به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا،  محمدصادق پورمهدی افزود: دولت تدبیر و امید در دو سه سال اخیر حدود ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: این میزان اعتبار در قالب ۲۷ طرح احیای دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان هزینه شده است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: بخش عمده ای از اعتبارات گفته شده برای انتقال آب به دریاچه ارومیه از حوزه های آبریز دیگر هزینه شده است.

وی اضافه کرد: با اتمام طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه، سالانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب آب به این پهنه آبی و ارد می شود.

پورمهدی گفت: سایر طرح ها و برنامه های احیای دریاچه ارومیه توسط نهادهای دیگر مانند سازمان های تابع وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و محیط زیست در حال اجراست.

به گزارش ایرنا، ‘دریاچه ارومیه’، نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشورمان است که میان دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است.

وسعت این دریاچه در تابستان ۲۰۱۵ میلادی حدود ۶ هزار کیلومتر مربع بود و در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار داشت.

دریاچه ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد، آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.

دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت.دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت خود، اهتمام ویژه ای به احیای دریاچه ارومیه داشت و در این راستا ‘ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه’ با دستور شخص رییس جمهور تشکیل شد.