به گزارش ترجمان صبح به نقل از خبرآنلاین، مخترع وب به توئیتر و فیس‌بوک تاخت که چرا اینقدر روی محتوا کنترل دارند و پیشنهاد داد تا قاعده‌مند شوند.{لینک}

برنرز-لی افزود: وبی که امروز کاربران از آن استفاده می‌کنند، وبی نیست که سال‌ها پیش به آن متصل بودند و آن زمان انتخابی غنی برای کاربر وجود داشت که این روزها منحصر به چند پلتفرم محدود شده است.

به گفته وی تمرکز قدرت باعث ایجاد چند دروازه‌بان محتوایی شده که به ما می‌گویند کدام ایده و نظر را مشاهده کنیم و در واقع آنها برای ما تصمیم می‌گیرند.

وی همچنین به شکاف دیجیتالی تاخت و این گونه بحث کرد که آفلاین‌ها اغلب زن، فقیر یا ساکن مناطق روستایی با درآمد کم هستند. به گفته مخترع وب، آفلاین بودن یعنی فرصت یادگیری و کسب درآمد، دسترسی به سرویس‌های باارزش و مشارکت در دموکراسی وجود ندارد و باید به طور جدی این شکاف دیجیتالی پر شود.

وی در پایان گفت: آخرین جمعیت میلیاردی جهان تا ۲۰۴۲ آنلاین نخواهند شد و آن زمان نسلی خواهند بود که از دنیای آنلاین منقطع شده‌اند.

«سر تیم برنرز-لی» دانشمند انگلیسی که سال ۱۹۸۹ دبلیو دبلیو دبلیو را اختراع کرد، در نامه ۲۰۱۷ خود نسبت به اخبار جعلی و از دست دادن دیتا توسط مردم هشدار داده بود.