ترجمان صبح / پریسا رضاپور: اسیدپاشی یکی از انواع شدید خشونت بوده که بیشترعلیه زنان صورت گرفته و ممکن است در مواردی منجر به مرگ قربانی نیز شود، اسیدپاشی حمله‌ای است که نه به قصد قتل، بلکه معمولاً برای انتقام و نابودگی زندگی اجتماعی و آینده قربانی انجام می‌شود. اسید ماده‌ای است که قرن‌ها از شناخت آن می‌گذرد، اما به نظر نمی‌رسد که پدیده اسیدپاشی قدمتی بیشتر از صد و پنجاه سال داشته باشد.

اسیدپاشی در کشورهایی که از نظر توسعه اجتماعی و اقتصادی در وضعیت خوبی نیستند و شکاف جنسیتی و خشونت علیه زنان و کودکان در آنها زیاد است بیشتر دیده می‌شود. این پدیده در کشورهای زیادی در دنیا دیده می‌شود و در کشورهایی که شایع‌تر است، یعنی کشورهای جنوب آسیا، سابقه‌ای بیشتر از پنجاه سال ندارد.

کشور ایران نیز طی سال های اخیر شاهد این اتفاق ناگوار بوده که مایه بسی ناراحتی است، علاوه بر این طی ماه های اخیر در شهر تبریز چند مورد اسید پاشی رخ داده که ترجمان صبح برای بررسی این موضوع با چندی از کارشناسان گفت و گویی داشته که در ادامه می آید…

علل گسترش اسید پاشی در جامعه

صمد رسول زاده، جامعه شناس تبریزی گفت: در مورد علل گسترش سریع این پدیده نمی‌توان تبیین دقیق وکاملی ارائه کرد چون هنوز به طور کامل مشخص نیست که آن یک آسیب اجتماعی نوین است یا اینکه امروز قدرت رسانه های اجتماعی سبب عیان شدن این مساله شده است.

وی اضافه کرد: شاید یکی از دلایل رواج سلسله وار اسیدپاشی در شهرهای بزرگ از قبیل تبریز نیز ناشی از خلاءهای قانونی و فقدان کنترل اجتماعی غیر رسمی باشد. طرح مساله اسیدپاشی و عدم پرداخت مناسب به آثار و پیامدها و بویژه سکوت رسانه ای بعد از مدت کوتاهی از رواج این پدیده می تواند این شائبه را در جانیان و افراد ضد اجتماعی بوجود آورد که اسید پاشی با اثرات بسیار عمیق تر و مستمر ولی با مسئولیت های قانونی و اجتماعی خفیف تر می تواند جایگزین قتل و آدم کشی گردد.

سرهنگ علی اسمعیل پور، رئیس معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی هم پرداخت غیرحرفه ای رسانه ها را عامل اصلی اسیدپاشی دانست و ادامه داد: زمانی که رسانه ها این موضوع را در فضای مجازی رواج می دهند به فرد بیمار در جامعه این نوع خشونت را یادآوری می کنند چراکه بازتاب این اخبار موجب ترویج و یاد دادن است و به راحتی این چنین مسائلی در جامعه رواج پیدا می کند.

زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تربیت نادرست و بحث سلامت روانی افراد را عامل این ناهنجاریها عنوان کرد و گفت: عموما خشم در درون افرادی که رفتار خشونت آمیز و بیماری های مزمن روانی دارند خفته است و اطرافیان متوجه نمی شوند، این نوع بیماری در نوجوانی شدت پیدا کرده و علایم نشان داده می شود که باید این افراد از طریق خانواده شناسایی و تحت درمان قرار گیرد .

وی تاکید کرد: باید پیش گیری‌ها و آگاهی‌های اجتماعی قوی تر باشد، افراد دارای مشکلات روانی تحت درمان قرار گیرند چون اگر درمان نشود در یک برهه ی زندگی حوادث خطرناکی ایجاد خواهند کرد .

نقش رسانه ها در گسترش اسیدپاشی چیست؟

صمد رسول زاده، محقق و جامعه شناس با بیان اینکه امروز رسانه نقش بسیار مهمی در انعکاس معضلات و آسیب های اجتماعی دارند، تشریح کرد: این موضوع در گذشته چندان مجال طرح علنی و عمومی نداشته، اما به نظر می رسد رسانه ها علیرغم قوت بالای خود در انتشار اخبار مربوط به حوادث اسیدپاشی هنوز در ایجاد حساسیت اجتماعی و پیگیری پرونده های قضایی مرتبط با مساله چندان موفق نبوده اند.

سرهنگ اسمعیل پور با تاکید بر اینکه شیوه انتشار اخبار غلط است و گسترش اخبار بزه از طریق رسانه ها و الگوبرداری افراد بیمار باعث افزایش این نوع جرم در جامعه شده است ، اظهارکرد: ای کاش اهالی رسانه های اجتماعی با اندیشمندان و جامعه شناسان در یک گروه جمع شوند و با همفکری و راهکاری عملی برای خاتمه دادن به این جرم ارائه دهند.

علل و ریشه های خشونت اسیدپاشی

صمد رسول زاده گفت: ریشه های اجتماعی پدیده اسید پاشی را در عوامل مختلفی از قبیل خواستگاری های ناموفق، رابطه جنسی خارج از عرف، تقاضای طلاق، فقر مادی، فقر فرهنگی، وجود فرصتها و زمینه های آسیب زا، فقدان حمایتهای اجتماعی، نگرشهای فرهنگی نامناسب نسبت به زنان، تبعیض جنسیتی، ضعف قوانین و قواعد بازدارنده و… باید جستجو کرد.

زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در مورد عوامل فردی مرتبط با اسیدپاشی شاید بتوان به انتقام جویی و عقده گشایی های فردی اشاره نمود که اغلب قربانیان آن را زنان تشکیل می دهد.

به گفته سرهنگ علی اسمعیل پور، رئیس معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان آذربایجان شرقی، عمده دلایل اسید پاشی اختلافات خانوادگی و یا اختلاف بین یک یا چند نفر است که اغلب منجر به انتقام گیری می شود .

چرا اسید پاشی!

صمد رسول زاده، جامعه شناس تبریزی در تشریح علت انتخاب این شیوه انتقام گیری، خاطرنشان کرد: در زندگی مدرن و مصرفی امروزی که معیار ارزیابی و قضاوت انسانها ملاکهایی ظاهری از قبیل زیبایی چهره و اندام متناسب است، بهترین راه انتقام گرفتن از یک فرد شاید حمله به جسم و زیبایی وی باشد.

وی ادامه داد: این موضوع در مورد زنان بیش از مردان صدق می کند زیرا در جامعه ای که نگرش ابزاری به زن وجود داشته و زیبایی ظاهری تنها سرمایه زنان محسوب می شود، اسید پاشی بیش از هر روش دیگری می تواند مرهم دل انسانهای کینه توز ضد اجتماعی باشد که از این طریق زجری دائمی را به قربانیان خود تحمیل کنند.

رسول زاده اسید پاشی را نوع دیگری از خشونت دانست که از طرف آقایان به خانوم ها اعمال شده و اضافه کرد: در اینجا بحث فرهنگ است، ما در جامعه مهارت هایی را نداشته ایم تا زمانی که در پاسخ خواسته هایمان “نه” می شنویم نگاه خود خواهانه نداشته باشیم .

چرا در ایران دسترسی به اسید راحت است!

رسول زاده جامعه شناسی تبریزی تاکید کرد: دسترسی آسان و بدون محدودیت به ابزار جرم (اسید) نیز عامل دیگری برای گسترش این پدیده است، زیرا امروز تهیه اسید شاید خیلی سهل تر از هر سلاح سرد و گرمی باشد و غالبا بدون کوچکترین محدودیتی در اختیار هر کسی قرار می گیرد.

زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: خرید و فروش اسید باید کنترل شود، در کشورهای خارجی برای بعضی از مشاغل که اسید لازم می شود پروسه فروش کاملا بطور دقیق ثبت می شود .

قانون و جرایم اسیدپاشی در ایران

صمد رسول زاده، پژوهشگر و جامعه شناس در خصوص قانون و جرایم اسید پاشی عنوان کرد: برخی از کارشناسان قوانین مرتبط با اسید پاشی را به حد کافی بازدارنده نمی دانند، خلاء‌های قانونی یکی از بزرگترین مشکلات مبارزه با اسید‌پاشی است، در حالی که در قانون قصاص به عنوان مجازات اسیدپاشی مطرح شده اما در عمل این قوانین به اجرا در نمی آیند.

زهرا ساعی ضمن تاکید بر ضرورت تعیین مجازات و بازدارندگی قانون برای کاهش جرم و حمایت همه جانبه از قربانیان، گفت: هزینه درمان اسیدپاشی زیاد و زمان بر است که سازمان تامین اجتماعی باید حمایت کافی در این زمینه داشته باشد و ما نیز تلاش هایی می کنیم این پروسه به صورت سیستمی اداره شود .

وضعیت قربانیان!

رسول زاده، پژوهشگر مسائل اجتماعی در رابطه با وضعیت قربانیان اسیدپاشی ادامه داد: هنوز هم جامعه اطلاع کاملی از وضعیت قربانیان و جانیان پدیده اسید پاشی ندارند و این موضوع شاید در تخفیف اهمیت مساله و کاهش حساسیتهای اجتماعی نسبت به آن بی تاثیر نباشد.

اسمعیل پور، رئیس معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اظهار کرد: باید نهادی ایجاد شود تا با ایجاد برنامه و هدف مشخص برای زندانیان آزاد شده انگیزه های لازم برای ادامه زندگی در این افراد ایجاد کند، همچنین با بررسی مشکلات موجود سازمانهای مردم نهاد باید به چرخه نیروی انتظامی اضافه شوند و این موضوع را ختم کنند .

زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه نیازمند استفاده از روانشناسان مجرب در جامعه، آموزش و پرورش و خانواده ها هستیم، اظهار کرد: باید راهکار مشاور و روانشناسی را وارد زندگی افراد کنیم بخصوص در مدارس باید شناسایی و دسترسی خانواده به مشاور و روانشناس آسان شود جایگاه مشاوره در جامعه پر رنگ تر شده و آگاهی و مددکاری در جامعه بیشتر شود.