به گزارش ترجمان صبح به نقل از  ایرنا، حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم روز دوشنبه در کنگره بین‌المللی نظامی گنجه‌ای در تبریز با تاکید بر اینکه این شاعر ادیب به اخلاق پایبند بوده و هیچگاه عریان و بی‌پرده سخن نگفته است، گفت: هیچگاه در اشعار وی لفظ رکیک و یک سخن زشت پیدا نمی‌شود و یک بیت هجو از ابتدا و انتهای زندگی بر زبانش جاری نشده است.

وی اظهارکرد: بدون شک نظامی در شمار شاعران برجسته شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان است و به جرات می‌توان گفت که او در سرودن لحظه‌های شادکامی بی‌همتاست.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه نظامی گنجوی استاد مسلم در شعر غنایی است، گفت: نظامی در علوم عقلی مانند اخبار، قرآن، فقه و احادیث تبحر و مهارت کامل داشته و در اشعار خود در توحید و استدلال بر یگانگی خداوند تاکید دارد.

حجت الاسلام آل هاشم با اشاره به اینکه مقام علمی نظامی گنجوی در شرق و غرب زبانزد است، اظهارکرد: با مروری در آثار نظامی اهتمام او در کسب دانش‌های زمان مشاهده می‌شود .

وی گفت: نظامی از سخنگویانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یافته و شعر تنفیری را در زبان فارسی به تکامل برساند.

دبیر کنگره نظامی گنجوی هم با بیان این که این کنگره در راستای ارزش‌گذاری و معرفی حکیم نظامی گنجوی ‘شاعر پارسی گوی اسلامی’ برگزار می شود، اظهارکرد: تاثیر شیوه حکیم نظامی بر شعر و ادب فارسی بی‌نظیر است.

مسلم اورنگی با اشاره به اینکه روز ۲۱ اسفند به نام روز گرامیداشت ‘حکیم نظامی گنجوی’ در تقویم کشورمان ثبت شده است، افزود: این کنگره در تلاش است با دعوت از نظامی پژوهان و اساتید و همچنین با کمک گیری از نهادهای بین‌المللی روزی را مخصوص گرامیداشت حکیم نظامی گنجوی در جهان به ثبت برساند.

وی با تاکید بر اینکه شعرا، سرمایه‌های فرهنگی هر کشوری هستند، افزود: باید بتوانیم با معرفی شاعران و بزرگانمان، گفتمان ایران را که گفتمان ‘صلح و دوستی’ است، به جهانیان معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این کنگره بهترین فرصت برای معرفی فرهنگ فراملی کشورمان است، خاطرنشان کرد: نظامی در اشعار خود توجه ویژه‌ای به مضمون‌های اخلاقی و اندرزی داشته و آثار ارزشمند وی می‌تواند الگویی برای انسان‌ها باشد.

اورنگی با اشاره به تلاش‌های دست‌اندرکاران این کنگره در راستای برگزاری آن، افزود: به مدت یک و نیم سال است که با راه‌اندازی سایت کنگره و ارائه فراخوان مقاله در داخل و خارج کشور در این راستا تلاش می‌شود.

وی اعلام کرد: یکهزار و ۱۱۷ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است که ۸۲ مقاله در قالب دو جلد مجموعه مقالات چاپ شده و در کنگره رونمایی می‌شود.

در این کنگره بیانیه دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران توسط (مشاور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو) مهدی حسینیان سراچه‌لو قرائت شد.

سعدالله نصیری قیداری، در این بیانیه‌ آورده است: این کمیسیون تلاش خواهد کرد به پاس تکریم این شخصیت برجسته ایرانی اقدامات و مکاتبات لازم را در راستای قرار گرفتن نام این حکیم نامدار در فهرست مشاهیر یونسکو به عنوان عامل وفاق و همدلی کشورهای منطقه آسیای غربی انجام دهد.

وی در این بیانیه می افزاید: ‘ برگزاری کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی توسط شما فرهیختگان و علاقه‌مندان فرهنگ غنی ایران، مایه مباهات است و بنده به عنوان دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران از فعالیت‌های شما اندیشمندان خطه آذربایجان و تمامی صاحب‌نظرانی که در این کنگره بین المللی در مسیر شناسان ارزش‌های نهفته در شخصیت این حکیم برجسته تلاش می‌کنند، صمیمانه سپاسگزاری می نمایم و ضمن تبریک پیشاپیش سال نو سلامتی، بهروزی و سعادت برای شما آرزو می کنم.’

***
نظامی گنجه ای شاعر قرن ششم هجری علاوه بر پنج گنج، دیوان قصاید و غزلیاتی هم دارد و به جز شاعری و سخن وری، در علوم عقلی به ویژه در فلسفه، منطق، ریاضیات و نجوم هم سرآمد بوده است.

حکیم ‘جمال الدین ابو محمد الیاس بن یوسف بن زکی بن موید نظامی گنجه‌ای’ شاعر داستان سرا و رمزگوی ششم ایران جزو ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان فاخر است.

نقش او نه تنها در تعالی زبان فارسی بی بدیل می باشد که جایگاه وی در ادبیات جهان نیز انکارناپذیر است؛ او را می‌توان میراث مشترکی برای کشورهای اسلامی نامید که سبک ویژه او می تواند سبب همبستگی بیشتر در بین این کشورها شود.

نظامی در زمره شاعرانی است که توانسته است سبک و روش خاص خود را نظیر فردوسی و سعدی ایجاد و تکمیل نماید.

در بزم سرایی، بزرگترین شاعر ادبیات پارسی است و به جرات می توان گفت که او در سرایش لحظه های شادکامی و سرور به راستی بی همتاست.

زبانش شیرین است و واژگانش نرم و لطیف و گفتارش دلنشین؛ آنگونه که حتی در بازگویی لحظه های رزم در اشعار خود نیز رنگ و شادی را پر رنگ دیده است.

او شاعری است حکیم و اندیشه ور، آشنا با فرهنگ و تاریخ ایران، که در پس قصه ها و داستان های عاشقانه‌اش نکات عمیق اخلاقی نهفته است.

در پاکی و اخلاق، حکیم نظامی نظیر ندارد به گونه ای که در تمام دیوان وی یک لفظ رکیک و یک سخن سخیف و نابجا پیدا نمی‌شود و از ابتدا تا انتهای زندگی خود حتی یک بیت هجو بر زبانش جاری نشده است.

از سخن و شعر او نمایان است که وی انسانی وارسته و به دور از وابستگی است؛ نظامی هیچگاه در متن مبالغه نکرده و برای جلب نظر حکمرانان شعر نساخت؛ هرگز به دربار حاکمان وقت ورود نکرد و به خصوص در اواخر عمر گوشه گیر و آزاده زیست و سر در پیشگاه امرا فرود نیاورد.

کنگره بین‌المللی حکیم نظامی گنجه‌ای با حضور اساتید داخلی و خارجی و نظامی پژوهان در تالار معلم تبریز برگزار شد.

در این کنگره علاوه بر مقالات پژوهشگران داخلی از اندیشمندان کشورهای آذربایجان، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، هند، تاجیکستان، گرجستان، عراق، سوریه و لبنان نیز مقالاتی ارائه شد.