم، زلزله کرمانشاه عاملی برای شکل گیری ایده برپایی نمایشگاه در من شد که با یاری اساتیدم کار را به مرحله نهایی رسانیدم.

تصمیم برآن بود تا بانی خیری برای حمایت آسیب دیدگان باشیم، کوتاهی و بی توجهی برخی از مسئولان گاهی موجب تاسف است ولی با یاری و همدلی مردم می توان همواره از زلزله دیدگان حمایت کرد.

در روستای باجاباج شهرستان ورزقان مردی با دو کودکش را دیدم در حادثه زلزله همسر خود را از دست داده بود، تصویری را از آنها گرفته بودم که با مشاهده عکس های زلزله کرمانشاه همان تصاویر بار دیگر در مقابل چشمانم ظاهر شد که این صحنه موجب شد تصمیم بگیرم با فروش آثار هنری خود کمکی نیز به حادثه دیدگان کرمانشاه برسانم.

* از زلزله ورزقان بگوئید که ماهها امدادگر بودید و همدل و همزبان مردم!

زلزله ورزقان اتفاق تلخ و ناگواری بود که دل بسیاری از مردم را به درد آورد، من به عنوان یک شهروند نیز احساس کردم باید با حضور در آن منطقه کمک حالی برای آسیب دیدگان باشم، با مراجعه به سازمان امداد با مخالفت هایی روبرو بودم ولی در نهایت به منطقه حادثه رفتم تا مشغول به امدادرسانی شوم.

مدیریت بحران به معنی آن است که قبل از هر حادثه ای برنامه های لازم را داشته باشیم که زلزله ورزقان نیز به درستی امدادرسانی نشد، با صراحت تمام می توان گفت که مدیریت بحران در کشور ما با کاستی هایی همراه است.

اگر مردم در صحنه نبودند مدیران به تنهایی با این حجمه مشکل نمی توانستد به حادثه دیدگان خدمات رسانی کنند، ما با تشکیل گروه دانشجویی اقدام به امداد رسانی کردیم تا کمک حالی برای مردم و مسئولان باشیم.

در این برهه تعصبات زبانی، گرایشات سیاسی مفهومی ندارد و مسئله انسانیت حرف نخست را می زند، با تغییر رویه در زمان حادثه کمک بسیاری به حادثه دیدگان کردیم تا از شدت سختی ها و مشقت زندگیشان کم شود می توان گفت که زلزله بهانه ای برای کمک و حمایت از مردم فقیر و تهی دست شده بود.

زلزله ورزقان از زلزله هایی به شمار می رود که آسیب های جدی به جا گذاشت، بحران و فقر زلزله دیدگان تاثیرات بسزایی را در ذهن مردمی ایجاد کرد که به جرات می توان گفت که همچنان مشکلات آنان باقی است.

* شما مدتی نیز به همراهی با تیمهای زیست محیطی برای پاکسازی منطقه رفتید، به طور کلی وقتی غائله خوابید و مردم‌ بر سر زندگی خود بازگشتند وضعیت مردم زلزله چه می شود؟ اگر حمایتها و امدادهای بهداشتی و زیست محیطی نباشد چه عواقبی پیش رو داریم؟

متاسفانه ما مردمانی شعارزده هستیم که در این موضوع مردم باید بیشتر توجه داشته باشند، در خلل برخی رسیدگی ها وضعیت تعدادی از روستاها همچنان از لحاظ بهداشتی و محیطی عقب است و باید این عقب ماندگی ها جبران شود.

در بروز بحران، انسانیت نخستین حرف را به دنبال دارد و مسئله های قومیت و زبان و… هیچ جایگاهی ندارد، در جلسه ای پیشنهاد دادم با ارائه کیسه های زباله و دستکش فراخوانی داده شود که خوشبختانه این طرح موفق به اجرا شد پس از آن با تشکیل گروه ها و تیم های زیست محیطی عازم روستاها شدیم تا با پاکسازی روستاها به اهالی منطقه آموزش دهیم در همه مواقع به خصوص بحران از محیط زیست حفاظت کنند.

* مقرر عواید این نمایشگاه به بچه های کرمانشاه می رسد؟ چرا بچه ها ؟

بخشی از این نمایشگاه مربوط به حمایت از آسیب دیدگان است که در موضوع معنوی بیشتر مورد تاکید است نه مادی بودن اثر، قیمت های آثار این نمایشگاه متفاوت ارائه شده تا هرکسی به اندازه ی دلخواه خرید کند، در کنار این نمایشگاه صندوق حمایتی نیز وجود دارد که مردم می توانند در حد توان به صورت دلخواه کمک کنند.

موضوعاتی از قبیل فقر اقتصادی و تهی دستی آسیب های جدی به جامعه می رساند که با اقدامات هوشیارانه می توان از این عوامل پیشگیری کرد.

با برپایی این نمایشگاه شاید بتوان چهره ی برخی از کودکان کرمانشاهی را نیز شاد کرد، با تجربیاتی که در ذهن من ایجاد شده کودکان بیشترین نیاز را در این راستا دارند که می توان خوشحالی آنان را تامین کرد.

* حامیان این نمایشگاه چه کسانی هستند؟

این نمایشگاه حامی دولتی نداشته ولی برخی از ارگان ها برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده اند تا حامی آسیب دیدگان باشیم.

برخی از مسئولان در این راستا حضور کم رنگی دارند که می توان آنان را به این کار خیر دعوت کرد تا شاید قدمی در حل بخشی از  این مشکلات بردارند.

استقبال مسئولان استانی از این نمایشگاه چطور است؟

در این زمینه می توان گفت تاثیرگذارترین چهره در آذربایجان شرقی نماینده ولی فقیه در استان است که با همدلی و سادگی و صداقت خویش مردم را در عمل به کارهایش خشنود می کند.

حضور مسئولان استانی باعث دلگرمی من است چراکه موضوع مادی برای من اهمیت چندانی را ندارد، هم قدم بودن مسئولان موجب خوشحالی بسیاری از مردم است.

امید است زندگی حادثه دیدگان فراموش نشود چراکه مردم نیازمند حمایت های دولتی هستند، به صراحت می توان گفت که اینک شاید روستاییان بسیاری کمبودها و مشکلات مادی و معنوی متعددی دارند، کاش در همین شب عید بیشتر به فکر این مردم باشیم.