ترجمان صبح/ پریا دادوند: در زمان های قدیم زمانی که شب آخرین چهارشنبه سال یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه می شد بیرون از خانه جلوی در ، درفضایی مناسب ، آتشی می افروختند و اهل خانه زن و مرد و کودک از روی آتش می پریدند و می گفتند “زردی من از تو سرخی تو از من” به این معنی که بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپاریم تا سالی نو را با آسودگی و شادی آغاز کنیم.

اما امروزه چهارشنبه سوری دیگر آن مراسم آشنای پیشین نیست و بهانه ای شده برای ابراز هیجان های کنترل نشده و جنجال های پر آسیب که شهر را به میدان جنگ تبدیل می کند.

امروزه با نزدیک شدن به ایام چهارشنبه سوری دلهره و اضطراب بر بسیاری از خانواده ها غالب می شود و خیلی ها نه تنها برای آمدن این شب و سنت زیبای آن لحظه شماری نمی کنند بلکه دعا می کنند که این شب بدون حادثه سپری شود.

جشن چهارشنبه سوری که امروزه از آن خبری نیست به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است که هر ساله مخاطراتی به همراه دارد.

سخنگوی اورژانس آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ترجمان صبح در خصوص مصدومین چهارشنبه سوری گفت : تا به امروز  در حوادث ۲۳نفر مصدوم شدند، به طوری که ۱۲ نفر دچار سوختگی وجراحت بدن و ۱۱نفر آسیب چشمی دیده اند .

وحید شادی نیا سخنگوی اورژانس گفت : ۸ اکیب اورژانس در ایام چهارشنبه سوری در میادین حاضر هستند که در خدمت مردم باشند و از هرگونه مشکلات و آسیبی جلوگیری کنند.

وی در خصوص مواد محترقه ای که در استان آذربایجان شرقی بیشتر استفاده می‌شود گفت : این مواد عمدتا ترقه هستند که موجب آسیب رسیدن به کودکان و نوجوانان می شوند .

شادی نیا افزود : در سال گذشته ۴۲۴نفر در حوادث چهارشنبه سوری در استان دچار مصدومیت شدند،  سوختگی اندام و بعد از آن جراحت چشم و در آخر نابینایی از شایعترین مصدومیت‌های سال گذشته بوده‌اند.

وی بگفت : بیشترین مصدومین سال گذشته پسران و در رنج سنی ۱۳تا۱۸سال که رنج سنی نوجوان هستند، بودند .

وی با بیان اینکه ۳۵درصد رهگذران و عابران ناخواسته قربانی این رفتارهای ناپسند می شوند، توصیه کرد:  افراد در ساعات بعد از ظهر و شب حدالامکان بیرون از خانه نباشند تا خطراتی برای آنان به همراه نداشته باشد.

وی در خصوص نظارت والدین برفرزندان توصیه کرد؛ والدین مراقب فرزندان باشند و از خریدن مواد محترقه فرزندانشان اطلاع داشته و اگر قرار بر مصرف مواد محترقه باشد حتما با نظارت خانواده ها صورت گیرد.

شادی نیا افزود: کودکان و سالمندان و مادران باردار گروه های آسیب پذیرند ،عوارضی که صدای انفجار بر روی گروه های حساس می گذارند به مرور زمان بروز می کنند.

وی یاد آور شد: صدای انفجار، مشکلات شنوایی برای کودکان، مشکلات قلبی و عروقی برای سالمندان و صدای انفجار خطراتی برای مادران باردار به همراه دارد .

وی از مردمخواست در ایام چهارشنبه سوری  تمام مسیرها را برای عبور و مرور  آمبولانس ها باز نگه دارند،  چرا که بیمارانی به علت ترافیک چهارشنبه سوری داخل خودرو های شخصی آمبولانس ها جا می مانند و به بیمارستان ها نمی رسند.

وی در خصوص کمپین انتخاب باشماست ؛چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی گفت : هدف این کمپین، آگاه سازی و حساس سازی والدین، خانواده ها و جوانان است ،در خصوص اینکه بتوانیم هرچند کم اما تاثیر گذار شویم و از آسیب های وارده در این شب جلوگیری کنیم .

وی تصریح کرد : در صورت بروز هرگونه آتش سوزی و حادثه دیگری در صورت گسترده بودن حریق ،افراد مسن و کودکان را از محل حادثه به محل امن انتقال دهند و ضمن حفظ خونسردی آدرس دقیق محل حادثه را به شماره تلفن ۱۲۵سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهند.

افزایش سه برابری نیروهای انتظامی و یگان های ویژه در پایان سال

معاون اجتماعی نیروی انتظامی آذرباجان شرقی از افزایش ۳برابری حضور ماموران نیروی انتطامی در آخرین چهارشنبه سال جهت برقراری نظم و مقابله با ایجاد مزاحمت ها برای شهروندان خبر داد .

سرهنگ اسمعیل پور از کشف و ضبط ۴/۵  میلیون موادمحترقه تاکنون خبر داد و گفت : مواد محترقه نسبت به سال گذشته افزایش بالای ۶۰درصدی را نشان می‌دهد، دو کارگاه غیرمجاز تولید مواد محترقه نیز در استان کشف و پلمپ شده است.

وی افزود :ایجاد مزاحمت، خط قرمز پلیس و ایجاد نظم و امنیت هدف پلیس است‌، هرکس بخواهد به امنیت جامعه خدشه‌ای وارد کند و مورد ازار و اذیت دیگران شود تا پایان تعطیلات نوروزی در بازداشت مراجع قضایی  بوده و با برخورد جدی پلیس مواجه خواهند شد.

وی با تاکید بر نظارت والدین بر فرزندان گفت: سال گذشته ۴۲۴ کودک و نوجوان مصدوم شدند که این مصدومین از ناحیه چشم و گوش و بینی دچار آسیب شدند، ازبین این تعداد کودک و نوجوان حدود ۱۰درصد را دختران کودک نوجوان تشکیل می دهند.