به گزارش ترجمان صبح به نقل از خبرآنلاین، به دنبال اعتراضات گسترده برنامه نویسان و مهندسان شاغل در گوگل، پروژه ماون به دستور مدیران ارشد ادامه نخواهد یافت و بنابراین قرارداد در سال آینده میلادی تمدید نخواهد شد. {لینک}

استفاده از هوش مصنوعی و «یادگیری ماشین» در پروژه تشخیص و شناسایی چهره آنلاین افراد از طریق پهپادهای جاسوسی پنتاگون علیه شهروندان، باعث برانگیخته شدن خشم گوگلی‌هایی شد که در این کمپانی حضورداشته و بعضاً به‌طور مستقیم و غیرمستقیم یار پنتاگون شده بودند. آن‌ها با جمع‌آوری امضاء و ارسال نامه به مدیریت ارشد، رسماً اعتراض خود را بیان کردند.

گروه techworkerscoalition.org شامل متخصصان آی تی در سیلیکون ولی، نسبت به سوءاستفاده از هوش مصنوعی و بکار بردن آن در امر جنگ و خونریزی؛ دست به اتحاد باهم زده تا بتوانند چارچوب و قواعد جدید اخلاقی در حوزه هوش مصنوعی بنویسند و آنچه درباره پروژه ماون رخ داد، بخشی از این فلسفه است.

قرارداد ۱۳۱ میلیون دلاری توسط ترامپ در ماه مارس امضاء شد تا به‌وسیله آن پهپادهای نظامی بتوانند در موقعیت‌های جنگی تصاویر به‌اصطلاح دشمن را تشخیص داده و مورد هدف قرار دهند.

نقش گوگل در این میان پشتیبانی فنی از طریق هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است تا با فناوری تشخیص چهره و دیتابیس گوگل این امر تسهیل شود.

نقش کمپانی‌های دیگر مانند Nvidia برای پشتیبانی سخت‌افزاری و عرضه تراشه مخصوص و نیز DigitalGlobe(دارنده دیتای جغرافیایی) نیز قابل‌ذکر است، هرچند این کمپانی‌ها رسماً از قرارداد ماون حرفی نزده‌اند.