به گزارش ترجمان صبح به نقل از  ایرنا، با نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال، چهارشنبه ای که در سنت ما ایرانیان روزی برای اجتماع اعضای خانواده ها درکنار هم و سپری کردن شبی خوش محسوب می شود و در سال های اخیر در سایه آتش بازی با مواد محترقه متنوع رنگ باخته است، میهمان معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تبریز شدیم و پای صحبت های وی نشستیم.

جلیل ستاری که وارد سی امین سال خدمت خود در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز شده است، به خبرنگار ایرنا گفت که نیروهای آتش نشان در این روز به دور از جمع صمیمی خانواده هایشان برای ایجاد امنیت، سلامتی و آرامش روانی مردم در آماده باش کامل اند تا اگر در نقطه ای از شهر اتفاق ناخوشایندی رخ داد، در اسرع وقت وارد عمل شوند و نگذارند تا لحظات شادی ما به تلخی کامی بگذرد.

** فرهنگ سازی برای چهارشنبه شاد به دور از آسیب

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز گفت: سال گذشته در آخرین چهارشنبه سال نیروهای آتش نشانی به ۱۰ مورد اطفای حریق و امداد رسانی به ۷ مصدوم پرداختند.

جلیل ستاری با اشاره به روند کاهشی حوادث چهارشنبه آخر سال از سال ۹۳ به این سو افزود: سال گذشته با توجه به حادثه پلاسکو و ایجاد کمپین ‘نه به ترقه و آتش سوزی’ خوشبختانه آمار حوادث در این روز در حدود ۳۰ درصد کاهش یافت.

وی با اشاره به بازی فردای دو تیم فوتبال تراکتور سازی و الجزیره و همزمانی آن با چهارشنبه آخر سال گفت: تمهیدات لازم برای حضور نیروهای آتش نشانی اندیشیده شده است.

ستاری با اشاره به برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت این سازمان برای به حداقل رساندن آسیب های ناشی از بکارگیری مواد محترقه در چهارشنبه آخر سال ادامه داد: آموزش و فرهنگ سازی نسل جوان برای رفع ریشه ای این مشکل از جمله برنامه های بلند مدت سازمان است.

وی اضافه کرد: چهارشنبه آخر سال روز شادی و جمع شدن خانواده ها در کنار یکدیگر است، نه روز جنگ و پرتاب کردن ترقه ها و مواد محترقه؛ بر این اساس ضروری است در خصوص آیین و سنن ایرانی اسلامی بیش از پیش اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز افزود: برنامه های کوتاه مدت این سازمان یادآوری آیین های سنتی و قدیمی به دانش آموزان، والدین، معلمان و مدیران مدارس است.

** کوچکترین ترقه نیز به گوش آسیب می رساند

ستاری با اشاره به ترکیبات مواد محترقه دست ساز گفت: متأسفانه امروزه اکثر موادی که توسط جوانان و نوجوانان برای شادی چهارشنبه آخر سال استفاده می‌شود از نوع دست‌ساز است که به دلیل تهیه نادرست و مشخص نبودن دقیق میزان ترکیبات، قدرت انفجاری بیشتری دارد و صدمات ناشی از انفجار آن غیرقابل کنترل است.

وی ادامه داد: گوش هر انسان قدرت تحمل ۸۵ دسیبل صدا را دارد و هر ترقه حتی کوچکترین آن ۱۲۵ دسیبل صدا تولید می کند که به گوش آسیب می رساند.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز گفت: ۲۰ تا ۲۵ گرم مواد محترقه قدرت تخریب یک واحد مسکونی با زیربنای ۷۵ متر مربع را دارد.

وی تاکید کرد: به خانواده‌ها توصیه می‌ کنیم که در این ایام بیشتر مراقب فرزندان خود باشند، زیرا انفجار ناشی از مواد محترقه،‌ علاوه بر آسیب و مصدومیت فرد سبب مرگ او می شود.

ستاری خاطرنشان کرد:‌ بهتر است خانواده‌ها برای برگزاری این ایام به محل‌هایی ایمن بروند و کنترل مناسبی بر روی فرزندان خود و تخلیه هیجانات آنها داشته باشند.

وی ادامه داد: ۳۰ تا ۴۰ درصد حوادث چهارشنبه آخر سال مربوط به سوختگی بر اثر انفجار مواد محترقه و ۲۶ درصد آسیب های چشمی است.

** ضرورت وجود خاموش کننده مناسب در محل روشن کردن آتش

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز در خصوص روشن کردن آتش در چهارشنبه آخر سال گفت: روشن کردن آتش باید با نظارت بزرگان انجام شود تا آتش کوچک و مقطعی به آتش بزرگ و غیرقابل کنترل تبدیل نشود.

وی افزود: شهروندان در چهارشنبه آخر سال از روشن کردن آتش در مناطق مسکونی و پارکینگ ها خودداری کنند و برای توسعه و تسریع آتش از ریختن بنزین، الکل، ظروف ادکلن و وسایل این چنینی جدا خودداری کنند.

ستاری اظهار کرد: پس از روشن کردن آتش نباید اقدام به ریختن بنزین و مایعات قابل اشتعال به داخل آتش کرد زیرا که سرعت انتقال شعله به سمت دست بسیار بالاتر از حرکت دست انسان است و موجب آتش گرفتن فرد در یک چشم بهم زدن خواهد شد.

وی اضافه کرد: انداختن انواع اسپری به داخل آتش موجب انفجار و در نتیجه پخش شدن آتش می شود که بسیار خطرناک است.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز با اشاره به اینکه در ترکیبات مواد محترقه نیترات وجود دارد، گفت: باید از انداختن این مواد به داخل آتش به دلیل انجام فعل و انفعلات شیمیایی خودداری شود.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان مواد محترقه در داخل ظروف فلزی و شیشه ای نگهداری نشود، از والدین درخواست کرد در این ایام بر فرزندان خود نظارت جدی داشته باشند.

ستاری اضافه کرد: در هنگام پریدن از آتش شهروندان دقت کنند حجم آتش کم باشد و به هیچ عنوان با لباس گشاد از روی آتش نپرند.
وی تاکید کرد: ضروری است شهروندان در زمان وقوع حادثه قبل از هر اقدامی با شماره تماس ۱۲۵ تماس گرفته و اطلاعات دقیق مکان مورد نظر را به اپراتوری اعلام کنند.

وی گفت: وجود خاموش کننده مناسب و آماده بکار در محل روشن کردن آتش ضروری است تا در زمان وقوع حادثه بلافاصله اقدام شود.

** حضور نیروهای آتش نشانی در میادین اصلی و مراکز پرتردد

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز اضافه کرد: از ابتدای اسفند ماه جاری تمامی نیروهای آتش نشانی استان در آماده باش کامل هستند.

وی با اشاره به اجرای طرح استقبال از بهار در این سازمان گفت: از دهم اسفند ماه جاری نیروهای این سازمان علاوه بر ۲۰ ایستگاه ثابت در ۱۰ نقطه شهر استقرار دارند.

ستاری خاطرنشان کرد: چهار گشت موتوری مجهز به خاموش کننده ها نیز در هسته مرکزی شهر استقرار دارند.

وی افزود: علاوه بر این نیروهای سازمان به صورت گشت نفری و پیاده روزانه به تعداد ۴ تا ۸ نفر در داخل بازار تبریز در حال گشت زنی هستند تا در صورت بروز حادثه بلافاصله اقدام کنند.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز اظهار کرد: در چهارشنبه آخر سال نیروهای این سازمان در ۸ میدان دیگربرای انجام عملیات در صورت نیاز مستقر هستند.