ترجمان صبح/ سمیه گل محمدی: جامعه روستایی و عشایری کشور ضمن ایفای نقش تولید محصولات کشاورزی و دامی، مسئولیت حفظ امنیت محصولات غذایی کشور را عهده دار است، بنابراین بهره مندی از استعدادها و ظرفیت های متنوع بالقوه روستایی و عشایری می تواند به عنوان یکی از کارآمدترین ابزارها در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بکار آید.

محصولات متنوع بویژه در زمینه (صنایع روستایی و صنایع دستی) معرفی روستاهای نمونه به عنوان الگوی توسعه برای سایر روستاها با موقعیت و وضعیت مشابه، معرفی جاذبه های فرهنگی ، طبیعی و گردشگری، معرفی مشاهیر، استعدادهای جوان و کارآفرین، ایجاد ارتباط دو سویه شهر نشینان با روستاییان و عشایر، برقراری ارتباط تجاری بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان و تقویت روحیه خودباوری و توانمندی در جامعه روستایی و عشایری از اهداف برگزاری نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر است.

نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایر از ۱۴ بخش به نام های نمایشگاه معرفی توانمندیهای روستایی شهرستانی و استانی ، نمایشگاه نوآوری ها و ایده های نو ، روستای نمادین ، چادرهای عشایری ، نمایشگاه عملکرد دستگاه ها و سازمان ها، سرزمین ما ، بخش بین الملل ، نمایشگاه عرضه تولیدات و محصولات ، کارگاه آموزشی ، نمایشگاه عکس و فیلم، محوطه بازی کودک، سن مراسم آیینی، چایخانه و سفره خانه سنتی تشکیل شد.

استان آذربایجان شرقی با ۲۱غرفه از شهرستان های مختلف در مساحتی به متراژ ۳۱۴ متر مربع   در گوشه ای از این نمایشگاه عظیم بند و بساط خود را پهن کرد و آیین ها و آثار هنری خود را به مخاطبان نشان داد، علاوه بر آن، معرفی روستای تاریخی کندوان در بین جاذبه های گردشگری این نمایشگاه به چشم می خورد.

این نمایشگاه به همت استانداری آذربایجان شرقی بر پا شد تا توانمندیهای و پتانسیل های بومی این استان در سومین نمایشگاه توانمندی های عشایری و روستایی کشور به نمایش گذاشته شود، در حاشیه این نمایشگاه، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی، اظهار کرد: این نمایشگاه فرصتی مناسب برای شناساندن محصولات روستائیان و عشایر است که مخاطبان می توانند با تماشای آثار، استان آذربایجان شرقی را بیشتر بشناسند.

تقی کرمی در خصوص سومین نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایرتشریح کرد: روستای نمادین کندوان به همت فرمانداری اسکو و مساعدت بنیاد مسکن و دفتر امور روستایی به مدت دوسال است در این نمایشگاه در معرض دید قرار داده می شود که یکی ازپرجاذبه ترین روستاهای نمادین نمایشگاه به شمار می رود.

وی اذعان داشت: در غرفه هاى مختلف استان آذربایجان شرقى علاوه بر اینکه توانمندىهاى شهرستان ها و روستاهاى مختلف در عرصه خوراک و پوشاک ارائه گردیده بود، آیین ها و سنت هایى از جمله  بازى هاى محلى هم براى حضار به صورت زنده اجرایی شد.

مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی  درخصوص غرفه های آذربایجان شرقی توضیح داد: ۳۱ غرفه در محوطه در حال فعالیت بود تا آیین و سنتها به خوبی نشان داده شود، همچنین فروش آثار در این نمایشگاه با موفقیت همراه شد، ناگفته نماند این نمایشگاه عمدتا به دلیل نشان دادن آداب و رسوم آذری به برپا شد.

کرمی با بیان اینکه این نمایشگاه فرصتی مناسب برای جذب گردشگر است،تشریح کرد: باتوجه به رویداد عظیم تبریز۲۰۱۸ ، چنین نمایشگاه هایی فرصتی مناسب برای جذب گردشگر به شمار می رود که می توان آیین ها و آثار را به مخاطبان معرفی کرد.

در حاشیه بازدید خبرنگاران استان آذربایجان شرقی از این نمایشگاه  مدیرکل امور عشایرآذربایجان شرقی نیز اظهار کرد: عشایر آذربایجان شرقی از دو ایل «ائل‌سون» و «ارسباران» تشکیل شده که در گذشته با عناوین «شاهسون» و «قره‌داغ» شناخته می‌شدند.

محمدحسین آل هاشم تشریح کرد: در استان آذربایجان شرقی ۱۳ هزار و ۲۹۷ خانوار عشایری زندگی می‌کنند که ۸ هزار و ۹۷ خانوار از این تعداد قشلاقی و ۱۳ هزار و ۲۹۷ خانوار هم در فصل ییلاق در این استان سکونت دارند، و تفاوت این ۵ هزار و۲۰۰خانوار آماربه دلیل میزبانی استان از عشایهای  سایر استان ها همچون آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان است.

وی ابراز کرد: یک و نیم میلیون واحد دامی و ۱ میلیون هکتار مرتع در اختیار عشایر استان آذربایجان شرقی قرار دارد؛ یعنی ۴۶ درصد از مراتع استان را در بر می گیرد.

وی همچنین  از تولیدات عشایر آذربایجان شرقی به  ورنی و پشم و قالی و قالیچه اشاره کرد.

آل هاشم با بیان اینکه روحیه مهمان پذیری درجامعه عشایری به خوبی نمایان است، تشریح کرد: عشایر از مهمان به خوبی استقبال می کند و مطمئنا در راستای جذب گردشگری نیز این نکته دلیل روشن کننده ای خواهد داد.

در این بازدید از سامانه شجر نیز توضیح مختصری ارائه شد ، سامانه شجر توسط بخشداری مرکزی تبریز و با سرمایه گذاری شرکت تعاونی دهیاری های بخش در حوزه دولت الکترونیک برای ارتقاء سطح کیفی و کنترل دقیق امورات دهیاریها و رفاه حال روستائیان محترم و به صورت کاملا اقتصادی طراحی و فاز اول آن از آذر ماه ۹۶ در تمامی دهیاریهای بخش مورد استفاده قرار گرفت.

این سامانه شامل بخش هایی چون اتوماسیون دبیرخانه، تدوین بودجه و عوارض محلی، شهرسازی و صدور پروانه ساختمانی، سامانه منابع انسانی، مدیریت تردد پرسنل، سامانه مدیریت ناوگان، مدیریت مالی، سامانه جی آی اس، شناسنامه روستا، سامانه مدیریت اموال و گزارش گیری مدیران بوده و با راه اندازی سامانه مذکور مکاتبات کاغذی فی مابین دهیاریها با بخشداری و سایر ادارات کاملا حذف شده است.