به گزارش ترجمان صبح، شهرداری تبریز یکی از تیم های سرشناس فوتبال ساحلی ایران در سال های گذشته به شمار می رود که در فصل جدید مسابقات لیگ برتر نام این تیم در بین تیم های شرکت کننده به چشم نمی خورد. اتفاقی که در بایکوت رسانه ای کامل رخ داده و بسیاری از اهالی ورزش استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز هیچ گونه اطلاعی از چرایی و چگونگی این اتفاق نداشته و پس از شنیدن آن در شوک فرو رفته اند. جالب اینجاست که تا آخرین روزهای منتهی به قرعه کشی مسابقات لیگ برتر فوتبال ساحلی هیچ خبری در این مورد مخابره نشده و باشگاه شهرداری تبریز به انصراف خود هیچ اشاره ای نکرده بود. حتی مساله ای که باعث تعجب اهالی فوتبال ساحلی شد این است که نماینده مسابقات چندی پیش برای بررسی زمین اختصاصی تیم شهرداری تبریز در شهر تبریز حضور یافت تا شرایط برگزاری بازی های لیگ فصل آینده در این زمین را مورد بررسی قرار دهد. در این مراسم که دکتر علیرضا رحیمی، مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تبریز نیز حضور داشت هیچ اشاره ای به این موضوع نشد اما در پشت پرده خبرهایی مبنی بر آزاد اعلام شدن تمامی بازیکنان تیم شهرداری تبریز به گوش می رسید که حاکی از پایان کار باشگاه شهرداری تبریز در لیگ برتر فوتبال ساحلی بود.

آزاد اعلام شدن تمامی بازیکنان، جرقه اول
همان گونه که در بالا نیز اشاره شد، بازیکنان تیم شهرداری تبریز در حالی که هنوز هیچ خبری در مورد انصراف این باشگاه از تیم داری در فوتبال ساحلی مخابره نشده بود با دریافت رضایت نامه های خود بازیکن آزاد اعلام شدند. باشگاه شهرداری تبریز که گویا عزم خود برای کناره گیری از لیگ برتر فوتسال را جزم کرده بود در اقدام اول برای اینکه بازیکنان از این کار ضربه نخورند اقدام به تسویه حساب با آنها نمود. به این ترتیب تمامی بازیکنان تیم شهرداری تبریز با دریافت برگه تسویه حساب خود از باشگاه به عنوان بازیکن آزاد معرفی شدند تا بتوانند برای فصل جدید با تیم های دیگر وارد مذاکره شوند. نکته قابل تاملی که در این جا می توان به آن اشاره کرد عدم روشن شدن موضع رسمی باشگاه شهرداری تبریز در این خصوص بود، این موضوع تا جایی پیش رفت که حتی سازمان لیگ فوتبال را هم سردگم کرد.

سازمان لیگ سردگم در روز قرعه کشی؛ ۱۲ تیم یا ۱۳ تیم؟
عدم مشخص بودن موضع رسمی باشگاه شهرداری تبریز در مورد تیم فوتبال ساحلی اش حتی سازمان لیگ را هم سردگرم کرده بود. بازی های لیگ برتر فوتبال ساحلی ۹۸-۹۷ در حالی قرعه کشی شده و از روز ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد که در روز قرعه کشی سازمان لیگ هنوز از حضور یا عدم حضور قطعی تیم شهرداری تبریز اطمینان کامل را نداشت. این سردرگمی تا جایی پیش رفت که رقابت های فصل جدید لیگ برتر فوتبال ساحلی یک بار با حضور تیم شهرداری تبریز (۱۳ تیمی) و یک بار نیز بدون حضور این تیم (۱۲ تیمی) قرعه کشی شد. این اتفاق عجیب به این دلیل رخ داد که حضور تیم خوبی چون شهرداری تبریز در لیگ برتر فوتبال ساحلی یک اتفاق بسیار خوب بود و سازمان لیگ تمایلی به کنار رفتن این تیم که همیشه جزو بهترین های لیگ بود، نداشت.

افتتاح آکادمی یا آرامبخش موضعی!
در حالی باشگاه شهرداری تبریز از تیم داری در لیگ فوتبال ساحلی انصراف داده که طی اخباری که به تازگی از منابع آگاه دریافت کرده ایم، این باشگاه وعده تاسیس آکادمی فوتبال ساحلی را به سید ابوالفضل قصاب عصر جدید، رئیس کمیته فوتبال ساحلی هیات فوتبال ساحلی داده که این موضوع را می توانیم از یک منظر کامل نزدیک به حقیقت مورد نقد قرار دهیم. رئیس کمیته فوتبال ساحلی که از مخالفان سرسخت انحلال تیم فوتبال ساحلی باشگاه شهرداری تبریز بود طی مذاکراتی که با علیرضا رحیمی، مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تبریز داشته با وعده افتتاح آکادمی فوتبال ساحلی مواجه شده که می توانیم این وعده را یک آرامبخش موضعی بنامیم. در شهری که تیم فوتبال ساحلی ندارد و لیگ استانی این رشته نیز در آن برگزار نمی شود، افتتاح آکادمی فوتبال ساحلی هیچ بازده مثبتی نمی تواند داشته باشد. بی شک مهم ترین هدف یک آکادمی ورزشی پرورش و شناسایی چهره های مستعد آن رشته ورزشی است که با معرفی این چهره ها به تیم های ورزشی ختم به خیر می شود اما این پروسه در حال حاضر بدون داشتن تیم و لیگ استان در تبریز کاملا معیوب بوده و هیچ کارایی نمی تواند داشته باشد. گر چه با توجه به شرایط فعلی پیش بینی می شود که افتتاح آکادمی فوتبال ساحلی در حد حرف و حدیث باقی بماند.

مخالفت شدید هیات فوتبال استان
این تصمیم در حالی از سوی باشگاه شهرداری تبریز اتخاذ شد که هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی به شدت مخالف آن بود. در شهری که بدون داشتن ساحل به معرفی یک تیم قدرتمند فوتبال ساحلی با حضور تعداد زیادی بازیکن ملی پوش پرداخته بود و آرام آرام این رشته می رفت به یک رشته قابل اتکا تبدیل شود انصراف شهرداری تبریز از تیم داری اتفاقی بود که به شدت با واکنش منفی هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی مواجه شد. در این خصوص نامه نگاری هایی نیز از سوی هیات فوتبال به باشگاه شهرداری تبریز شد تا بلکه از این تصمیم جلوگیری شود ولی گویا مرغ باشگاه شهرداری یک پا داشت!

مشکلات مالی، دلیل انحلال تیم شهرداری
سازمان ورزش شهرداری تبریز به عنوان متولی تیم های ورزشی تحت عنوان باشگاه شهرداری تبریز نداشتن بودجه کافی و تداوم مشکلات مالی را دلیل کناره گیری از تیم داری در فوتبال ساحلی عنوان کرد. در نامه ای که باشگاه شهرداری تبریز برای بیان کناره گیری خود از رقابت های لیگ برتر فوتبال ساحلی نگاشته، مشکلات مالی دلیل این تصمیم عنوان شده است. حال جای سوال این جاست که در سازمانی که رشته های ورزشی بسیاری را تحت پوشش خود قرار داده که بسیاری از آنها تا کنون هیچ گونه بازده قابل توجهی نداشته اند آیا فقط جا برای فوتبال ساحلی تنگ بود که علی رغم داشتن کارنامه ای قابل قبول در طول سال های گذشته تصمیم به انحلالش گرفته شد؟!