به گزارش ترجمان صبح، ایرج شهین باهر شهردار کلانشهر تبریز در اولین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران گفت: شهرداری مجموعه ای است که بیشترین خدمات را به مردم می دهد و باید روزانه خدمات خود را به همشهریان ارایه دهد.

وی ادامه داد: شهرداری بعنوان یک نهاد عمومی فعالیت هایش در جهت رفاه و آسایش مردم حرکت می کند و سعی می کنیم تا خواست مردم را برآورده کنیم.

شهین باهر با بیان اینکه شهرداری تبریز مجموعه بسیار وسیع است و گاها مسئولان تصمیمی میگیرند که باب میل مردم نیست خاطر نشان کرد: تامین نظر مردم اولویت اول فعالیت های شهرداری است و تمامی مدیران باید با خواست مردم منطبق باشد.

وی ادامه داد: در گذشته با توجه به اتفاقاتی که افتاده است مردم به شهرداری بی اعتماد شده اند.

شهردار تبریز اعلام کرد: تمام موضوعات در شهرداری باید شفاف سازی شوند و چیزی برای پنهان کاری نداریم و عملکردمان باید شفاف باشد چرا که اگر عملکردمان برای شهر است باید مردم تبریز کاملا در جریان فعالیت ها باشند و از مردم کمک بخواهیم و‌خروجی این کار اعتماد و‌ مشارکت شهروندان خواهد بود.

شهین باهر با بیان اینکه اکثر فعالیت ای شهرداری خدماتی و عمومی است و مردم حق دارند از فعالیت های شهرداری تبریز مطلع باشند ادامه داد: باید مشکلات و معضلات هم به مردم منعکس شود.

وی با اعلام این مطلب که در طول ۶ ماه گذشته که بعنوان شهردار تبریز هستم با وضعیت موجود و با مشکلاتی مالی که شهرداری تبریز دارد ادامه داد: سعی میکنیم ‌مشکلات را قطع کنیم.

شهردار تبریز ادامه داد: تنها شهرداری و‌ کلانشهری که در عید پیمانکاران برای پیگیری مطالباتشان در مقابل شهرداری  تجمع نکرد شهرداری تبریز بود و در حال حاضر در حال تثبیت وضعیت هستیم و‌ موضوعات را شفاف سازی میکنیم.

وضع موجود پرسنل را حفظ می کنیم

وی در ادامه به وضعیت پرسنل شهرداری تبریز نیز اشاره کرد و گفت: در شهرداری تبریز ۳ هزار و ۲۰۹ نفر نیروی  رسمی و ۸ هزار و ۹۹۲ نفر  بصورت شرکت های تامین نیرو، مربی و‌ رانندگان استجاری فعالیت میکنند.

وی افزود: تعداد کارکنان شهرداری تبریز بسیار قابل توجه است و  سعی کرده ایم وضع موجود را حفظ کنیم تا نفری از سیستم اخراج نشود و تلاش می کنیم تا بهره وری نیروها را بالاببریم و‌ نیروها را حفظ کنیم.

شهردار کلانشهر تبریز در ادامه به پرژه های نیمه تمامی که در گذشته آغاز شده نیز اشاره کرد و گفت: ‌مجبوریم پروژه هایی که در گذشته آغاز شده و تحت هر عنوان به اتمام نرسیده است را به اتمام برسانیم و در کنار آنها پروژه هایی که در راستای اهداف خودمان تدوین کرده ایم را نیز آغاز کنیم.

وی ادامه داد: درآمدهای پایدار شهری روز به روز کاهش می یابد حتی در بودجه استان ها بخشی از درآمد‌های شهرداری ها نیز کاهش یافته است.

شهردار تبریز در ادامه به رویداد فرهنگی تبریز ۲۰۱۸ نیز اشاره کرد و گفت: تبریز در سال ۲۰۱۸ بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده و سعی کردیم کارهای لازم برای استقبال از گردشگران را انجام دهیم.

شهین باهر افزود: تلاش برای حفظ وضع موجود یک مشکل هست و در کنار این مجبوریم برای جذب گردشگر هم هزینه هایی بکنیم که گاها جزو وظایف شهرداری تبریز نیست؛چرا که نمی توانیم منتظر دیگر سازمان ها باشیم چون حضور گردشگران داخلی و خارجی در شهر و‌ رویداد تبریز ۲۰۱۸ برای ما مهم است.

وی با تشکر از سازمان های مختلف همچون اداره اطلاعات، سپاه و بخصوص امام جمعه تبریز که رهنمود هایش در چگونگی حرکت واقعا مفید بود ادامه داد: تبریز را فقط برای ۲۰۱۸ نمیبینیم چرا که هر گردشگری که وارد می شود مبلغی برای گردشگران دیگر است.

وی در ادامه گفت: از تمامی مدیران شهرداری، شهردار قبلی و تمام کسانی که برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ بستر سازی کرده اند تشکر میکنم.

شهردار تبریز با بیان اینکه فعالیت های محدودی که برای معرفی تبریز انجام دادیم خروجی خوبی داده است خاطر نشان کرد: مردم تبریز به عینه در عید نوروز شاهد افزایش قابل توجه مسافران را دیدند.

وی افزود: حضور گردشگران خارجی هم کاملا در شهر مشهود است.

شهردار تبریز با بیان اینکه مذاکرات خوبی با شرکت های مسافرتی در حال انجام است ادامه داد: تشویقاتی برای آنها در نظر گرفته شده است و بطور کلی هرکس که برای معرفی تبریز قدمی بردارد در کنارش هستیم.

شهین باهر در ادامه این نشست ۳ ساعته به فسادها و رانت های موجود در شهرداری ها نیز اشاره کرد و گفت:  بخشنامه های جدی و محکمی برای جلوگیری از فساد صادر میکنیم.

وی ادامه داد: بر این باور هستم که تغییرات فردی در مدیران راهگشا نیست و  باید فضاها و موقعیت هایی که محیط را برای فساد باز می کند جلوگیری کنیم.

سعی شده هزینه های شهرداری را کاهش دهیم

شهردار تبریز گفت: مدعی اینکه در گذشته ریخت و پاش شده نیستیم ولی سعی کردیم برخی از برنامه هایی که در گذشته انجام نمی شد ولی اولویت ندارند را حذف کنیم.

وی ادامه داد: برای کاهش هزینه های شهرداری تبریز سعی می کنیم آنچه که واقعا ضروری است و می تواند برای شهر مفید باشد را انجام دهیم.

شهین باهر ادامه داد: باید باور داشته باشیم که مردم در تمامی حوزه ها آگاهی دارند‌ و ما نمی توانیم مردم را فریب دهیم و از این رو کارهای تشریفاتی و ویترینی را حذف کرده ایم.

وی با بیان اینکه قانون برای همه فصل الخطاب است گفت: باید طبق قانون‌عمل کنیم و باید بحث های فنی هم بخوبی رعایت شوند.

شهردار تبریز به تولید و پخش برنامه شهریمیز نیز اشاره کرد و گفت: نباید در این برنامه تنها شهرداری عملکرد خود را ارایه کند و باید فضایی برای نقد عملکرد شهرداری در آن برنامه ایجاد شود و شهرداری پاسخگو باشد.

وی در ادامه گفت: موظف هستم بعنوان شهردار تبریز و مسئول مدیران شهری نسبت به مشکلات مدیران پاسخگو باشم و لازم نیست در مقابل مردم از مدیرانمان که اشتباهی کرده اند دفاع کنم.

تبریز عشق من است

گزارش ترجمان صبح می افزاید، شهردار تبریز در ادامه در مورد شهر تبریز گفت: فرزند تبریز هستم و تبریز عشق من است و تا روز آخر با عشق کار خواهم کرد و در این راه به هیچ کس باج نخواهم داد.

وی ادامه داد: چون آستین بالا زده ایم تا در خدمت شهر تبریز باشیم لزومی نیست برای کسی، گروهی یا سازمانی باج بدهم چراکه چون‌منافعی برای خودم متصور نیست لذا منافعی برای هیچ کس دیگر هم متصور نخواهد بود.

شهردار تبریز در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد روند تغییرات مدیران شهری نیز توضیحاتی داد و گفت: در مورد تغییرات شهرداری مدیران متوقف نخواهد شد چون شرط با مدیران کار کردن است و با هیچ کدام از مدیران عهد اخوت نداریم و با توجه به بررسی هایی که انجام میدهیم اگر مدیری برنامه های ابلاغی که انتظار داریم را نتواند انجام دهد جابجا یا برکنار خواهد شد.

وی ادامه داد: همه مدیران امکان تغییر دارند هرکس در راستای برنامه های مدیریت شهری نتواند انجام وظیفه کند باید تغییر یابد.

میدان آذربایجان امسال به بهره برداری خواهد رسید

شهردار تبریز در ادامه در مورد پروژه میدان آذربایجان نیز توضیحاتی داد و گفت: در بحث مدیریت شهر پروژه هایی که از دور قبل مانده باید تکمیل شوند.

وی ادامه داد: پروژه میدان آذربایجان حتی یک روز تعطیل نشده است امسال قطعا بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: این پروژه سه مسیر اصلی دارد که یک مسیر بدون افتتاح بازگشایی شده و در دو‌ مسیر باقیمانده تمام کارها انجام بیافته و حداکثر تا کمتر از سه ماه به اتمام خواهند رسید.

شهین باهر خاطر نشان کرد: قصد داریم نمای میدان آذربایجان خاص و نماد تبریز باشد که کارهای طراحی انجام یافته و بعد از تصویب در کمیته فنی اجرا خواهد شد.

بدنبال توسعه متوازن امکانات در سطح شهر تبریز هستیم

شهردار تبریز در ادامه خاطر نشان کرد: سعی میکنیم که پروژه های نیمه تمام را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: با پولی که در سه ماهه آخر ۹۶ به پروژه های نیمه تمام پرداخت کردیم می توانستیم یک پروژه عمرانی جدید شروع و‌ به اتمام برسانیم ولی اولویت اتمام پروژه های نیمه تمام است.

شهین باهر به مشکلات آسفالت معابر تبریز نیز اشاره کرد و گفت: سعی کرده ایم کیفیت آسفالت را بالا ببریم و خرید آسفالت از بیرون را برای اولین بار در طول تاریخ شهرداری تبریز منع کرده ایم.

وی ادامه داد: آسفالتی که خودمان تولید می کنیم هم از نظر هزینه مقرون به صرفه است و هم کیفیت لازم را دارد.

وی در مورد نهضت آسفالت معابر شهر تبریز نیز گفت: از امروز که بارش ها قطع شده آسفالت ریزی را آغاز می کنیم و برای کل تبریز در زمینه آسفالت برنامه داریم.

شهردار تبریز ادامه دادک تمامی معابر اصلی و فرعی باید در حدی باشند که اگر مردم چاله ای پیدا کنند و عکس آن را ارسال کنند جایزه داشته باشند.

بحث‌حاشیه نشینی را به جد پیگیر هستیم

شهردار تبریز در مورد معضل حاشیه نشینی نیز توضیحاتی داد و گفت: بحث‌ حاشیه نشینی را به جد پیگیر هستیم ولی متاسفانه موانعی وجود دارد که حل نمی شود.

وی ادامه داد: زمین های حاشیه نشینی ملی است و تمام سرمایه گذاران که به این بخش وارد می شوند در تملک زمین مشکل دارند، پیگیر هستیم که این مشکل حل شود تا بتوانیم به سرعت معضل حاشیه نشستی را حل کنیم.

شهردار تبریز بحث حاشیه نشینی را بستری برای سرمایه گذاری دانست و گفت:  در بحث سرمایه گذاری برای حاشیه نشینی شهرداری و دولت کمک های خوبی به سرمایه گذار می کند.

ایرج شهین باهر احداث ۲۰میدان فوتبال و ۱۰ پارک محله ای در سال ۹۷ در مناطق حاشیه نشین را از جمله اقدامات شهرداری تبریز در این حوزه عنون کرد و گفت: با توجه به اینکه مناطق حاشیه نشین تبریز از استحکام لازم در مواقع بحرانی بهره مند نیستند ۹۱ میلیارد تومان برای خرید و بروزرسانی تجهیزات امداد رسانی در این قسمت از شهر هزینه کرده ایم.

اولین پارک صیفی جات در تبریز

شهردار کلانشهر تبریز در ادامه به پروژه پارک بزرگ تبریز نیز اشاره کرد و گفت: در بحث پارک بزرگ تبریز بدنبال طرحی با عنوان اولین پارک صیفی جات تبریز هستیم.

وی ادامه داد: در این طرح مردم در زمین های خود به کشت صیفی جات ادامه می دهند و زمین های تملک شده توسط شهرداری تبریز هم بعنوان لونا پارک، پارکینگ و فضاهای پارکی فراهم خواهد شد.