حجت الاسلام‌ والمسلمین سید محمد علی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان و‌امام‌جمعه تبریز در خطبه های اولین جمعه ماه مبارک رمضان گفت:باید در استفاده از آب صرفه جویی کنیم و اگر رعایت نکنیم در تابستان دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: برای فرآوری یک‌کیلو برنج ۳ هزار و ۴۰۰  لیتر آب مصرف می شود برای فرآوری یک کیلو‌گندم هزار و ۳۰۰ لیتر آب مصرف می شود، برای فرآوری یک سیب زمینی ۲۵ لیتر، فرآوری یک کیلو‌ گوشت گوسفند ۶ هزار و ۱۰۰ لیتر، برای یک‌عدد هندوانه ۴۰۰ لیتر آب مصرف می شود،  بنابراین باید در مصرف آب زیاد دقت کنیم.

امام‌جمعه تبریز با اشاره به روز روابط عمومی گفت: روز روابط عمومی را به تمام زحمتکشان این عرصه تبریک می گویم و از تمام مدیران میخواهم به روابط عمومی ها بیشتر بها دهند چرا که روابط عمومی آیینه تشکلات در فضای بیرون است.

وی ادامه داد: در تعیین مدیران روابط عمومی باید دقت شود.

امام جمعه تبریز خاطر نشان کرد: روابط عمومی ها باید واقعیات را نشان دهند و در اختیار مدیران قرار دهند.

وی همچنین افزود: مدیران روابط عمومی در ارتباط با بحث خبر باید از تمامی خبرنگاران استفاده کنند و خبرها را جناحی نکنند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم به ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه نیز اشاره کرد و گفت:میراث فرهنگی هر کشور مربوط به گذشته آن کشور است و حفظ و صیانت از میراث فرهنگی بعنوان یک الگو باید سرلوحه کار مسئولان قرار گیرد.

وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی متولی حفاظت و حراست از آثار تاریخی است.

امام تبریز در ادامه به اقدام‌اخیر امریکا در طی روزهای گذشته نیز اشاره کرد و گفت: 

هفته گذشته رییس جمهور آمریکا در ادامه اجرای اهداف شوم خود انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را اجرایی کرد و هم زمان با افتتاح آمریکا در بیت المقدس نظامیان صهیونیست مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین را مورد هجوم قرار دادند و در نتیجه این هجوم ۷۰ شهید و بیش از ۳ هزار نفر مجروح شدند.

وی ادامه داد: کشور های عربی هیچگونه اعتراضی به این عمل نشان ندادند.

امام جمعه تبریز در ادامه به  آغاز مذاکره با اروپا پس از خروج یکطرفه امریکا از برجام علی رغم پایبندی ایران به برجام نیز اشاره کرد و گفت: دولت تصمیم گرفته این توافق نامه را با سه کشور اروپایی و چین و روسیه ادامه دهد و در این راستا وزیر امور خارجه هفته گذشته با سفر به چندین کشور اروپایی مذاکرات مقدماتی را آغاز نموده است. 

امام جمعه تبریز ادامه داد: این اقدام دولت که همه بهانه ها را از دست بهانه جویان خارج می کند اشکالی ندارد ولی 

نکته اینجا است که همانگونه که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند به اروپایی ها هم‌هیچ اطمینانی نیست.

وی خاطر نشان کرد: تجربه چند سال گذشته ثابت کرده مجموعه اروپا فاقد هرگونه استقلال لازم است و ممکن است با یک تهدید آمریکا میدان را خالی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه این بار باید تضمینات سنگینی از اروپا برای پایبندی به برجام اخذ شود افزود:‌ دستگاههای اجرایی باید بدانند که نباید به توافقات برجام دلخوش کرد که اینکونه خباثت ها نتواند خدشه ای به ایران وارد کند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز در بخشی دیگر از خطبه های نماز گفت: سعی کنیم در تمام کارها بر خداوند توکل کنیم چراکه موجب تقویت تقوا می شود.

وی در ارتباط روزه ماه مبارک رمضان نیز گفت: ماه رمضان ماهی است که قرآن در این ماه نازل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه هرکس در این ماه بخواهد فضایل ماه مبارک را درک کند باید روزه بگیرد خاطر نشان کرد: خداوند متعال برای ملت روزه را آسان گرفته و قضای روزه برای کسانی که نمی توانند روزه بگیرند در همین جهت است.

وی ادامه داد: باید شکرگذار درگاه خداوند باشیم.

امام جمعه تبریز افزود:رمضان از فعل رمض بمعنی سوزاندن است و علت نامگذاری این ماه بخاطر این است که در این ماه گناهان انسان سوزانده می شود.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم می فرمایند تمام کتاب های آسمانی در ماه رمضان نازل شده است.

امام جمعه تبریز خاطر نشان کرد: ماه مبارک رمضان میهمانی خداوند است و در این ماه مومنان با اجبار به روزه بر میهمانی خداوند دعوت شده اند.

وی میزبان این میهمانی را خداوند متعال دانست و گفت : خداوند متعال در این ماه ‌میهمانان را شخصا دعوت کرده است.

حجت الاسلام آل هاشم لطافت روح و استجابت دعا را از وسایل پذیرایی این ماه مبارک دانست و گفت: زمان پذیرایی میهمانی خداوند ماه مبارک رمضان است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: چگونگی پذیرایی در این ماه مبارک شب قدر است بگونه ای که نیاز های انسان در طول یکسال تامین می شود و باید سعی کنیم در این شبها نیاز های یکساله خود را تامین کنیم.

وی افزود: غذای این ماه مبارک غذای روح است که برای رشد معنوی لازم است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه این میهمانی هیچگونه شباهت و همخوانی با مهمانی های دنیوی نداردافزود:  در ماه مبارک رمضان خداوند میزبان انسان های جاهل، فقیر و ذلیل است و می فرماید در این ماه دعاهایتان را استجابت می کنم.

وی در ادامه افزود: در برخی از فروشگاه ها مانکن ها با وضعیت کاملا نامناسب برای فروش به نمایش گذاشته می شوند.

وی ادامه داد: در قدیم لباس های زیر زنانه در داخل مغازه بفروش می رسید

حجت الاسلام آل هاشم خاطر نشان کرد: چرا لباس های زیر زنانه در فروشگاهها در ویترین به نمایش گذاشته می شود.

وی همچنین به پوشش های نامناسب مانتوهایی که در بعضی فروشگاهها بصورت جلوباز بفروش می روند نیز اشاره کرد و گفت: منظور از رمضان فقط نخوردن و نیاشامیدن نیست، ماه رمضان بهترین فرصت است تا به این مسایل توجه ویژه داشته باشیم.

وی افزود: شرط حضور در این میهمانی فقط تحمل گرسنگی و‌تشنگی نیست و  کسی که از اطاعت از رهبران آسمانی سرباز زند روزه اش قبول نیست.