ترجمان صبح، سمیه گل محمدی: هنرمندان تبریزی خلاقیتشان را در جهت زنده کردن باورهای درونی خویش و ایجاد مجموعه ای از تجسمات و آثار هنری منحصر به فرد سوق داده اند، به عقیده بسیاری ازهنرمندان  ، آثار هنری آثاری هستند که بیشتر به انتقال پیام می پردازند، در همین راستا بسیاری از مردم عادت کرده اند تا آثار هنری را به طور مجانی به دست آورند همین امر باعث ایجاد برخی ضرر و زیان های مالی و… در کار هنرمندان شده است و آنها نمی توانند در جهت تامین معاش زندگی خود موفق عمل کنند.

اخیرا کمپینی راه اندازی شده و عده ای از هنرمندان با عضویت در آن می خواهند حرف های ناگفته ی جامعه ی هنری را بازگوکنند، به همین علت نام آن را کمپین  “نه به کارهای هنری مجانی”گذاشته اند.

صابر بقال اصغری، نقاش و هنرمند تبریزی، در تشریح عملکرد این کمپین و درخصوص هنر و قیمت آن به خبرنگار ترجمان صبح گفت: قیمت کارهای هنری توافقی است، مجانی کارکردن در زمینه هنر بیشتر از هر عرصه ای به چشم می خورد اما این کار در خوشنویسی تقریبا حل شده است همچنین در مورد کار تبلیغاتی و گرافیک هم تعرفه ای از سوی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی  داده شده و آثاربا تعرفه های مشخص به فروش می رسد، اما در حق نقاشی، مجسمه‌سازی  و بعضی هنرها واقعا ظلم می شود.

همچنین اکبر عظیم نیا هنرمند به نام تبریزی نیز در خصوص راه اندازی این کمپین توضیح داد: برخی از بازیگران برای اینکه چهره شوند به راحتی حاضرند مجانی کار کرده و پولی نیز بپردازند اما زمانی ثمره این کمپین به دست می آید که سازمان های و نهادهای زیربط به بررسی موضوع ورود پیدا کنند البته ناگفته نماند که دلیل مجانی کار کردن برخی از هنرمندان به علاقه آنان نیز باز می گردد.

مشکلات جامعه هنری و ناگفته های آن

بقال اصغری با بیان اینکه هنرمندان باید قبل از شروع به کار توسط چند کارشناس ماهر و توانا ارزیابی شوند، ابراز کرد:  اگرکارشناسان برای کارها هنری قیمت گذاری کنند و یک برگ تائیدیه به آنان ارائه شود نیازی به استعلام نخواهند داشت.

وی ادامه داد:  وقتی  قیمتی به اثری داده می شود هرچند که ارزش کار بسیار است اما دهها نفر دیگر با کارهای ضعیف،  نیز همان قیمت را به خواهان اثر ارائه می دهند، به نوعی بین کارهای ضعیف و قوی تفاوتی وجود ندارد با این وجود بدیهی است  اگر قرارداد هایی از سوی اداره  کل  ارشاد تنظیم گردد، با پیگیری متداوم وضعیت جامعه هنری بهبود پیدا خواهد کرد.

افشین مجربی یکی دیگر از هنرمندان تبریزی در راستای بی مهری در حق آثار باارزش هنرمندان ادامه داد: در جامعه ما مرسوم شده است که در هر صنفی یک طراح در ادارات یا مشاغل دولتی با قیمت های ناحق مشغول به کارهستند بدین ترتیب کار هنرمندان نیز در این رده مهم به شمار نمی آید با اینکه در دنیا ثابت شده که طراحان از مدیران ارشد هم برتری دارند.

وی عنوان کرد:  برخی نهادها و ارگان ها هزینه کار هنرمندان را بعد از گذشت چندین سال پرداخت می کنند و این کار باعث نارضایتی هنرمند می شود و مسئله دلالان نیز موضوع دیگری است که باعث شده از ارزش اثرها کاسته شود و سود به جای اینکه  به جیب هنرمند برسد نصیب دلالان می شود.

صابر بقال اصغری اذعان داشت: متاسفانه شهر تبریز متولی و حامی  هنری ندارد! با آنکه در اکثر نقاط کشور یک شورای حل اختلاف وجود دارد اما بین هنرمند ،دلال ، واسطه و سفارش دهنده چنین شورایی وجود نداشته و قرارداد ها همواره یکطرفه هستند و بیشتر نهادها، ارگان ها و سازمانها ایده بقیه طراحان را بدون کسب اجازه از شخص طراح در امور خود به کار می برند.

این نقاش با بیان اینکه در شهر ما جایگاه هنرمند با پیمانکار فرقی ندارد، اظهار کرد:  کار هنری سرشار از سود است و هزینه های بسیاری  به دنبال دارد؛ در بین سازمان ها و ارگان ها هم یارکشی هنرمندان به چشم می خورد، از سوی دیگر هنرمندان هم بی تفصیر نیستند وکارهاشان را  مجانی در اختیار مردم قرار می دهند.

 پول معیاری برای سنجش هنرمندان امروزی

اکبرعظیم نیا با بیان اینکه  ازسالها پیش در صنعت بازیگری نقش ها  از طریق  پول خریداری می شود، تشریح کرد: باید عملکرد بازیگران ازطریق ارگان های مرتبط بررسی شود تا تفاوتی میان دستمزد بازیگران باتجربه و پیشکسوت باسایر بازیگران وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: لازم است در خصوص دستمزد این قشر فرهنگی نیز نظارت هایی وجود داشته باشد و حتی با پرداخت مالیات حقوق آنان نهادینه شده و از خرید و فروش نقش نیز جلوگیری شود.

این هنرمند موفق تبریزی عنوان کرد:  پول و پارتی در برخی زمینه ها حرف نخست را می زنند در حالی که پیشکسوتان این عرصه   خانه نیشین شدند چراکه عرضه با تقاضا همخوانی نداشته وبرای تهیه کنندگان وکارگردان  چند هزار نفر بازیگر وجوددارد.

وی ادامه داد: این نکته  باعث مجانی کار کردن بازیگران و سواستفاده تهیه کننده وکارگردانان شده در نتیجه کسانی که درآمد مالی از طریق شغل دیگری داشته باشند می تواند در حوزه  بازیگری نیز فعالیت کنند.

بزرگترین ضربه برای بازیگران  تزریق نا بازیگران از طریق پول به عرصه هنراست

عظیم نیا ابراز کرد: هرکس بدون دستمزد کار کند بزرگترین خیانت را به عرصه هنر وارد کرده چراکه متاسفانه به علت عدم تامین منابع  مالی بازیگران، بسیاری از آنان با مشکلات فراوانی روبه رو می شوند حتی بسیاری از آنان بیمه نداشته این  درحالی است که باید بیشترین بها  به بازیگران  داده شود.

بازیگر موفق تبریزی توضیح داد: اولین اصلی که در رابطه با هنر وجود دارد به ثمره ی کارها بستگی دارد یعنی از کودکی استعدادهای هر فردی مشخص می شود و در صورت حمایت خانواده ها از فرزندانشان استعدادها از همان اوایل پدید می آید و این حمایت ها باعث قدرتمندی و برتری آنان شده و همچنین مشقت های بسیار و هزینه های فراوانی در کارهای هنری به دنبال خواهد داشت.

 نداشتن بیمه معضلی برای هنرمندان

طراح بنام تبریزی با اشاره به مشکل نبود بیمه هنرمندان افزود: بحث بیمه هنرمندان یکی از مسائل مهم به شمار می رود که همه با آن دست و پنجه نرم می کنند و این موضوع به یک معضل جدی برای زندگی هنرمندان تبدیل شده است.

افشین مجربی با بیان اینکه برخی اوقات کارهای هنری قابل لمس نبوده و به عنوان کالایی دادوستد می شوند، گفت: کارهای هنری را نمی توان از بعد هنری قیمت گذاری کرد این در حالی است که آثار هنری با قیمت های کم به فروش می رسد، ناگفته نماند کارهای هنری همچون کار طراحی  قیمت چندانی نداشته و برخی اوقات نام طراح بر روی آن درج نمی شود یعنی به نوعی طراح اصلی بی نصیب از هر قشری است.

افشین مجربی تبریزی ادامه داد: ارزش کارهای هنری برای مشتریان  قابل لمس نبوده و انتظار دارند آثار ارائه شده با قیمت کمتری در اختیارشان قرار داده شود اما سخن اینجاست که در خصوص آثار هنری نیز قیمت ها براساس تعرفه های خاص تعیین می شوند و هنرمندان نیز وظیفه دارند تا با قیمت مصوب آثار خود ر ا به فروش برسانند.

این هنرمند موفق تبریزی عنوان کرد: اکثر هنرمندان ماهر در کشور های خارجی از طریق مدیر برنامه ها، کارهای هنری را در اختیار مشتریان قرار می دهند و متاسفانه در کشور ما چنین کارهایی وجود نداشته و همه انتظار دارند کارها به راحتی در اختیارآنان قرار داده شود.

وی با اشاره به اینکه کارهای هنری بسیار ارزشمند است ابراز داشت: در شرایط ممکن باید کلی هزینه برای کارهای هنری خرج کرد،  اکثر سایت های خارجی به مسئله کپی رایت بسیار حساس هستند و کارها را با نام طراحان ثبت می کنند و در جهت حمایت از صاحب اثر باید این حق در کشور ما نیز رعایت شود .

وی در پایان خاطر نشان کرد:  اگر از  هنرمندان حمایت شود طبیعتا بازخورد خوبی در مسئله تولید آثار هنری پدید خواهد آمد، جامعه هنرمندان نیاز به حمایت های مسئولان دارد تا فرهنگ و هنر رونق گرفته و هنرمندان گرفتار مشکلات مالی نباشند.