ترجمان صبح / زهرا حسین زاده: گردشگری به عنوان دومین صنعت پردرآمد جهان عامل اصلی تعامل فرهنگی بین ملت هاست و در شرایط حاضر کشور که مسئولان و مردم آشکارا بر نقش تاثیرگذار گردشگری در صنعت و اقتصاد جامعه اذعان دارند، افزایش چند برابری عوارض خروج از کشور را می توان تنبیه یا جریمه ای بی اساس و برنامه برای مردم دانست .

نتیجه افزایش عوارض خروج از کشور برای اقشار مختلف جامعه متفاوت است، پولداران مانند گذشته باز هم عوارض را پرداخت کرده و موانع عبور را طی می کنند اما آسیب واقعی به قشر متوسط جامعه می رسد.

خانواده ای به مدت یک سال پول جمع می کند تا به سفری خارجی با قیمت ارزان بروند آسیب می بیند، پس سعی می کنند از هزینه های زندگی و سفرهای داخلی خود چشم پوشی کرده و برای رفتن به یک سفر خارجی پول جمع کنند در نتیجه این وضعیت به اقتصاد داخلی استان ها نیز آسیبی جدی وارد می سازد.

مسافری که خارج می‌رود مجرم نیست

علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری  در گفت و گو با عصر ایران گفت: چه کسی گفته مسافری که خارج می‌رود جرمی مرتکب شده است؟! اتفاقا آمار سفرهای خارجی ایرانیان اسفبار نیست و حالت نرمالی دارد.

این استدلال که با هدف توسعه گردشگری داخلی و همچنین اخذ مالیات بیشتر از طبقه مرفه، باید نرخ عوارض خروج از کشور به یکباره به ۳ برابر افزایش یابد، اتفاقاً بیشتر از همه، آسیب‌هایی را متوجه اقشار متوسط کمتر مرفه خواهد کرد.

قشر مرفه در پرداخت مبلغ تعیین شده برای عوارض خروج از کشور  توانمندی دارد و دغدغه ‌ای از این بابت و حتی پرداخت مبالغ بالاتر ندارد و به راحتی می تواند به سفرهای خود ادامه دهد، اما اقشار متوسط و ضعیف جامعه که به شدت در محاسبات مالی خود به سبد رفاهی و مخارج خانواده چشم دوخته است از این بابت فشار مضاعفی را متحمل خواهد شد.

مونسان در صفحه شخصی خود در توییتر به این مسئله واکنش نشان داد و نوشت: «با این رویکرد که سفر ارزان باید در سبد زندگی همه ایرانیان فراهم شود، معتقدم اجرای هر تصمیمی باید متناسب با وضعیت اقتصادی مردم باشد. ‌ای ‌کاش تصمیم ‌گیرانِ افزایش عوارض خروج از کشور، نظرات کارشناسی سازمان میراث فرهنگی، فعالان و متولیان گردشگری را جویا می‌شدند. برای تعدیل موضوع، هنوز هم دیر نشده و نهایت تلاش خود را برای اصلاح ارقام به کار خواهیم بست».

سختگیریهای اقتصادی به بهانه جلب مشارکت عمومی

اما محمدباقر  نوبخت، معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور، «مشارکت عمومی» در توسعه زیرساخت های گردشگری است گفت: همانطوری  که به کشورهای دیگر می‌رویم، به کشور خودمان هم توجه نشان دهیم.

وی با بیان اینکه افرادی که به کشورهای خارجی می روند یک مقدار هم به گردشگری کشور خودشان کمک کنند ادامه داد: ما از آن ها سپاسگذاریم و این را یک مشارکت عمومی در توسعه زیرساخت های گردشگری کشور تلقی می کنیم، به همین خاطر هم در بودجه سال ۹۷ برای گردشگری منابع ویژه ای درنظر گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: زمینه توسعه برای گردشگری در داخل کشور فراهم شده است، با این حال همه گلایه دارند چرا به موزه‌ها و آثار باستانی رسیدگی نمی‌شود، سازمان میراث فرهنگی نیز انتظار دارد برای جذب گردشگر فرصتی را ایجاد کنیم، اما همه باید در این مورد مشارکت داشته باشیم، همانطور که به کشورهای دیگر می‌رویم، به کشور خودمان هم بپردازیم و زیرساخت‌های گردشگری را فراهم کنیم.

به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قرار است ۴۰ هزار تومان از مبلغ تعیین شده برای عوارض خروج، به توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص یابد که در کل مبلغی در حدود ۱۶۰ میلیارد تومان می‌شود.

نباید فراموش کنیم همه برای خوش گذرانی یا تفریح نمی روند، دانشجویی برای تحصیل، بیماری برای درمان، یا شخصی که برای انجام کار مهمی مجبور به خروج از کشور می شود، دراین میان از مشکلاتی که در سرراه دانشجویان یا پژوهشگرانی که در سمینارهای بین المللی حضور می یابند نباید غافل شد.

اگر تصمیم گیرندگان کشورها انگیزه ها و جذابیت های گردشگری را بالا ببرند، زیرساخت های رفاهی و تفریحی را توسعه دهند و در رفت و آمد مردم توازنی ایجاد کنند به نتایج مطلوبی در بخش فرهنگ و اقتصاد و علم و صنعت جوامع دست خواهند یافت.